Z vašich peněz dostala odměnu 416 tisíc, svůj plat tají

Pavel Baroch
15. 7. 2012 21:17
Vysoudilová dostala prémii v Dopravním podniku Praha, teď vede tiskový odbor u Chalupy
Ilona Vysoudilová ještě jako mluvčí dopravního podniku, kdy dostala prémii více než 400 tisíc.
Ilona Vysoudilová ještě jako mluvčí dopravního podniku, kdy dostala prémii více než 400 tisíc. | Foto: DPP

Praha - Jako mluvčí pražského dopravního podniku se Ilona Vysoudilová zařadila do skupiny "vyvolených", kterým někdejší vedení firmy vyplatilo z veřejných peněz statisícové odměny.

Nyní Vysoudilová pracuje jako vysoká státní úřednice na ministerstvu životního prostředí Tomáše Chalupy (ODS), je ředitelkou tamního odboru tiskového a marketingu.

Kolik peněz za svou práci bere, ovšem tají ona i ministerstvo.

"Je to porušení zákona," řekl Aktuálně.cz Oldřich Kužílek, spoluautor zákona o svobodném přístupu k informacím. Opakuje se tak situace z kraje roku, kdy dopravní podnik nevysvětlil, za co si Vysoudilová statisícovou odměnu zasloužila.

Když se nyní Aktuálně.cz opakovaně dotazuje ministerstva na celkovou výši příjmu ředitelky Vysoudilové, odmítá to úřad i Vysoudilová s odvoláním na její "soukromý život" zveřejnit.

"V reakci na Vaši žádost sdělujeme, že Mgr. Vysoudilová k poskytnutí informací (uvedení veškerých složek mzdy - osobního ohodnocení, příplatku za vedení a případně dalších složek platu) nedala souhlas vzhledem k negativním důsledkům způsobeným zveřejněním údajů osobní povahy z jejího předchozího zaměstnaneckého poměru s dopadem na její soukromý život," napsal redakci Aktuálně.cz Vladislav Dykast, ředitel sekce ministra.

Vysoudilová i Chalupa mlčí

Aktuálně.cz se napřed snažilo získat informace o platu ředitelky Vysoudilové přes tiskové oddělení ministerstva, odpovědí byla jen obecná formulace, že "její platové zařazení odpovídá nástupnímu tarifu na ministerstvu".

Foto: Ludvík Hradilek

Poté redakce oslovila ministra Chalupu, který na dotaz poslaný krátkou textovou zprávou neodpověděl. Při osobním setkání odmítl výši platu sdělit. Obdobně reagovala i Vysoudilová.

"Jsem přesvědčena, že Vaše dotazy se zcela nepochybně dotýkají mého nejužšího soukromí, a takové informace opravdu nejsem ochotna zveřejňovat," sdělila mailem.

"Současně podotýkám, že mám nezadatelné právo o poskytnutí Vámi požadovaných informací rozhodnout sama bez jakýchkoliv vnějších vlivů. Proto jsem se rozhodla, že Vám požadované informace neposkytnu. Míru relevance takových dotazů z Vaší strany považuji za nulovou," dodala Vysoudilová, která byla a je placená z veřejných peněz.

Platová třída 15, stupeň 5

Aktuálně.cz se proto dotázalo na výši platu s odvoláním na zákon o svobodném přístupu k informacím. Z ministerstva posléze přišla odpověď, že Vysoudilová je zařazena v platové třídě 15, stupeň 5. Podle tabulek jde o 26 880 korun.

Jenže platová třída je pouze jedna část mzdy. Ty další tvoří osobní ohodnocení, příplatek za vedení a případně další peníze, které v součtu mohou překročit základní "tabulkový plat".

Aktuálně.cz se zajímalo i o tuto část platu, ministerstvo to opakovaně odmítlo sdělit.

Úřad musí porazit soudci

Oldřich Kužílek, spoluautor zákona o svobodném přístupu k informacím je přesvědčen o tom, že ministerstvo na to nemělo právo, protože u takto vysoce postavené státní úřednice převažuje veřejný zájem nad jejím osobním.

"Pokud se s tím někdo neobrátí na soud, kde podle mého názoru vyhraje, budeme se i nadále potácet v takových výkladech úřadů," dodal Kužílek.

Redakce Aktuálně.cz už několik žalob kvůli odmítnutí sdělit výši platu vysoce postavených státních úředníků podala.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 43 minutami

Biden se v říjnu sejde s Macronem. Francouzský prezident také pošle svého velvyslance zpět do USA

Americký prezident Joe Biden se ve středu telefonicky spojil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem ve snaze urovnat diplomatickou roztržku vyvolanou novým bezpečnostním paktem Američanů s Británií a Austrálií. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francie minulý týden přistoupila k bezprecedentnímu kroku a svého ambasadora povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostní partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakcích neskrývala rozhořčení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy