Z cesty od letiště k Hradu zmizely ušpiněné vlajky vítající prezidenta Číny. Dali je rychle vyčistit

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 3. 2016 13:00
Z trasy mezi Letištěm Václava Havla a Pražským hradem sundali české a čínské vlajky vítající čínského prezidenta, který do Česka přiletí v pondělí. V noci na sobotu někdo velkou část z čínských praporů potřísnil barvou. Stalo se to v Chotkově ulici, v ulici Mariánské hradby, Jelení a v Evropské. Pachatelé k poškození asi padesáti vlajek ale i billboardů použili vyfouknutá vejce naplněná šedivou a modrou barvou. Policie po vinících pátrá, škoda ještě nebyla vyčíslena.
Čínská vlajka v Praze.
Čínská vlajka v Praze. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Z trasy mezi Letištěm Václava Havla a Pražským hradem zmizely české a čínské vlajky vítající čínského prezidenta. Musely se nechat vyčistit po nedávném incidentu, při němž je v noci na sobotu neznámí vandalové potřísnili tmavou barvou.

"Poničené vlajky se opravují a budou nainstalovány zpět tak, aby byly součástí uvítání historicky první návštěvy prezidenta Čínské lidové republiky v ČR," uvedl pro server iDNES.cz prezident Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce Jaroslav Tvrdík.

Policisté nyní mimo jiné prověřují kamerové záznamy z noci na sobotu. "V případě, že to bude vyhodnoceno jako účelné, tak ty záznamy zveřejníme, ale nyní je to ještě předčasné," řekl mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Čínský prezident Si Ťin-pching do ČR přiletí v pondělí. Pachatelé k poškození asi 50 vlajek i billboardů použili v sobotu vyfouknutá vejce naplněná šedivou a modrou barvou. Policie po pachatelích pátrá, škoda ještě nebyla vyčíslena.

Podle sobotního vyjádření prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka je výměna poškozených vlajek věcí zadavatele, kterým je Smíšená česko-čínská komora vzájemné spolupráce. Její tajemnice Eva Harapesová sdělila, že se nebude k záležitosti vyjadřovat.

Podle sobotního vyjádření Ovčáčka nese za poškození vlajek odpovědnost TOP 09, jejíž starosta Prahy 6 Ondřej Kolář prý vyslovil pro vandalismus veřejně pochopení. Kolář takové obvinění odmítá. Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek označil Ovčáčkovo vyjádření za slova "pomýleného spratka".

Již v noci na pátek zadrželi policisté třiatřicetiletého muže, který ze sloupu na Evropské třídě odřízl dvě vlajky. V souvislosti s návštěvou čínského prezidenta se chystají i některé protestní akce.

Nejdůležitějším výstupem třídenní návštěvy čínského prezidenta má být ustavení strategického partnerství mezi Českem a Čínou, které by mělo do budoucna znamenat příliv čínských investic.

Nevím, jestli se mám smát, nebo brečet, říká k čínským vlajkám na Evropské ulici v Praze starosta Prahy 6 Ondřej Kolář. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

Další zprávy