Z prodeje bytů ČEZ těží další firma blízká Kindlovi

Eliška Bártová Eliška Bártová
13. 4. 2010 16:05
Firma Kens zastoupená právníkem Milanem Kindlem spravuje domy po ČEZu
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Přes dva tisíce bytů získala vloni od ČEZ firma blízká advokátům exděkana plzeňské právnické fakulty Milana Kindla.

Nyní vychází najevo, že z prodeje bytů polostátního gigantu profituje i další firma, která je s hlavní postavou skandálu na plzeňských právech spojena.

Podle zjištění Aktuálně.cz spravuje na sto bytů v okolí Prahy, které dříve patřily ČEZ, firma Kens. Sídlí v daňovém ráji a zastupuje ji AK Kindl a partneři.

Z transakce tak profitují už dvě firmy napojené na lidi kolem Kindla. Přitom to byla právě jeho advokátní kancelář, která prodej bytů ČEZ doporučila a obchod připravila.

Společné kšefty

Jak minulý týden redakce Aktuálně.cz informovala, některé byty od ČEZ v průměru za 60 tisíc korun získala soukromá firma Murom. Celkem za bytové domy v osmi lokalitách zaplatila 143 milionů korun.

Bytovka i s pozemkem ve Vraném nad Vltavou od ČEZ za 1,3 milionu korun. Spravuje ji Kens
Bytovka i s pozemkem ve Vraném nad Vltavou od ČEZ za 1,3 milionu korun. Spravuje ji Kens | Foto: Aktuálně.cz

Přitom právě Kindl v roli zástupce Ústavu státu a práva doporučil ČEZu variantu byty prodat soukromé firmě. A ČEZ pak vybral právě Kindlovu advokátní kancelář, aby jej při transakci s byty zastupovala.

Majitel Muromu Jiří Drábek byl Kindlovým klientem ještě předtím, než tato transakce proběhla. A poté, co firma Murom byty od ČEZ získala, převzala po členech AK Kindl také vedení Vysoké školy v Karlových Varech.

Tím ale transakce mezi vítěznou firmou Murom a Kindlem neskončily. Oba aktéry záhy po získání bytů ČEZ spojují další dva obchody.

Zástava u Kindla

Podle zjištění Aktuálně.cz pouhé dva týdny po uzavření smlouvy s ČEZem, v červenci loňského roku, půjčuje vítězná firma Murom 8,9 milionů korun chomutovské správcovské firmě Kens.

Ve fotogalerii naleznete klíčové pasáže smlouvy, které dokládají roli Milana Kindla při prodeji firmy Kens a transakci mezi Murom a Kens.

Dohoda počítá s 10% úrokem a splacením do konce roku 2010. U uzavření půjčky byl Milan Kindl, v jeho advokátní kanceláři jsou také uloženy akcie společnosti jako "zástava" pro případ nesplacení úvěru.

Čtrnáct dní nato mění firma Kens majitele a ze severočeského Chomutova se přesouvá do daňového ráje na Kypru. I tentokrát u toho figuruje Drábek i Kindl.

Mlčeti zlato

Kyperského vlastníka zastupuje Kindlova advokátka a manželka právníka, jenž zastupoval ČEZ při prodeji bytů Muromu. Následně se jednatelem kyperské firmy stává zmíněný majitel Muromu Drábek.

Na otázky spojené jak s touto transakcí, tak se získáním bytů od ČEZ odmítl Drábek odpovídat. Nejprve nereagoval vůbec, ozval se teprve po třech týdnech od položení prvních dotazů. Místo odpovědí, však hrozí právníky.

"Tak jak bylo avizováno v předchozím emailu mé právní zástupkyně budu bohužel nucen zahájit svou obranu právní cestou vůči Vám i vašim novinám," uvádí Drábek v emailu. "Vámi položené otázky jsou opět zavádějící, spekulativní, a předjímající mé jinak neexistující propojení s JUDr. Kindlem. Proto na ně odmítám odpovídat."

Podle informací České televize je ředitelem kyperské firmy, kde je Drábek jednatelem, právník zastupující utajené firmy ve sporu se státem v kauze Diag Human, kde Kindl působí jako rozhodce za Českou republiku.

Prodej tajnému kupci za 25 milionů

Domy od ČEZ ve Štěchovicích pod správou utajené firmy Kens
Domy od ČEZ ve Štěchovicích pod správou utajené firmy Kens | Foto: Ludvík Hradilek

Podle smlouvy o převodu obchodního podílu, kterou má Aktuálně.cz k dispozici, zaplatil majitel schovaný za kyperskou společnost za firmu Kens 25 milionů korun.

Transakci opět zajišťoval Milan Kindl s tím, že u něj byly uloženy peníze za první splátku. A je to opět Kindl, koho smlouva ustanovuje jediným rozhodcem v případě sporu.

"Jednala jsem o tom prodeji delší dobu," říká bývalá majitelka firmy Eva Musilová. "Založila jsem ji před 16 lety a už jsem chtěla opustit sféru pracovní činnosti. A to jsem také udělala."

O tom, proč si k zastupování vybrala právě AK pana Kindla a kdo jsou noví kupci, ale mluvit nechce. "Proč by to mělo někoho zajímat," namítá. "Prodala jsem ji a hotovo."

Komu peníze potečou?

V současné době firma Kens už s utajeným majitelem a zastoupená Kindlovými advokáty, spravuje minimálně 104 bytů, které firma Murom získala od ČEZ.

Na starosti má bytové domy ve Štěchovicích, Solenicích a Vraném nad Vltavou.

Vzhledem k tomu, že majitel sídlí v daňovém ráji, nelze dohledat, kam peníze, které za správu získá, ve skutečnosti potečou.

Za situace, kdy je majitel nemovitostí s touto firmou propojen, vzniká uzavřený systém, ve kterém se mohou pohybovat statisíce korun měsíčně. V případě prodeje bytů může jít o částky v řádu milionů korun.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 37 minutami

Policisté na hranicích se Slovenskem zadrželi 240 migrantů a tři převaděče

Policisté od sobotního rána prověřili za 24 hodin na hranicích se Slovenskem 18 781 lidí, zadrželi 240 migrantů a tři převaděče. Vstup odepřeli 31 lidem, zpět na Slovensko vrátili 30 lidí. Policie to v neděli uvedla na Twitteru. Kontroly začaly o půlnoci ze středy na čtvrtek kvůli vysokému počtu uprchlíků, hlavně Syřanů, kteří přes Česko přecházejí do Německa a Rakouska.

V sobotu ráno havaroval na kraji Břeclavi převaděč s dodávkou, v níž převážel 29 utečenců ze Sýrie. Předtím se pokoušel ujet policii. Při nehodě se zranilo 21 lidí, bylo mezi nimi i pět dětí. Převaděč, který nehodu způsobil, vyvázl za volantem bez zranění.

Od zahájení kontrol do pátečního rána policie prověřila 23 521 lidí, zadržela 364 migrantů a 23 převaděčů, vstup odepřela 176 lidem, převážně ze Sýrie. Téměř tři desítky bývalých hraničních přechodů se Slovenskem i tzv. zelenou státní hranici budou stovky policistů hlídat minimálně deset dnů.

O dočasném zavedení kontrol rozhodla vláda v pondělí. Od začátku letošního roku zajistili policisté na území republiky téměř 12 tisíc migrantů, což výrazně překračuje čísla z roku 2015, kdy v Evropě vrcholila migrační krize. Zadrželi také 125 převaděčů, zatímco v minulých letech šlo řádově o jednotky či nižší desítky případů ročně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy