Z ODS do TOP 09. Laudát teď vede její pražskou buňku

Kateřina Eliášová
19. 11. 2009 21:15
Neúnavný kritik kontroverzního starosty Prahy 5 Jančíka odešel z ODS v červnu

Praha - Šéfem nejsilnější krajské organizace nováčka politické scény TOP 09 v Praze se stal poslanec František Laudát.

V červnu byl přitom ještě členem ODS, ale tu po vleklých sporech s kontroverzním smíchovským starostou Milanem Jančíkem opustil.

"Po více než tři roky jsem se pokoušel dosáhnout spravedlivého řešení sporů na Praze 5. Bohužel bezvýsledně," vysvětloval tehdy svůj odchod ze strany.

"Nebaví mě bojovat a čekat další roky, než situace v ODS dospěje tak daleko, že její šíbři budou dělat ostudu srovnatelnou s posledními předlistopadovými papaláši KSČ," dodal tehdy.

Laudát byl hlavním lídrem opozice, která se snažila Milana Jančíka svrhnout z pozice starosty, ale bez výsledku. Jančík si nedávno upevnil svoji pozici ve straně, když dopomohl Pavlu Bémovi obhájit křeslo předsedy pražské ODS.

Muž na správném místě

Praha je nejsilnějším z regionálních organizací TOP 09 a má taky nejvýraznějšího volebního lídra - exministra zahraničí Karla Schwarzenberga. A tak to zůstane i po čtvrteční volbě vedení krajské organizace. TOP 09 totiž kandidátky sestavené pro původně říjnové volby měnit nechce.

"František Laudát je správný muž na správném místě. Bude přínosem nejen pro TOP 09, ale pro celou Prahu," řekl na večerní tiskové konferenci neoficiální předseda strany Schwarzenberg.

Kalousek a Schwarzenberg lákající
Kalousek a Schwarzenberg lákající | Foto: Aktuálně.cz

"Máme ve svém názvu slova tradice, odpovědnost, prosperita. Pražská politická scéna nás však spíše bude zkoušet z trpělivosti, odvahy a pokory," uvedl po svém zvolení Laudát.

Z narůstající popularity TOP 09 má právě ODS, jejíž členem byl Laudát osmnáct let, obavu.

"Tato supernova má šanci uspět na pražské politické scéně," varoval pražskou ODS nedávno Bém, přestože si dělal legraci ze jména strany a nazval ji "Teráriem Opotřebovaných Politiků".

TOP 09 založil společně se Schwarzenbergem bývalý ministr financí Miroslav Kalousek poté, co se na jaře rozešel s KDU-ČSL. Spolu s ním do nové strany přešlo i několik výrazných lidoveckých tváří.

 

Právě se děje

Další zprávy