Studenti ČVUT vyhráli prestižní cenu. Pro děti s cukrovkou dělají z měření glykémie zábavu

Radek Dragoun Radek Dragoun
28. 7. 2017 20:52
Projekt tří studentů ČVUT se z měření hladiny cukru v krvi snaží udělat zábavu - alespoň u dětí. Za každé změření glukometrem X.GLU obdrží body, které pak mohou vyměnit za odměnu. V případě naměření nízkých, nebo naopak vysokých hodnot navíc rodiče automaticky obdrží zprávu včetně informace, kde se jejich dítě nachází. Start-up zaujal porotu v americkém Seattlu a na mezinárodní soutěži Microsoft Imagine Cup získal první místo. Studenti zároveň obdrželi ceny v hodnotě 250 tisíc dolarů.
Studenti Tomáš Pikous, Barbora Suchanová a Marek Novák.
Studenti Tomáš Pikous, Barbora Suchanová a Marek Novák. | Foto: ČVUT

Praha - Neustálé kontrolování hladiny cukru v krvi děti obvykle nebaví. Projekt studentů Tomáše Pikouse, Marka Nováka a Barbory Suchanové z ČVUT, se kterým v americkém Seattlu triumfovali na mezinárodní soutěži Microsoft Imagine Cup, má ambici z měření udělat zábavu, která dětem zároveň pomůže se vypořádat s jejich zdravotním stavem a lépe ho pochopit.

Rodiče díky start-upu X.GLU budou mít možnost zakoupit svým dětem glukometr, který vypadá spíše jako platební karta než zdravotnická pomůcka. Jeho důležitou součástí je mobilní aplikace, která zaznamenané výsledky uchovává. Pokud si dítě naměří nízkou, nebo naopak vysokou hladinu cukru v krvi, rodiče o tom okamžitě dostanou zprávu včetně polohy dítěte.

Aplikace je ale přínosná i pro děti. Díky bodovému systému je učí zodpovědnému chování. Upozorňuje je, kdy mají provést kontrolní měření. A pokud se skutečně změří, obdrží body. Ohodnoceny jsou také za to, když se jim podaří odhadnout, kolik cukru v krvi momentálně mají. To jim pomáhá pochopit, jak konkrétní činnosti nebo jídlo ovlivňují hladinu cukru v krvi.

Za body si pak mohou v obchodě kupovat odměny. O jejich podobě ale zatím autoři nemají přesnou představu. "Záleží na tom, s jakým partnerem navážeme spolupráci. Případně by si děti mohly dokoupit glukometr s jinou barvou nebo motivem. Ale to jsou spíše vize, není to ještě finální," prozrazuje Tomáš Pikous s tím, že by mohlo jít o plyšové hračky nebo další věci, které by dětem udělaly radost a dostatečně je motivovaly.

"Mně to přijde jako vynikající nápad, je to opravdu geniální," oceňuje projekt doktor Martin Haluzík, který je členem České diabetologické společnosti. "U cukrovky prvního typu to, jak dobře je kompenzovaná, záleží na tom, jak moc se lidé měří. Lidé se sice nemusí měřit moc často a hodně dlouho s tím mohou docela dobře fungovat, jenže ta kompenzace pak není dobrá a mohou vzniknout komplikace. Tohle může vést k tomu, že se budou měřit tak, jak se mají měřit," dodává Haluzík.

Projekt, na kterém studenti pracovali v rámci svého volného času, zaujal i porotce soutěže. I v samotném Seattlu je ale cesta k vítězství stála mnoho úsilí. "Měli jsme ve dvou dnech čtyři nebo pět prezentací, takže to bylo náročné. Bylo to intenzivní, pracovali jsme v noci. Málo jsme spali. Jsme rádi, že jsme to zvládli taky po psychické stránce. I o tom to bylo," popisuje Barbora Suchanová.

Všechna ta práce se ale vyplatila. Za výhru v soutěži obdrželi finanční odměnu 100 tisíc dolarů a další ceny v hodnotě 150 tisíc dolarů. Jejich dalším cílem je glukometr dostat k co největšímu počtu dětí s cukrovkou. První kolo testování diabetiky probíhá již nyní. Všem by mohl být X.GLU dostupný už v příštím roce.

 

Právě se děje

Další zprávy