Z Kypru přišlo trestní oznámení na české dlužníky

ČTK ČTK
3. 4. 2013 8:42
Lidé v Čechách dostali oznámení, že dluží kyperským firmám. Exekutorská komora se ohradila
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Kyperské firmy, které skoupily pohledávky od českých splátkových společností, podaly trestní oznámení na tisíce drobných českých dlužníků, píše Právo.

Hromadná oznámení byla doručena na policejní odbory po celém Česku. Podle prezidenta Exekutorské komory Jiřího Proška to lze vnímat jako "šikanózní postup, hraniční jednání a neúměrný nátlak na dlužníka".

Vymáhání pohledávek podle Exekutorské komory jasně spadá do oblasti soukromého práva a dluh není možné primárně vymáhat pomocí trestního oznámení, pokud není očividně spáchán trestný čin.

Nelze přitom vyloučit, že za tímto postupem stojí firmy sídlící na Kypru, které patří českým podnikatelům.

Údajní dlužníci jsou po celé republice

„Do dnešního dne jsme přijali již několik takových podání, řadově jde zatím o stovku podezřelých, ale ten údaj se prakticky každým dnem mění," uvedla pro Právo mluvčí ostravské policie Gabriela Holčáková.

Hromadná oznámení přitom putovala napříč republikou na většinu územních odborů policie, píše Právo. I v sousedním okrese Nový Jičín přijala policie asi stovku trestních oznámení od advokátní kanceláře, která zastupuje zahraniční firmy vymáhající pohledávky.

I v Teplicích dorazilo trestní oznámení asi 130 lidem, stejně jako desítkám lidí v Chomutově, na Karvinsku či na Frýdecko-Místecku. Zůstává otázkou, zda budou tito dlužníci skutečně obviněni. Dlužníky ale čeká výslech a jednání s kriminální policií.

"Většina úvěrů byla sjednána v předešlých letech v tisícikorunových částkách," uvedl pro Právo mluvčí novojičínské policie Petr Gřes.

Mluvčí novojičínské policie Petr Gřes uvedl, že někteří z prověřovaných dlužníků si sjednali hned několik půjček v krátkém čase za sebou. Půjčky pak neplatili vůbec nebo jen částečně.

Policie nyní prověřuje, s jakým úmyslem si lidé půjčky sjednávali, zda při podpisu smluv uváděli pravdivé údaje.
Postiženým lze podle něj doporučit, aby se v případě, že jsou v trestních oznámeních uvedeny nepravdivé údaje, bránili žalobou nebo taktéž podáním trestního oznámení v případě hrubě lživých tvrzení.

"Netuším, proč se majitel pohledávek takto chová. Jediné, co mě napadá, je skutečnost, že trestní řízení je na rozdíl od občanskoprávního soudního sporu zadarmo a věřitel se k němu může přihlásit s nárokem na náhradu škody, aniž by za to vynaložil jedinou korunu," řekl Právu odborník z firmy, která se na vymáhání pohledávek v ČR specializuje.

Podle mluvčí Exekutorské komory Petry Báčové je trestní právo v demokratických státech pojímáno jako nejzazší prostředek.

"Použití prostředků trestního práva totiž představuje nejzávažnější zásahy do práv jednotlivce, a proto k nim musí být přistoupeno zdrženlivě pouze v případech, v nichž prostředky jiných právních odvětví selhávají nebo nejsou efektivní," doplnila pro Právo mluvčí Exekutorské komory Petra Báčová.

 

Právě se děje

Další zprávy