Z Kypru přišlo trestní oznámení na české dlužníky

ČTK ČTK
3. 4. 2013 8:42
Lidé v Čechách dostali oznámení, že dluží kyperským firmám. Exekutorská komora se ohradila
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Kyperské firmy, které skoupily pohledávky od českých splátkových společností, podaly trestní oznámení na tisíce drobných českých dlužníků, píše Právo.

Hromadná oznámení byla doručena na policejní odbory po celém Česku. Podle prezidenta Exekutorské komory Jiřího Proška to lze vnímat jako "šikanózní postup, hraniční jednání a neúměrný nátlak na dlužníka".

Vymáhání pohledávek podle Exekutorské komory jasně spadá do oblasti soukromého práva a dluh není možné primárně vymáhat pomocí trestního oznámení, pokud není očividně spáchán trestný čin.

Nelze přitom vyloučit, že za tímto postupem stojí firmy sídlící na Kypru, které patří českým podnikatelům.

Údajní dlužníci jsou po celé republice

„Do dnešního dne jsme přijali již několik takových podání, řadově jde zatím o stovku podezřelých, ale ten údaj se prakticky každým dnem mění," uvedla pro Právo mluvčí ostravské policie Gabriela Holčáková.

Hromadná oznámení přitom putovala napříč republikou na většinu územních odborů policie, píše Právo. I v sousedním okrese Nový Jičín přijala policie asi stovku trestních oznámení od advokátní kanceláře, která zastupuje zahraniční firmy vymáhající pohledávky.

I v Teplicích dorazilo trestní oznámení asi 130 lidem, stejně jako desítkám lidí v Chomutově, na Karvinsku či na Frýdecko-Místecku. Zůstává otázkou, zda budou tito dlužníci skutečně obviněni. Dlužníky ale čeká výslech a jednání s kriminální policií.

"Většina úvěrů byla sjednána v předešlých letech v tisícikorunových částkách," uvedl pro Právo mluvčí novojičínské policie Petr Gřes.

Mluvčí novojičínské policie Petr Gřes uvedl, že někteří z prověřovaných dlužníků si sjednali hned několik půjček v krátkém čase za sebou. Půjčky pak neplatili vůbec nebo jen částečně.

Policie nyní prověřuje, s jakým úmyslem si lidé půjčky sjednávali, zda při podpisu smluv uváděli pravdivé údaje.
Postiženým lze podle něj doporučit, aby se v případě, že jsou v trestních oznámeních uvedeny nepravdivé údaje, bránili žalobou nebo taktéž podáním trestního oznámení v případě hrubě lživých tvrzení.

"Netuším, proč se majitel pohledávek takto chová. Jediné, co mě napadá, je skutečnost, že trestní řízení je na rozdíl od občanskoprávního soudního sporu zadarmo a věřitel se k němu může přihlásit s nárokem na náhradu škody, aniž by za to vynaložil jedinou korunu," řekl Právu odborník z firmy, která se na vymáhání pohledávek v ČR specializuje.

Podle mluvčí Exekutorské komory Petry Báčové je trestní právo v demokratických státech pojímáno jako nejzazší prostředek.

"Použití prostředků trestního práva totiž představuje nejzávažnější zásahy do práv jednotlivce, a proto k nim musí být přistoupeno zdrženlivě pouze v případech, v nichž prostředky jiných právních odvětví selhávají nebo nejsou efektivní," doplnila pro Právo mluvčí Exekutorské komory Petra Báčová.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Hischier prodloužil s New Jersey smlouvu o sedm let

Švýcarský hokejový útočník Nico Hischier prodloužil o sedm let kontrakt v NHL s New Jersey. Nová smlouva jedničce draftu z roku 2017 vynese celkem 50,75 milionu dolarů. Od sezony 2020/21 tak bude brát v průměru 7,25 milionu dolarů. Dvacetiletý Hischier má v této sezoně ještě poslední rok platnou nováčkovskou tříletou smlouvu se základním příjmem 925 tisíc dolarů a s možností získat na bonusech dalších 2,85 milionu dolarů.

"Jsme šťastní, že máme celý ten proces za sebou a domluvili jsme se s Nicem a jeho týmem na kontraktu, který bude přínosný pro obě strany. Vyzrál v komplexního centra, který odvádí skvělou práci s pukem i bez něj. Těšíme se na jeho další růst," řekl generální manažer Devils Ray Shero.

Hischier, který ve čtvrtečním duelu při výhře nad New York Rangers 5:2 chyběl v sestavě New Jersey kvůli zranění v horní části těla, si v šesti zápasech v této sezoně připsal dvě asistence. V NHL hraje třetí sezonu a má na kontě 157 zápasů a 101 bodů za 37 branek a 64 přihrávek. V pěti zápasech play off si připsal jednu asistenci.

před 44 minutami

Kornfeil v Japonsku odstartuje z 3. řady, Salač kvalifikaci kvůli těžkému pádu a zlomenině nejel

Jakub Kornfeil obsadil v kvalifikaci na motocyklovou Velkou cenu Japonska sedmé místo a na startu sobotního závodu Moto3 bude stát ve třetí řadě. Filip Salač po pátečním pádu do dnešního programu nezasáhl a teprve se rozhodne, zda v neděli absolvuje Grand Prix.

Kornfeil zajel třetí nejlepší kvalifikaci v sezoně a vyrovnal výkon z Nizozemska, pouze v Alcaňizu a na Sachsenringu si vybojoval druhou řadu. Na základě pátečních jízd, v nichž zajel třetí čas, postoupil přímo do druhé části kvalifikace, protože dnešní třetí trénink se jel na mokré trati a pořadím nezamíchal. V podobných podmínkách se rozhodovalo i o pořadí na startu, Kornfeil zaostal o 863 tisícin za nejrychlejším Niccolem Antonellim z Itálie.

Salač měl těžký pád v pátečním druhém tréninku a se zlomeným malíčkem na pravé noze a potlučeným tělem v druhém dnu v Motegi odpočíval. Pokud bude v neděli závodit, odstartuje z uličky v boxech v důsledku trestu za příliš pomalou jízdu v prvním tréninku.

Další zprávy