Z kolonády na smetiště - a na letiště

Pavel Baroch
12. 4. 2006 0:00
Karlovy Vary - Když 31 let po letu prvního člověka do kosmu zmizela z karlovarské kolonády socha Gagarina, byl z toho takřka mezinárodní konflikt. Uvnitř: GALERIE.

V květnu 1975 to byla v Karlových Varech velká událost: Před právě otevřenou kolonádou obklopující nejznámější pramen Vřídlo se objevila socha Jurije Gagarina v nadživotní velikosti. I nová kolonáda kvůli tomu dostala nové jméno: Vřídelní kolonáda Jurije Gagarina.

První kosmonaut stál na vysokém soklu, ve stříbrném skafandru a pravou rukou jako by zdravil návštěvníky lázní.

Před kolonádou takto "mával" na kolemjdoucí sedmnáct let.

V listopadu 1992 přijel autojeřáb, sochu prvního kosmonauta odvezl a kolonáda byla znovu pouze Vřídelní. Z banální příhody se rázem stal spor mezi Ruskem a karlovarskou radnicí.

Vraťte sochu tam, co byla!

Reakce ruského velvyslanectví v Praze byla bleskurychlá. První tajemník ambasády Vasilij Jakovlej skočil do auta a vyrazil na radnici do Karlových Varů. Požadoval vysvětlení, proč socha prvního člověka ve vesmíru zmizela a kdy se zase vrátí tam, co byla.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

"Tvrdil, že socha je chráněna mezinárodními památkovými předpisy. Ale to není pravda. Řekl jsem mu i to, že jeho požadavek by byl i vměšováním do našich vnitřních záležitostí," vzpomíná na událost před čtrnácti lety tehdejší karlovarský primátor Václav Lokvenc.

Dodal, že vztyčit sochu Gagarina před kolonádu byla chyba už v polovině sedmdesátých let. "Je to významná osobnost, ale na kolonádu nepatří," vysvětluje Lokvenc. Dodává, že podstavec pod sochou byl poškozený, takže by se čtyřmetrová plastika stejně musela sundat a sokl opravit. Jinak by hrozilo, že těžká plastika spadne a někoho zraní.

Na sochu kosmonauta si stejně mnozí obyvatelé Karlových Varů stěžovali, protože se do lázeňského centra nehodila. Na druhé straně tu byla tradiční silná ruská komunita, kvůli níž má Rusko dlouhá léta v Karlových Varech svůj konzulát.

"Navrhnul jsem převézt pomník na karlovarské letiště. Gagarin tam jako pilot a kosmonaut patří, i když kvůli výtvarně nepovedenému skafandru spíše připomíná potápěče," řekl nedávno v Mf Dnes Jiří Böhm, autor knih o Karlových Varech.

Místo letiště skládka

Vedení města skutečně potvrdilo, že Gagarinovu sochu nechá přemístit na karlovarské letiště. Spor o sochu utichl a zdál se být vyřešen. Jenže pak místní novináři zjistili, že Gagarin leží na dvou paletách pod malým přístřeškem u skládky v Karlových Varech-Drahovicích.

A byl tady rázem mezinárodní incident číslo dvě. Vedení města muselo znovu ruským představitelům v Česku vysvětlovat, jak se mohlo stát, že Gagarin skončil na tak nedůstojném místě.

Nakonec socha přece jen skončila na letišti, i když se s tím Rusko oficiálně nikdy nesmířilo.

"Světový hrdina Jurij Gagarin byl ozdobou lázeňského centra. Socha si rozhodně zaslouží, aby se před kolonádu vrátila," řekl konzul Ruské federace v Karlových Varech Vladimír Grigorijevič Godina.

"Místo toho, aby byl opraven podstavec, byl Gagarin internován na místním letišti," napsal zas ruský deník Pravda.

Karlovarské letiště je hojně využíváno především turisty a pacienty z Ruska, kteří jsou nejpočetnější zahraniční klientelou v největších českých lázních. Proto se pod Gagarinovou sochou stále objevují květiny.

Potvrzují se tak slova někdejšího ruského konzula v Karlových Varech, že "Jurij Gagarin není dodnes mnoha Rusům lhostejný".

Gagarin všude, kam se podíváš

Kladný vztah ke Gagarinovi, který v roce 1966 navštívil karlovarský filmový festival a přenocoval v Grandhotelu Pupp (tehdy ovšem Grandhotel Moskva), vyjadřovaly Karlovy Vary před listopadem 1989 plnými hrstmi.

Členové karlovarské pobočky Svazu Československo-sovětského přátelství vysadili na počest prvního letu do vesmíru před lázeňským domem Richmond Lípu kosmonautů, po Gagarinovi byla pojmenovaná i ulice na sídlišti Drahovice a už zmiňovaná Vřídelní kolonáda.

"Dodnes se ve státním podniku Sklárna Moser vyrábí elegantní křišťálová souprava se zlatým pruhem nazvaná Gagarin," napsala v dubnu 1989 agentura ČTK.

Ve čtvrti Rybáře lidé v 60. letech svépomocí vybudovali dětské hřiště, o kterém ČTK informovala jako o hře na Gagarina.

Vesmírné hřiště ve Varech po čtyřiceti letech.
Vesmírné hřiště ve Varech po čtyřiceti letech. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

"Není to jen obyčejné dětské hřiště, kterých jsou u nás tisíce. Jsou zde skluzavky, bludiště, houpačky i velká raketa, do které děti vstoupí a provedou po skluzavce sestup na zem," napsala tehdy agentura.

Od té doby ovšem hřiště dost sešlo. "Gagarinova" raketa už nemá skluzavku, je pomalovaná pubertálními nápisy, povalují se kolem ní krabice od levného vína. Vesmírný vláček je značně omšelý a v kosmickém bludišti se povalují kartony, jako by tady nocovali bezdomovci.

V úterý odpoledne tady nebylo ani jedno dítě, jenom několik karlovarských výrostků s chutí potahovalo z marihuanových cigaret.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Mimořádný summit Evropské unie se uskuteční v Praze v říjnu, oznámil premiér Petr Fiala po jednání s předsedou Evropské rady Charlesem Michelem

Neformální summit Evropské unie se uskuteční v Praze 6. a 7. října, oznámili dnes český premiér Petr Fiala (ODS) a předseda Evropské rady Charles Michel. Řekli to po setkání v předvečer půlročního českého předsednictví EU. Tématy summitu mají být širší spolupráce Evropské unie s nečlenskými státy, pomoc Ukrajině čelící ruské agresi a její důsledky na růst inflace a cen energií.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Změny v polském soudnictví podle Jourové nesplňují očekávání Evropské komise

Dosavadní změny v polském soudnictví, které zrušily kontroverzní disciplinární komoru, nesplňují očekávání Evropské komise. Varšava proto zatím nemůže počítat s penězi z fondu obnovy Evropské unie. Podle agentury AP to ve čtvrtek uvedla místopředsedkyně komise Věra Jourová.

Polský prezident Andrzej Dudna v polovině června podepsal novelu zákona, která zrušila spornou disciplinární komoru, vnímanou kritiky jako nástroj vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) k trestání neposlušných soudců. Má ji nahradit nová komora profesní zodpovědnosti, která podle opozice v přijaté podobě neznamená obnovení vlády práva v polské justici.

Místopředsedkyně Evropské komise Jourová uvedla, že dosavadní změny "nesplňují" požadovaná kritéria a že evropské peníze nebudou vyplaceny dříve, než polští soudci získají zákonem stanovené záruky své nezávislosti.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Ženská devatenáctka prohrála na domácím ME i podruhé

České fotbalové reprezentantky do 19 let prohrály na domácím mistrovství Evropy i druhý zápas. Svěřenkyně trenéra Jana Navrátila utrpěly v Opavě debakl 0:5 se Španělskem a před závěrečným duelem ve čtyřčlenné skupině A ztratily naději na postup do semifinále.

V úvodním utkáním na turnaji mladé reprezentanty v pondělí podlehly obhájkyním titulu Francouzkám 0:3. S premiérovým účinkováním na šampionátu devatenáctek se Češky rozloučí v neděli proti Itálii, která dnes překvapivě remizovala s Francií 2:2.

Zatímco v prvním zápase si Navrátilův výběr dokázal vytvořit několik šancí, proti Španělkám byl v ofenzivě prakticky neškodný a po dvou duelech na šampionátu stále čeká na vstřelený gól. Jihoevropanky od úvodu naprosto dominovaly a soupeře přestřílely drtivým poměrem 36:1.

Dvě branky dal vysoký favorit v úvodním dějství, další tři přidal po změně stran. Dvakrát se trefila střídající Moralová. Češky za celý zápas ani jednou nezamířily mezi tyče a nenavázaly na říjnový vzájemný souboj z kvalifikace, v němž se Španělskem po solidním výkonu prohrály 1:3.

"Strašně těžký zápas. Největší problém je, že během čtyř dnů nedokážeme hrát na takové úrovni, na jaké potřebujeme. Hrajeme, na co máme. Španělky hrají excelentně, jsou jinde než my. Obrovská pochvala divákům, kteří tleskali v 90. minutě, když prohráváme 0:5," řekl novinářům Navrátil. "Do zápasu s Itálií dáme úplně všechno, posbíráme poslední síly. Kdybychom dali gól, tak zaplaťpánbůh," dodal.

Šampionát devatenáctek hostí Moravskoslezský kraj. Druhou skupinu tvoří Anglie, Německo, Norsko a Švédsko. Do semifinále postoupí vždy první dva celky ze skupiny, finále se odehraje 9. července.

Česko před pěti lety hostilo mistrovství Evropy hráček do 17 let. Mladé reprezentantky tehdy ve třech zápasech nebodovaly a skončily ve skupině poslední. Turnaj hostily Plzeň, Příbram, Domažlice a Přeštice.

Mistrovství Evropy fotbalistek do 19 let v Česku:

Skupina A:

Česko - Španělsko 0:5 (0:2)

Branky: 69. a 76. Moralová, 23. Elexpuruová, 37. Fiammaová, 47. Pinedová.

Sestava Česka: Fuchsová - Pražienková, Ohlídalová, Jelínková, Huvarová (54. Pavlíčková) - Pouvová (54. Bendová), Jonášová - Ducháčková, Tenkrátová (46. Černá), Střížová (46. Thanhová) - Švíbková (81. Hlouchová). Trenér: Navrátil.

Itálie - Francie 2:2 (1:0).

Tabulka:

1. Španělsko 2 2 0 0 8:1 6
2. Francie 2 1 1 0 5:2 4
3. Itálie 2 0 1 1 3:5 1
4. ČR 2 0 0 2 0:8 0

Skupina B:

Švédsko - Anglie 1:0 (1:0), Norsko - Německo 2:1 (0:1).

Tabulka:

1. Švédsko 2 2 0 0 3:0 6
2. Anglie 2 1 0 1 4:2 3
3. Norsko 2 1 0 1 3:5 3
4. Německo 2 0 0 2 1:4 0
Další zprávy