Z dřevěného kostela v Třinci nezbylo kvůli požáru téměř nic. Místní ho chtějí postavit znovu

Jan Kočenda
2. 8. 2017 13:59
Dřevěný kostel Božího těla v Třinci z úterý na středu shořel. Hasiči krátce po půlnoci začali oheň hasit, ale kromě kříže a náhrobků se nepodařilo nic zachránit. Škoda shořelého kostela je podle předběžných odhadů vyčíslena na desítky milionů. Kvůli nedávným rekonstrukcím a fotografiím je kostel dobře zdokumentovaný a znovupostavení by tak nemělo být problematické. Starostka Třince již přislíbila, že město bude ostravsko-opavskému biskupství při obnově kostela maximálně nápomocné.
Záběry na torzo dřevěného kostela z 16. století, který shořel v Třinci. | Video: TV Prima

Třinec - V noci z úterý na středu shořel dřevěný kostel Božího Těla v Gutech na Třinecku. Až na kříž a náhrobky se kostel nepodařilo zachránit a již nyní se mluví o jeho znovupostavení. Kostel byl původní z 16. století a téměř veškeré vybavení bylo dobové.

Krátce po půlnoci přijeli k hořícímu kostelu hasiči, kterým se podařilo dostat plameny pod kontrolu za necelou hodinu. Kostel se jim však zachránit nepodařilo. "Významná historická památka byla prakticky zničená. Dochoval se pouze kříž a náhrobky. Hrubý předběžný odhad škody se pohybuje v řádech několika desítek milionů korun, historická škoda je ale nevyčíslitelná," řekl mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela.

O neštěstí byla okamžitě informovaná i starostka Třince Věra Palkovská, která na místo vyrazila. "Je to pro mne osobně velmi bolestné a pro Třinec je to velká tragédie," uvedla. Již na místě se domluvila se zástupcem ostravsko-opavského biskupství, že při obnově kostela bude město maximálně nápomocné. "Už nyní zvažujeme uspořádání charitativního koncertu, jehož výtěžek by putoval právě na obnovu kostela," dodala Palkovská.

Na znovupostavení se bude muset podílet zejména kraj, město i samotní obyvatelé. Ministerstvo kultury totiž nemá prostředky, kterými by na obnovu památky přispělo. "Kdyby se kostel opravoval, tak by ministerstvo finančně pomohlo. Pokud se však bude stavět znovu, tak už nejde o kulturní památku, ale repliku a na tu ministerstvo nemá dotace," vysvětlil Václav Karmazín z odboru památkové péče ministerstva kultury.

Výše škody se pohybuje v řádech desítek milionů korun. Jen před pěti lety se kostel rekonstruoval za 4,3 milionu korun, opravy z velké části financovala Evropská unie. Penězi však přispěl i Třinec a dárci z řad farníků. "Kostel byl vyhledávaným a atraktivním místem. Věřím, že se Třinečtí budou na obnově památky znovu podílet," řekl informační pracovník Michal Jirák.

Pro výstavbu co nejvěrnější repliky kostela je naštěstí dostatek materiálů. "Máme fotodokumentaci z roku 2014, kdy se připravovala knížka o dřevěných kostelech. Navíc se před několika lety kostel rekonstruoval, takže nyní musíme dát všechny podklady dohromady," informovala památkářka Romana Rosová.

Podobná tragédie postihla v roce 2002 renesanční kostel svaté Kateřiny Alexandrijské v Hrabové na Ostravsku. Tehdy se podařilo postavit věrnou kopii původní stavby za dva roky. "Ze strany biskupství už padly první úvahy, že by se podobná obnova mohla podařit i v případě gutského kostela," řekla starostka Palkovská.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Lékárníci požadují přístup k záznamům o lécích, které pacienti pobírají

Lékárníci chtějí mít stejný přístup do lékového záznamu pacienta jako lékaři. Jen tak podle nich mohou poskytnout pacientům co nejlepší péči. Léková novela nyní čeká ke schválení ve Sněmovně. Lékárníkům vadí, že Senát navrhl, aby si pacienti mohli vybrat, kteří lékaři a lékárníci budou moci nahlížet do pacientových lékových záznamů.

Vládní novela má v duchu původního záměru zajistit, že ošetřující lékaři a lékárníci budou sdílet údaje o lécích, které má pacient předepsané. Smyslem je zabránit předepisování léků, jejichž vzájemné užívání by mělo nežádoucí účinky na pacienta.

Návrh senátorů Jitky Seitlové a Václava Hampla z klubu KDU-ČSL má však umožnit, aby pacient mohl souhlas s nahlížením do lékového záznamu udělit všem lékařům a lékárníkům, nebo pouze vybraným. Souhlas by mohl udělit kdykoliv a kdykoli jej také odvolat. Senátoři to zdůvodnili mimo jiné obavami ze zneužití možnosti zjistit, jaké léky pacient bere.

"Obavy ze zneužití údajů jsou naprosto zbytečné. Lékárníci jsou jednak vázáni mlčenlivostí stejně jako lékaři, lékový záznam je navíc opatřen řadou zabezpečení. Pouze lékárník, ze všech pracovníků v lékárně, bude moci na základě vlastního osobního bezpečnostního certifikátu vstupovat do tohoto systému," sdělil dnes prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba. Navíc, v lékovém záznamu bude zaznamenána kompletní elektronická stopa a případné zneužití bude podléhat významným finančním sankcím i trestněprávní odpovědnosti, dodal.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Skončila odstávka druhého bloku jaderné elektrárny Dukovany

V jaderné elektrárně Dukovany v sobotu skončila odstávka druhého bloku. Výroba elektřiny měla původně začít na konci června, ale kvůli opravě netěsnosti v parogenerátoru se odstávka o téměř tři měsíce prodloužila.

"Elektřinu začal blok dodávat ve 12:57 hodin", řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. V Dukovanech tak nyní pracují tři ze čtyř výrobních bloků. Na prvním výrobním bloku energetici dokončují plánovanou odstávku pro výměnu paliva.

"Přednost má vždy bezpečnost a jistota o stavu zařízení. Proto jsme si na diagnostice stavu, přípravě postupu, samotné opravě i následných zkouškách dali mimořádně záležet. Teprve na základě vyhovujících výsledků jsme se rozhodli druhý výrobní blok Jaderné elektrárny Dukovany opět uvést do provozu," uvedl ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Miloš Štěpanovský.

Plánovaná odstávka prvního bloku skončí na přelomu září a října. Elektrárna Dukovany je v provozu od roku 1985. Loni dodala do sítě 14,25 TWh elektřiny. ČEZ prověřuje možnosti provozu nynějších bloků přibližně do roku 2045.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie v Hongkongu znovu nasadila slzný plyn, ale demonstrace slábnou

Policie v Hongkongu dnes zasáhla slzným plynem a vodními děly proti další vlně demonstrací prodemokratického hnutí. Původně pokojný povolený protest na předměstí Tuen Mun se proměnil v potyčky s policií poté, co někteří demonstranti začali házet na policisty kamení a zápalné lahve.

Nepokoje tam během odpoledne utichly a několik stovek lidí se přesunulo ke stanici Yuen Long, kde se pokojná demonstrace opět zvrhla ve střety s policií. Protestů se podle policie zúčastnilo kolem 4300 lidí, tedy několikanásobně méně, než v minulých týdnech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy