Z Česka zmizely jesle. Školky budou i pro dvouleté

Na dnešním zasedání o tom rozhodla vláda Jana Fischera
Některým dětem se už dopoledne začalo stýskat po mamince a tatínkovi. Konejšení paní učitelky je jen slabou útěchou v té nespravedlnosti, že tu nejsou taky.
Některým dětem se už dopoledne začalo stýskat po mamince a tatínkovi. Konejšení paní učitelky je jen slabou útěchou v té nespravedlnosti, že tu nejsou taky. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Do mateřské školky už ve dvou letech. Tak chce vláda Jana Fischera řešit nedostatek jeslí v Česku.

Návrh ministerstva školství počítá s tím, že dvouleté děti by mohly do mateřských školek začít nastupovat od září 2011. Kritici ovšem upozorňují na to, že školky nestačí v současnosti pobrat ani starší děti - tří i čtyřleté.

"Je to záměr, aplikace tohoto rozhodnutí přijde později, budou potřebné ještě analýzy," citovala ČTK premiéra Jana Fischera.

Menší třídy, více učitelů

V Česku se v současnosti téměř rozpadla síť jeslí. Jejich provozování je složité a drahé, spadají pod ministerstvo zdravotnictví a musí v nich být zajištěna péče sester, i když se starají o děti zdravé.

"Zkušenosti zemí EU ukazují , že bez vyšších investic do předškolní výchovy a vzdělávání jsou opatření ke zvýšení porodnosti málo účinná," stojí v pracovním materiálu vlády.

Návrh počítá i s tím, že třídy, kde budou i dvouleté děti, budou menší, aby se pedagogové zvládli o všechny postarat. Vychovatelé ve školkách by také museli mít další vzdělání. Zatím není vyřešeno, jestli by nejmenší děti měly ve školkách vlastní třídy nebo by chodily do tříd se staršími.

Například na Slovensku funguje druhá varianta, ale počet dětí ve třídě je při přijetí dvouletého žáčka snižován o jedno.

Stát by rozšíření provozu mateřských školek přišlo na tři miliardy korun, což je ale o polovinu méně než další varianta, podle které by vznikly jesle jako nová školská zařízení a stát by je dotoval stejně jako třeba mateřské školky. Nové náklady by měly i obce.

Nápad, že by školky přijímaly i dvouleté děti navazuje i na současnou podobu rodičovské, jejíž nejrychlejší varianta trvá právě dva roky.

I přes podporu současné úřednické vlády bude velmi těžké dostat návrh do praxe. Dvě klíčové politické strany v zemi - ODS a ČSSD - se v názorech rozcházejí. ČSSD jesle podporuje a na jejich provoz by obcím chtěla přispívat, zatímco ODS preferuje dávky pro rodiče, kteří se pak sami rozhodnou, kdo se o jejich dítě postará.

Pozn.: Ve statistice jsou zahrnuty pouze jesle evidované jako zdravotnické zařízení zřízené většinou obcí. V krajích mohou být jiné instituce, které o děti do tři let pečují.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Při izraelském náletu na Gazu zemřelo sedm lidí, Palestinci si připomenou nakbu

Nejméně sedm lidí zemřelo ve městě Gaza při nočním izraelském leteckém útoku proti radikálnímu palestinskému hnutí Hamás. Podle agentury AP šlo o úder s největším počtem obětí od začátku nynější izraelské operace proti Hamásu v Pásmu Gazy. Násilnosti, které původně vypukly v Jeruzalémě, se v posledních dnech rozlily do smíšených židovsko-arabských měst v Izraeli.

Protesty, které přerostly v násilné střety, v pátek zachvátily i okupovaný Západní břeh Jordánu, kde izraelské jednotky zastřelily jedenáct Palestinců.

Další protiizraelské protesty se dnes očekávají v souvislosti s výročím takzvané nakby (katastrofy). Tou je pro Palestince vznik samostatného státu Izrael v roce 1948. V důsledku této události ze svých domovů odešly nebo z nich byly vyhnány statisíce Palestinců.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Toronto i přes závěrečnou prohru ovládlo Severní divizi

Hokejisté Toronta podlehli ve svém posledním zápase základní části NHL Winnipegu 2:4. Maple Leafs i přes druhou prohru za sebou ovládli Severní divizi a v play off vyzvou Montreal. Jets skončili třetí a ve vyřazovací části je čeká Edmonton.

Winnipeg v zápase dvakrát prohrával, ale skóre otočil a vítězně se naladil na play off. Toronto poslal v 8. minutě do vedení Pierre Engvall, který nenápadnou střelou z levého kruhu nachytal brankáře Connora Hellebuycka. Na začátku druhé třetiny srovnal Mason Appleton, ale Ilja Michejev poslal Maple Leafs opět do vedení.

Obrat ve skóre zařídil Kyle Connor, který nejprve v 34. minutě bekhendovým blafákem zakončil přečíslení dva na jednoho a ve 45. minutě tvrdou ranou bez přípravy překonal gólmana Jacka Campbella podruhé. Definitivní podobu skóre stanovil při závěrečné hře Toronta bez brankáře Jansen Harkins. Kanadský útočník se dočkal prvního gólu v sezoně.

před 1 hodinou

Rekonstrukce Václavského náměstí v Praze se prodraží až o 109 milionů korun

Rekonstrukce spodní části Václavského náměstí se prodraží až o 109 milionů korun. Většina z peněz navíc, konkrétně 85 milionů korun, má jít na stavu slepých tramvajových kolejí, které chce vedení magistrátu vybudovat k budoucímu použití. Zbylé peníze budou za práce, které si firma Hochtief nárokuje nad rámec původní smlouvy. Vyplývá to z materiálu, který v pondělí projednají radní. Stavební práce začaly loni a původně měly stát asi 330 milionů korun.

Stavební firma chce podle dokumentu pro radní po městu o asi 23 milionů více z důvodů víceprací vzniklých nepředvídatelnými okolnostmi. Například asi 8,7 milionu korun navíc firma naúčtovala za bourání betonových konstrukcí komunikace, 11,8 milionu za změny povrchových úprav a 4,1 milionu za úpravy kolektoru. Jiné menší položky firma z původní ceny odečetla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy