Z Česka do Sýrie vycestovalo loni sedm lidí, aby se připojili k Islámskému státu

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 1. 9. 2016 12:51
Z Česka loni odcestovalo sedm lidí do Sýrie se záměrem připojit se k teroristickým organizacím, jako je Islámský stát (IS). Tito lidé byli z islámského světa a v tuzemsku pobývali krátkodobě. Jejich návrat do EU by představoval vážnou bezpečnostní hrozbu kvůli možné účasti na teroristických útocích. Ve výroční zprávě za loňský rok to uvedla Bezpečnostní informační služba (BIS). Sympatizantů radikálního islámu v ČR zaznamenala BIS jen několik, většinou psychicky labilních anebo nemocných.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Sedm lidí vycestovalo loni z České republiky do Sýrie se záměrem připojit se k teroristickým organizacím, zejména Islámskému státu (IS). Informaci zveřejnila Bezpečnostní informační služba (BIS) ve své výroční zprávě za minulý rok.

"Jednalo se celkem o sedm osob původem z islámského světa, které krátkodobě pobývaly v ČR. Návrat těchto osob do EU by představoval vážnou bezpečnostní hrozbu z hlediska účasti na teroristických útocích," píše se ve výroční zprávě.

Po teroristických útocích v Paříži zvýšil IS propagandu, jejímž primárním cílem je radikalizace a nábor dalších dobrovolníků, kteří se přidávají k jeho ozbrojeným složkám. V návaznosti na to se BIS podle své zprávy zaměřila v Česku nejen na ty, kteří chtěli z Česka vycestovat, aby se k teroristům připojili, ale i ty, kteří projevili sympatie k ideologii a činům IS nebo jiné teroristické organizaci.

Sympatizantů radikálního islámu v ČR zaznamenala BIS jen několik. "U většiny z nich byly prezentované názory projevem psychické lability, frustrace či přímo nemoci. Žádný z nich nedisponoval vazbami na islamistická uskupení a často ani na žádné místní muslimské komunity. Muslimové žijící v ČR až na několik výjimek aktivity IS veřejně odsoudili," uvádí BIS.

Ve zprávě informační služba také potvrdila, že někteří teroristé využili Česko jako tranzitní zemi na cestě mezi Blízkým východem a západní Evropou. Média například po teroristických útocích v Paříži informovala o tom, že někteří džihádisté putovali do Francie právě přes Prahu. Podle BIS tak i na území ČR existuje potenciální hrozba teroristického útoku islamistických džihádistů napojených na Islámský stát, případně na skupinu Džabha an Nusra.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Vláda o měsíc prodloužila termín pro podání daňového přiznání

Vláda rozhodla o měsíc prodloužit termín pro podání daňového přiznání. V papírové podobě bude možné jej odevzdat do 3. května, v elektronické verzi do 1. června.

Zdroj: ČTK
Další zprávy