Z CERMAT odchází Zelený, exšéf státních maturit

ČTK ČTK
24. 10. 2012 13:05
Bývalý šéf maturitního centra CERMAT Pavel Zelený tu nyní vedl sekci analýz
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Bývalý šéf maturitního centra CERMAT Pavel Zelený opouští od listopadu úřad definitivně. Informoval o tom Český rozhlas Radiožurnál.

Zelený od svého červnového odvolání  z postu ředitele působil v CERMAT na pozici ředitele sekce analýz. Jiří Zíka, který byl po něm pověřen vedením CERMAT, pro Zeleného toto místo speciálně vytvořil.

Nedávný audit maturit skončil s podezřením na porušení rozpočtové kázně u vedení CERMAT.

Mluvčí ministerstva školství Marek Zeman řekl, že Zelený odchází na vlastní žádost. "Rozhodl se tak kvůli tlaku na jeho osobu," upřesnil Zeman důvod, proč Zelený opouští CERMAT.

Vyzkoušejte si: Jak byste odmaturovali z češtiny?

Sám Zelený nechtěl nic komentovat. Ministr školství Petr Fiala odvolal Zeleného krátce po svém nástupu kvůli problémům při letošních maturitách. Vedením centra pověřil ministr Jiřího Zíku, do příštího týdne by mělo být vyhlášeno výběrové řízení na nového ředitele CERMAT.

Výsledky auditu maturit zveřejněné minulý týden ukázaly porušení zákona o účetnictví, vedení centra prý také nepostupovalo podle zákona o finanční kontrole. Pochybení ještě prověří finanční úřad.

Příprava státních maturit stála od roku 1999 do poloviny letošního roku 1,448 miliardy korun, z toho 739 milionů korun do loňského roku.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Důvěra v českou ekonomiku opět klesla, nejvíce u podnikatelů ve službách

Důvěra v českou ekonomiku klesla v listopadu ve srovnání s říjnem o 4,4 bodu na 82 bodů. Níže byla naposledy v červnu. Snížila se důvěra podnikatelů i spotřebitelů. Nejvýraznější pokles zaznamenali statistici u podnikatelů ve vybraných službách a obchodě, kterých se přímo dotkla protiepidemická opatření.

Indikátor důvěry podnikatelů klesl v listopadu o 4,8 bodu na 81,7 bodu, v případě spotřebitelů se důvěra snížila o 2,9 bodu na 83,1 bodu. "Aktuální situace v lidech stále vyvolává velké obavy ze zhoršení celkové ekonomické situace. Strmě též stoupá počet spotřebitelů, kteří se obávají růstu nezaměstnanosti," uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst.

před 2 hodinami

Po odstávce znovu začal vyrábět druhý blok Dukovan

V Jaderné elektrárně Dukovany začal v noci na úterý po dvouměsíční přestávce znovu dodávat elektřinu druhý blok. První parní turbína v něm byla připojená 27 minut před pondělní půlnocí, druhá v úterý ve 04:11. Vyrábí tak tři ze čtyř dukovanských bloků. Plánovaná odstávka bloku číslo jedna spojená s výměnou části paliva za čerstvé, kontrolami a servisem zařízení začala 13. listopadu, potrvá do konce roku.

Elektrárna Dukovany má celkový instalovaný výkon 2040 megawattů. Kvůli pravidelné výměně části paliva už letos stály její bloky číslo tři a čtyři. Druhý dukovanský blok odpojili energetici od sítě 25. září. "Odstávka byla v důsledku platnosti ochranných opatření proti šíření koronaviru i omezených kapacit v době vrcholící vlny pandemie velmi náročná," uvedl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.

Zdroj: ČTK
Další zprávy