Z auditu k tunelu Blanka: Praha neví, kolik zaplatila

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
27. 11. 2013 10:50
Deník Insider otiskl dokument, kvůli kterému primátor tvrdí, že smlouvy jsou neplatné.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ve sporech mezi Prahou a staviteli tunelového komplexu Blanka je hodně emocí, účelových tvrzení a jen málo tvrdých dat.

Deníku Insider se však nyní podařilo získat fakta: Komplexní audit, který připravil kontrolní výbor pražského magistrátu.

Jde o dokument, na základě kterého teď primátor Prahy Tomáš Hudeček tvrdí, že smlouvy na tunel jsou neplatné.

Audit ale ukázal mnohem víc. Vyplývá z něj, že Praha opakovaně porušovala zákon o zadávání veřejných zakázek. Ke stavbě jí chybí zásadní dokumenty. A magistrát dokonce ani přesně neví, kolik už za Blanku reálně zaplatil.

Když se zpráva o neplatnosti smluv na tunel Blanka objevila, mluvilo se na magistrátních chodbách o "strašném průseru". Cenu největší pražské stavby totiž odbor městského investora (OMI), který za projekt zodpovídá, odhaduje na 37 miliard korun.

Ze závěrů kontroly je ale jasné, že "strašný průser" ve skutečnosti ohrožuje ještě větší balík peněz. V údajně neplatných smlouvách jsou totiž zahrnuty také části dvou dalších staveb - napojení Strahovského tunelu a protipovodňová opatření v Tróji. Jak upozornila kontrola, jejich cena ovšem v celkové částce 37 miliard započítána není.

Přečtěte si podrobnosti v placeném deníku Insider: Co dalšího audit zjistil? A jak to, že Praha neví, kolik už vlastně za Blanku zaplatila?

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Italští poslanci vyslovili důvěru vládě premiéra Conteho. Kabinet v úterý požádá o důvěru také druhou komoru Senát, kde ale nemá zaručenou většinu

Zdroj: ČTK
Další zprávy