Wintonův památník na pražském nádraží někdo poničil. Byl to záměr, tvrdí architekt

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 6. 2019 23:31
Památník Rozloučení, který na pražském hlavním nádraží připomíná rodiče takzvaných Wintonových dětí, poničil v neděli neznámý vandal. Policie případ vyšetřuje jako poškození cizí věci. Podle autora památníku Jana Huňáta by materiální škoda mohla přesáhnout 100 tisíc korun.
Památník Rozloučení na pražském hlavním nádraží připomíná rodiče takzvaných Wintonových dětí.
Památník Rozloučení na pražském hlavním nádraží připomíná rodiče takzvaných Wintonových dětí. | Foto: ČTK

"Oznámení jsme přijali dnes ráno v 7:00. Policisté na místě zjistili, že se zakládá na pravdě. Místo zadokumentovali a nyní probíhá vyšetřování," uvedl mluvčí.

Památník znázorňuje dveře vlaku, jak vypadaly v roce 1939, a na skle v jeho okně jsou vyvedené otisky rukou dětí a dospělých. Je to poslední vzpomínka, kterou mnohé děti na své rodiče mají. Památník byl odhalen před dvěma lety.

Sir Nicholas Winton zachránil 669 židovských dětí, které odvezl vlaky z nacistického protektorátu Čechy a Morava do Británie. První vlak odjel z Prahy v květnu 1939. Rodiny zachráněných dětí většinou za války zahynuly.

Podle autora památníku Jana Huňáta pachatel velmi pravděpodobně chtěl památník poškodit. Škoda, která na památníku vznikla, je podle Huňáta nenávratná a jeho skleněná část se musí vytavit znovu. "Problém je, že kdyby se poškozené sklo dalo do pece a speklo, otisky rukou by se zničily a roztekly," řekl Seznamu Huňát. Podle něj by materiální škoda mohla přesáhnout 100 tisíc korun.

VIDEO: Dcera Nicholase Wintona.

Česko by mělo být velkorysejší vůči uprchlickým dětem. Mezi rokem 1939 a současnou uprchlickou krizí existují některé paralely, říká Wintonova dcera. | Video: DVTV, Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy