Wintonův památník na pražském nádraží někdo poničil. Byl to záměr, tvrdí architekt

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 6. 2019 23:31
Památník Rozloučení, který na pražském hlavním nádraží připomíná rodiče takzvaných Wintonových dětí, poničil v neděli neznámý vandal. Policie případ vyšetřuje jako poškození cizí věci. Podle autora památníku Jana Huňáta by materiální škoda mohla přesáhnout 100 tisíc korun.
Památník Rozloučení na pražském hlavním nádraží připomíná rodiče takzvaných Wintonových dětí.
Památník Rozloučení na pražském hlavním nádraží připomíná rodiče takzvaných Wintonových dětí. | Foto: ČTK

"Oznámení jsme přijali dnes ráno v 7:00. Policisté na místě zjistili, že se zakládá na pravdě. Místo zadokumentovali a nyní probíhá vyšetřování," uvedl mluvčí.

Památník znázorňuje dveře vlaku, jak vypadaly v roce 1939, a na skle v jeho okně jsou vyvedené otisky rukou dětí a dospělých. Je to poslední vzpomínka, kterou mnohé děti na své rodiče mají. Památník byl odhalen před dvěma lety.

Sir Nicholas Winton zachránil 669 židovských dětí, které odvezl vlaky z nacistického protektorátu Čechy a Morava do Británie. První vlak odjel z Prahy v květnu 1939. Rodiny zachráněných dětí většinou za války zahynuly.

Podle autora památníku Jana Huňáta pachatel velmi pravděpodobně chtěl památník poškodit. Škoda, která na památníku vznikla, je podle Huňáta nenávratná a jeho skleněná část se musí vytavit znovu. "Problém je, že kdyby se poškozené sklo dalo do pece a speklo, otisky rukou by se zničily a roztekly," řekl Seznamu Huňát. Podle něj by materiální škoda mohla přesáhnout 100 tisíc korun.

VIDEO: Dcera Nicholase Wintona.

Česko by mělo být velkorysejší vůči uprchlickým dětem. Mezi rokem 1939 a současnou uprchlickou krizí existují některé paralely, říká Wintonova dcera. | Video: DVTV, Emma Smetana
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Patnáctiletý chlapec přežil pád z 19. patra panelového domu v Praze

V Praze na Hájích v pátek odpoledne spadl zřejmě z 19. patra panelového domu patnáctiletý chlapec. Pád přežil, záchranáři ho po uvedení do umělého spánku převezli s vážným úrazem hlavy a pánve do Thomayerovy nemocnice, řekly mluvčí policie Eva Kropáčová a záchranné služby Jana Poštová.

Událost se stala v Kupeckého ulici po 15:00. "Hasiči na místě osobu vyprostili z přístavby, kam dopadla," řekla Kropáčová. Záchranáři podle Poštové ošetřili na místě patnáctiletého mladíka. "Uvedli jsme ho do umělého spánku, zajistili dýchací cesty, žilní vstup, zajistili podle traumaprotokolu a převezli s vážným úrazem hlavy a pánve do Thomayerovy nemocnice na traumatologii," uvedla. Policisté nyní zjišťují veškeré okolnosti události a příčinu pádu, dodala Kropáčová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy