Experty musí umět zaplatit i stát, říká Babišův náměstek

Lucie Stuchlíková Jan Němec (redaktor) Lucie Stuchlíková, Jan Němec (redaktor)
9. 3. 2014 14:10
Náměstek ministra financí Lukáš Wagenknecht v rozhovoru popisuje přípravu služebního zákona.
Foto: Vojtěch Marek

Praha – Koaliční strany se stále nedokázaly dohodnout na podstatných otázkách služebního zákona, přestože do půlky března má být představeno paragrafové znění.

Jasno není ani v tak základních otázkách, jako na které úředníky a instituce se bude zákon vztahovat a kolik to celé bude stát.

Náměstek ministra financí Andreje Babiše Lukáš Wagenknecht, který má nákladnost reformy státní správy spočítat, přiznává, že zatím se k číslům není možné dopracovat.

„První, co musíte mít, je institucionální rozsah. Na tom se teď pracuje, během týdne by měl být nějaký záměr a pak to můžete propočítat,“ říká Wagenknecht v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Spory se nadále vedou také o to, zda budou pro všechny úředníky platit tabulkové mzdy, nebo zda alespoň zčásti zůstanou smluvní platy.

Aktuálně.cz: Kdy doladíte hlavní třecí plochy služebního zákona?

Lukáš Wagenknecht: Příští týden má být schůzka, kde se to má celé doladit.

"Úřednická zkouška nám nic nepřinese"
"Úřednická zkouška nám nic nepřinese" | Foto: Vojtěch Marek

A.cz: Takže například dohoda, zda mít smluvní, či pouze tarifní platy, stále ještě není?

Průnik, že by měli být dobře odměněni ti, kteří jsou takzvaní specialisté, tam myslím je. Cíl je společný, najít tu formu, to je druhá věc. Když chceme omezit miliardový outsourcing, tak bez kvalitních lidí ve státní správě to neuděláme.

A.cz: Vy se přikláníte spíše k tomu, aby pro experty zůstaly zachovány smluvní platy, koaliční partner však spíše k tomu, aby pro ně byly speciální tabulky, je to tak?

Jestli to bude nazváno tak nebo onak… Myšlenka byla taková, že by expert doložil dva tři roky zpátky, že ten vysoký plat opravdu měl. Protože jsem třeba pochopil, že architekt IT může stát víc, než je největší tabulkový plat na ministerstvu. Tak nám ho dolož a dostaneš smlouvu na dobu určitou - na rok. Pak to tady někdo třeba ještě vyhodnotí, tak proč by to měl být problém?

A.cz: Jak se obsadí místa představených úředníků? ČSSD tvrdí, že chcete překlopit ty, co v těch funkcích už jsou, a oni že chtějí výběrové řízení...

Já jsem pro to mít tvrdé výběrové řízení. Jsem pro to, aby tam byla angličtina, psychotesty, prověrka, cokoliv.

A.cz: A do toho výběrového řízení se budou moct přihlásit všichni zaměstnanci daného ministerstva?

Bude nějaký návrh, na kterém pracuje paní Valachová, ale pak proběhne ještě odborná debata. V té první přechodové fázi by měla být prostupnost širší. Až státní správa bude vybudovaná, tak ať vše funguje v rámci pravidel, ať se vybírá v rámci systému. Ale nejsem si jistý, jestli v tuto chvíli všechny ty kvalitní lidi najdeme tady. Třeba ano, třeba ne, je to k debatě. Mám i zpětnou vazbu od neziskových organizací, aby tam větší prostupnost byla.

A.cz: Ale každopádně tedy výběrové řízení?

Samozřejmě.

A.cz: Ohledně úřednické zkoušky – je už jasněji, jakým způsobem by se dělala, kolik univerzit by se na zkoušení podílelo?

Je to jedna z věcí, která stále není dohodnutá. Já osobně jsem přesvědčený, že úřednická zkouška nám nic nepřinese. Nevím, co by nám po roce práce zaměstnance měla přinést. Myslím, že zkouška má být na konci výběrového řízení. Ať jsou tam kvalitní lidé rovnou. To, že po roce někdo přijde a začne někoho z něčeho zkoušet – není to už pozdě? A rok tady bude sedět nekvalitní člověk? Ať je velice kvalitní to průběžné vzdělávání. Ale nedělejme paušální zkoušku. Ale třeba jsem to špatně pochopil a kolegové nám to ještě vysvětlí.

A.cz: Dělali jste nějaké propočty, kolik by zkouška stála?

Já jsem takové propočty ještě neviděl. Rád bych viděl finanční dopady té zkoušky, aby nás nestála miliardu korun nebo dvě nebo tři nebo deset.

A.cz: V tuto chvíli se tedy připravuje paragrafované znění, ale zároveň ho teprve budete propočítávat?

První, co musíte mít, je institucionální rozsah. Na tom se teď pracuje, během týdne by měl být nějaký záměr a pak to můžete propočítat. Kdybyste řekli, že se bude změna parametru úředníků týkat pouze 15 tisíc úředníků, tak ten procentuální dopad bude menší, než když to bude 100 tisíc úředníků. Pokud dostaneme podklady od paní Valachové, tak to během dvou tří dnů třeba spočítáme.

Andrej Babiš chce ušetřit stovky miliard. Jeho náměstek je v odhadech opatrnější.
Andrej Babiš chce ušetřit stovky miliard. Jeho náměstek je v odhadech opatrnější. | Foto: Ludvík Hradilek

A.cz: Jak to vypadá s audity na ministerstvech?

Není to audit, ale prověrka hospodaření. Pan premiér zadal všem ministerstvům, aby na tom pracovala, takže našich šest ministerstev se domluvilo, abychom měli stejné noty. V soukromých společnostech se tomu říká due diligence (v překladu "náležitá pečlivost" – pozn. A.cz). Primárně nás zajímají systémové problémy, ne kauzy. Cílem není tahat kostlivce, ale zjistit, zda funguje systém, nebo ne. Prověřujeme oblast majetku, softwaru, lidských zdrojů, jsou tam smlouvy. Už třeba informace, že registr smluv vůbec není, je pro ministra dobrá. Už se to rozběhlo, probíhají schůzky s jednotlivými resorty. Nějaká konkrétní data budeme mít během příštího týdne.

A.cz: Máte představu, kolik byste tímto způsobem mohli skutečně ušetřit?

Šetříme už tím, že to děláme interními zdroji a nestojí to externí outsourcing, několik milionů...

A.cz: Ne, myslíme spíš, jak velké byste mohli najít rezervy...

Když to takhle říkáte, je velice těžké vyčíslit ty systémové problémy. Já bych teď nerad střílel od boku. Jestli to budou miliardy, nebo stovky miliard, já nevím. Ale pokud se začne řídit takto systémově, ušetří se určitě hodně peněz.

 

Právě se děje

Další zprávy