reklama
 
 

Wagenknecht: Babiš mi nabízí funkci, která je zbytečná

22. 6. 2015 18:32
První náměstek ministra financí Lukáš Wagenknecht v rozhovoru pro Aktuálně.cz vysvětluje, proč opustí tým Andreje Babiše. Ministr ho napřed odvolal, pak nabídl jinou funkci, kterou náměstek nechce.

Praha - Když ministr financí Andrej Babiš nastupoval do úřadu, byl jeho první náměstek Lukáš Wagenknecht nejvýraznější tváří protikorupčního boje hnutí ANO. Auditor, který upozornil na pochybné hospodaření v severočeských nemocnicích či pražském dopravním podniku, ale ve funkci nevydržel ani rok a půl.

Minulý týden ho Babiš po vleklých sporech odvolal, oficiálně bez udání důvodu. Zároveň mu nabídl funkci politického náměstka s tím, že ho ve skutečnosti povyšuje. "My jsme včera (v neděli) jednali, takže jednáme o jeho pozici a vyřešíme to do pátku," uvedl Babiš.

Nabídnuté místo ale Wagenknecht přijmout nechce. "Poukazoval jsem na zbytečnost této funkce už při projednávání služebního zákona," říká Wagenknecht v rozhovoru.

Jaké důvody pro vaše odvolání Andrej Babiš uvedl?

Bylo to bez udání důvodů. Současně mi nabídl funkci politického náměstka.

Babiš to doprovodil slovy, že jde o povýšení. Vnímáte to tak i vy sám jako postup nahoru?

Pozici politického náměstka jsem v minulosti kritizoval. Je to funkce o platu a autu s řidičem bez věcné odpovědnosti. Poukazoval jsem na zbytečnost této funkce už při projednávání služebního zákona.

S ministrem jste měli spor kvůli auditu monitorovacího systému na ministerstvu pro místní rozvoj, nedávno se rozjela další vlna auditů objednaných Bruselem na dalších resortech. Jsou ty audity důvodem, proč vás ministr odvolal?

Pravdivost auditu na monitorovací systém potvrdila Evropská komise, chtěl bych proto za kvalitní práci poděkovat lidem, kteří se na něm podíleli. Jsem také velice rád, že se kvůli kvalitnímu auditu podařilo odblokovat 40 miliard a Evropská komise začíná našim auditům po problémech z minulosti věřit.

Mluvil Andrej Babiš o tom, kdo by vás měl nahradit?

Nemluvil.

Ohrožuje vaše odvolání přípravu zákona o vnitřní kontrole a řízení (má nastavit stejnou úroveň a postup auditů pro národní peníze, jako je to u evropských dotací - pozn. red.)?

Zákon o vnitřním řízení a kontrole je klíčový pro transparentní nakládání s veřejnými prostředky. Náš návrh ruší duplicitní kontroly finančních úřadů, zavádí adresnější odpovědnost a posiluje nezávislost auditorů. Pokud zákon nebude přijat, budeme mít problémy s čerpáním dotací, jako tomu bylo v minulosti. Doufám, že se toho můj následovník chopí…

Jaká je na ministerstvu financí nálada? Mluví se i o odvolání náměstkyně Simony Hornochové, už dřív proběhla velká řada dalších personálních změn, například nedávno nuceně odešel i další náměstek Pros.

Já se o drby moc nezajímám a řekl bych, že nálada je průběžně pořád stejná.

To znamená dobrá, nebo špatná?

Řekněme, že normální.

Už víte, co budete dál dělat?

Ještě ne, teď si dám dovolenou. Vždycky jsem chtěl dělat odbornou práci, budu se věnovat finančnímu řízení a auditu.

autor: Kateřina Surmanová | 22. 6. 2015 18:32

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama