Vzpomínky na Komárka: Byl naším "dědečkem Hříbečkem"

Jakub Novák
16. 5. 2013 18:00
Pod vedením Valtra Komárka pracovalo mnoho polistopadových politických elit
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Smrtí Valtra Komárka přišla Česká republika o mimořádně tolerantního, vstřícného a inteligentního člověka a zároveň o jednu z nejvýznamnějších postav polistopadové éry.

Shodují se v tom Komárkovi bývalí podřízení z Prognostického ústavu ČSAV, který od roku 1984 do jeho zániku v roce 1993 řídil.

"Myslím si, že odešla jedna z nejvýraznějších postav polistopadové české politické scény a že tuto postavu v období rozjitřeného předvolebního politického boje budeme dlouho postrádat," napsal například ve svém prohlášení jeden z nich, prezident Miloš Zeman.

I z dalších reakcí svých bývalých spolupracovníků - bez ohledu na ideologickou příslušnost - vychází Komárek téměř jako neopakovatelné zjevení, osoba statečná, vzdělaná, otevřená a mimořádně tolerantní i k lidem, jejichž názory nesdílel.

"Jako člověka jsem ho hodnotil hrozně vysoko, byl úžasně přátelský, znamenal pro mě hodně. Byl to člověk s širokým srdcem, který se nikdy nebál," hodnotí Komárka bývalý prezidentský kandidát Vladimír Dlouhý.

Tolerantní a statečný

Jeho toleranci potvrzuje i tím, že navzdory tomu, že se po revoluci rozešli v ekonomickém pohledu na další vývoj České republiky, zůstali přesto po celou dobu přáteli.

"Byl to nejvelkorysejší šéf, nikdo nebyl tak ochotný a tolerantní. Mnohokrát jsme se pohádali, ale nikdy z toho nevyvozoval nic proti mně," říká zase europoslanec Miloslav Ransdorf (KSČM).

V podobném duchu vzpomíná i stínový ministr financí Jan Mládek (ČSSD).

"Na dobu na Prognostickém ústavu vzpomínám hrozně rád, debaty, které tam probíhaly, mi hodně daly," říká.

Podívejte se: 37. sjezd ČSSD v Ostravě

Dědeček Hříbeček

A jeho slova potvrzuje i další z tehdejších pracovníků Prognostického ústavu, poslanec Jiří Dolejš (KSČM).

"Dával prostor pro diskusi různých přístupů k ekonomice. Navíc i při svém nasazení si udržel moudrý nadhled - besedy s ním byly poučné i velmi lidské," vzpomíná Dolejš.

"My, tehdy ještě jako mladí vědci, jsme mu říkali, že je naším dědečkem Hříbečkem," dodává.

Bývalý prezident Václav Klaus krátce po Komárkově úmrtí zopakoval slova, která mu před téměř třemi lety řekl při příležitosti předání Zlaté plakety České republiky.

"Patříte mezi nestory české ekonomie, hospodářské politiky i veřejného života vůbec a ve Vašem, na události bohatém životě, se zrcadlí české dějiny posledních osmi desetiletí ve vší jejich složitosti a rozpornosti," stojí v Klausově řeči.

Zdůrazňuje v ní také Komárkovu společenskou i lidskou autoritu, kterou si uchoval i po odchodu z aktivní politiky.

"Po celou dobu jste pro mne byl člověkem, kterému vždy záleželo na osudu své země a na kvalitním životě každého člověka v ní žijícího," pronesl tehdy Klaus.

Řečník, od něhož si člověk vždy něco odnesl

Lidé, kteří s Komárkem spolupracovali, často zdůrazňují jeho výřečnost a vynikající rétorické schopnosti.

"Obdivoval jsem jeho smysl pro humor, jeho laskavost, jeho soucit s názorovými oponenty, kterým s úsměvem vysvětloval své argumenty," nechal se v tomto ohledu slyšet Zeman.

"V debatách - nejen o ekonomických otázkách - vždy vynikal Váš konstruktivní a lidsky vstřícný způsob komunikace, který museli ocenit i mnozí Vaši názoroví oponenti," potvrzuje i Zemanův předchůdce na Hradě.

Podívejte se: Sjezd SPOZ

"Byl to velice zdatný rétor - navíc z jeho projevu si bylo vždy co odnést, nechrlil jen záplavu slov," chválí ho také Ransdorf.

Ten také upozorňuje na Komárkovu vzdělanost i zajímavý postoj k ekonomům a jejich dílům.

"Měl široký kulturní rozhled, obdivoval klasické autory jako Balzaca, Stendhala a další - znamenali pro něho mnohem víc než ekonomové. Byl přesvědčený, že jejich díla vypovídají o společnosti mnohem lépe než díla ekonomů," říká Ransdorf.

"Dnes je smutný den, odešel velký muž. Vzpomínám na něj jen v tom nejlepším," říká Mládek a i z reakcí ostatních je patrné, že nemluví jen za sebe.

 

Právě se děje

Další zprávy