Vzpomínáme na české pušky, slyšel Nečas v Izraeli

Tereza Šídlová
16. 9. 2011 20:10
Nečas podpořil Izrael proti Palestině, na návštěvě vynechal Ramalláh, její metropoli
Netanjahu s Nečasem.
Netanjahu s Nečasem. | Foto: ČTK

Jeruzalém - Návštěva Petra Nečase v Izraeli se v pátek objevila i na titulní straně vlivného izraelského deníku Haaretz. Mezi informacemi, na které čekal celý svět - že Palestina požádá v OSN o plnohodnotné členství a že premiér Benjamin Netanjahu odletí na půdu mezinárodní organizace hájit Izrael osobně.

Premiér svou dvoudenní návštěvou v Jeruzalémě uprostřed izraelsko-palestinské bouře právě kvůli chystanému hlasování v OSN stvrdil to, co se nelíbí zdejší opozici: že jeho vláda našla v Izraeli nejbližšího spojence mimo země EU.

Česko-izraelské vztahy by se daly s nadsázkou popsat i tak, že zatímco Nečas mluví o inspiraci rozvinutou izraelskou vědou a výzkumem, jeho protějšek Benjamin Netanjahu zase o zbraních.

Rovnou do Jeruzaléma

"Podporujeme dvoustátní řešení. Tedy existenci Izraele jako židovského státu a palestinského státu. Ale dosáhnout tohoto řešení lze jen přímým vyjednáváním, nikoli jednostranným krokem, který zvýší napětí a nepřispěje k tomu, aby si obě strany sedly k jednomu stolu," uvedl Petr Nečas k nárokům Palestiny na uznání samostatnosti v OSN.

Podle něj uznání může narušit mírový proces na Blízkém východě.

Nehledě na oficiální vyjádření už samotný průběh návštěvy jednoznačně ukazoval, že Praha stojí na straně Izraele.

Premiér zamířil rovnou do Jeruzaléma, který většina států neuznává jako hlavní město židovského státu a i spojenecké Česko má své velvyslanectví v nedalekém Tel Avivu.

A přestože Česko zdědilo po komunistickém Československu uznání palestinského státu a v Praze má Palestina dokonce ambasádu, premiér Ramalláh, metropoli palestinské samosprávy, nenavštívil. "Nebyl jsem pozván," řekl k tomu.

Když byl v Izraeli naposledy ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, navštívil i Ramalláh.

Pušky, Kafka a Golem

Setkání s Nečasem tak Netanjahuovi poskytlo ideální kulisy pro důležité proslovy. Izraelský premiér, známý také pod přezdívkou "Bibi", po boku s českým protějškem mluvil o historii boje za pravdu a svobodu, která podle něj obě země spojuje.

Nečas při vstupu do památníku Jad Vašem
Nečas při vstupu do památníku Jad Vašem | Foto: Tereza Šídlová

"Připomínáme si dvacet let našich oficiálních vztahů, ale ty neoficiální se datují minimálně tisíc let zpátky," řekl Benjamin Netanjahu. Připomněl pražskou židovskou komunitu, tvůrce Golema rabína Maharala, spisovatele Franze Kafku a také jednu osobní zkušenost.

"První puška, kterou jsem viděl při svém vstupu do izraelské armády, byla česká puška. Ty byly pro nás v kritických dobách boje za nezávislost velmi důležité," uvedl Netanjahu, bývalý člen elitní jednotky izraelské armády a účastník bojů v Jomkipurské vláce.

Nic z rázných izraelských postojů Netanjahu neskrýval ostatně ani při své dubnové návštěvě v Česku. Oznámil tu tehdy první úspěch nového izraelského raketového systému.

Symboliku Nečasovy návštěvy kritizovala doma opozice.

"Tato návštěva je nešťastná a chybná," uvedl na Nečasovu adresu stínový ministr zahraničí ČSSD Lubomír Zaorálek. Podle něj představitel žádné ze zemí Evropské unie by ve chvíli, kdy se formuje stanovisko Evropské unie k tomuto problému, nenavštívil jednu ze stran sporu.

Bátora na scéně

Nečas mimo jiné Netanjahuovi "oplácel" jeho dubnovou návštěvu Prahy. Do Jeruzaléma ale nevyrazil sám, s sebou přivezl další tři ministry - ministra obrany Alexandra Vondru, ministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka a ministra školství Josefa Dobeše.

Na posledního jmenovaného čekali v památníku holocaustu Jad Vašem, kde premiér také položil v Síni vzpomínek pietní věnec, demonstranti, kteří ho vyzývali k odvolání svého úředníka s nacionalistickou minulostí Ladislava Bátory.

V delegaci měli podle původních plánů být i ministr životního prostředí a ministr pro místní rozvoj.

Nečas tento způsob jednání o více ministrech, které nazývá mezivládními konzultacemi, označil za "přelomový okamžik v české diplomacii". O blízkosti vztahů mezi Českem a Izraelem tak svědčí i to, že podobný model si Češi vyzkoušeli jen se sousedními Poláky a plánují jej se Slováky.

"Chceme se inspirovat izraelskými zkušenostmi z propojování vědy, výzkumy, inovací a průmyslových aplikací. V dobrém slova smyslu propojování byznysu s vědou a výzkumem," vysvětlil těsné vazby s Izraelem Nečas. Z konkrétních byznysových projektů Nečas mluvil například o zájmu Škoda Transportations na tramvajovou linku Red Line v Tel Avivu.

 

Právě se děje

Další zprávy