VZP vrátí akcie IZIP, rozhodla správní rada. Do firmy investovala miliardy

Radek Nohl Radek Nohl
25. 4. 2016 21:49
Správní rada VZP rozhodla, že největší tuzemská zdravotní pojišťovna vrátí 46 procent akcií. Ty si v roce 2011 koupila za 1,1 milionu korun. O vrácení akcií žádala před časem eHI eHealth International, která dnes vlastní 49procetní podíl a zdůvodňovala to tím, že VZP již do projektu poměrně dlouho neinvestuje.
Všeobecná zdravotní pojišťovna.
Všeobecná zdravotní pojišťovna. | Foto: Jiří Němeček/Economia

Praha - Největší tuzemská zdravotní pojišťovna VZP udělala zásadní krok k vyřešení sporu kvůli firmě IZIP, do které za více než deset let investovala přes dvě miliardy korun.

Správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny v pondělí rozhodla, že vrátí zpět 46 procent akcií, které si v roce 2011 koupila za 1,1 milionů korun. Deníku Aktuálně.cz to potvrdilo několik členů správní rady.

V nejbližší době poté, kdy dojde k předání těchto akcií, tak bude ve firmě IZIP vlastnit švýcarská společnost eHI eHealth International největší podíl. Pět procent zůstane dál v držení pojišťovny. O vrácení akcií žádala před časem eHI eHealth International a zdůvodňovala to tím, že VZP již do projektu poměrně dlouho neinvestuje.

Nejprve v roce 2012 vypověděla smlouvu na provoz elektronických knížek, do kterých předtím za deset let dala přes dvě miliardy korun, loni se pak definitivně odstřihla od portálu. Jeho provozování stálo Všeobecnou zdravotní pojišťovnu každý měsíc šest milionů korun, dnes si jej provozuje sama.

Hodnota IZIP není zřejmá

Jakou hodnotu nyní společnost IZIP má, není jasné. Ale v předloňském roce ústav Znalex uvedl v posudku, že maximální hodnota je necelých 77 milionů korun.

Firmu si však nechal ohodnotit také menšinový akcionář. Podle tohoto posudku, který vypracoval znalec Vladimír Smejkal, měla aktiva firmy hodnotu 923,5 milionu korun. Cena akcií, které drží VZP, by tak podle tohoto dokumentu byla 471,5 milionu korun a podíl švýcarské firmy by činil 452 milionů korun.

Experti z firmy Znalex však ve své analýze uvedli, že v prvním posudku bylo několik chyb a nesrovnaností. Proto bylo ocenění vypracované odborníkem Smejkalem údajně mimo realitu.

Nejvíce jsou finančními problémy a nedostatkem lékařů postiženy regionální nemocnice, ale týká se to i velkých pražských ústavů, říká Stanislav Fiala. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 55 minutami

Zákaz zakrývání tváře na demonstracích je neústavní, rozhodl soud v Hongkongu

Hongkongský nejvyšší soud v pondělí označil kontroverzní zákaz zakrývání tváře při demonstracích, který zavedla místní vláda v říjnu, za neústavní a neúměrný situaci. Informovala o tom agentura Reuters. Podle ústavního soudu je zákaz neslučitelný se základním zákonem, tedy "miniústavou", na jejímž základě se bývalá britská kolonie vrátila v roce 1997 pod čínskou správu, píše Reuters.

Významný představitel prodemokratického hnutí Joshua Wong na Twitteru napsal, že verdikt je "vzácným vítězstvím" protestujících.

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová zákaz oznámila 4. října na základě výjimečných pravomocí pocházejících ještě z koloniální éry a uplatněných poprvé za 50 let. Opatření vzápětí vyvolalo prudké potyčky mezi demonstranty a policií v hongkongských ulicích. Demonstranti se ale posléze zákazem často neřídili.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Čtyři lidé zemřeli po střelbě na soukromém večírku v Kalifornii. Střelec se vloupal na zahradu

Deset lidí bylo v neděli postřeleno na jihovýchodě města Fresno v Kalifornii, tři z nich na následky zranění zemřeli. Informovala o tom agentura AP, podle které k neštěstí došlo na zahradní party kolem 18:00 tamního času (03:00 SELČ). Podle policie se střelec vloupal na zahradu a začal pálit do lidí, kteří na večírku sledovali fotbalový zápas. Policie zatím v souvislosti se střelbou nikoho nezadržela, podezřelý z místa činu utekl.

Zdroj: Zahraničí
před 1 hodinou

Policie ve Francii zatkla amatérského atleta. Muž podle ní za pět let zapálil nejméně 900 aut

Francouzská policie zatkla muže, kterého podezírá, že je sériovým žhářem a v posledních pěti letech zapálil v Alsasku nejméně 900 aut. Podle úřadů způsobil škodu za nejméně 8,5 milionu eur (217 milionů Kč), informovala místní média. Podle alsaského tisku se muž k činům přiznal a uvedl, že se cítí sklesle, ale že se mu ulevilo.

Zadrženému je 33 let, na vysoké úrovni se věnuje běhu na krátké tratě a několikrát se díky svým úspěchům dostal na sportovní stránky lokálních novin a do televize. Amatérskému sportovci bez záznamu v trestním rejstříku hrozí deset let vězení a pokuta ve výši 150 tisíc eur (3,8 milionu Kč). Úřady nařídily jeho psychiatrické vyšetření.

Zdroj: ČTK
Další zprávy