VZP vrátí akcie IZIP, rozhodla správní rada. Do firmy investovala miliardy

Radek Nohl Radek Nohl
25. 4. 2016 21:49
Správní rada VZP rozhodla, že největší tuzemská zdravotní pojišťovna vrátí 46 procent akcií. Ty si v roce 2011 koupila za 1,1 milionu korun. O vrácení akcií žádala před časem eHI eHealth International, která dnes vlastní 49procetní podíl a zdůvodňovala to tím, že VZP již do projektu poměrně dlouho neinvestuje.
Všeobecná zdravotní pojišťovna.
Všeobecná zdravotní pojišťovna. | Foto: Jiří Němeček/Economia

Praha - Největší tuzemská zdravotní pojišťovna VZP udělala zásadní krok k vyřešení sporu kvůli firmě IZIP, do které za více než deset let investovala přes dvě miliardy korun.

Správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny v pondělí rozhodla, že vrátí zpět 46 procent akcií, které si v roce 2011 koupila za 1,1 milionů korun. Deníku Aktuálně.cz to potvrdilo několik členů správní rady.

V nejbližší době poté, kdy dojde k předání těchto akcií, tak bude ve firmě IZIP vlastnit švýcarská společnost eHI eHealth International největší podíl. Pět procent zůstane dál v držení pojišťovny. O vrácení akcií žádala před časem eHI eHealth International a zdůvodňovala to tím, že VZP již do projektu poměrně dlouho neinvestuje.

Nejprve v roce 2012 vypověděla smlouvu na provoz elektronických knížek, do kterých předtím za deset let dala přes dvě miliardy korun, loni se pak definitivně odstřihla od portálu. Jeho provozování stálo Všeobecnou zdravotní pojišťovnu každý měsíc šest milionů korun, dnes si jej provozuje sama.

Hodnota IZIP není zřejmá

Jakou hodnotu nyní společnost IZIP má, není jasné. Ale v předloňském roce ústav Znalex uvedl v posudku, že maximální hodnota je necelých 77 milionů korun.

Firmu si však nechal ohodnotit také menšinový akcionář. Podle tohoto posudku, který vypracoval znalec Vladimír Smejkal, měla aktiva firmy hodnotu 923,5 milionu korun. Cena akcií, které drží VZP, by tak podle tohoto dokumentu byla 471,5 milionu korun a podíl švýcarské firmy by činil 452 milionů korun.

Experti z firmy Znalex však ve své analýze uvedli, že v prvním posudku bylo několik chyb a nesrovnaností. Proto bylo ocenění vypracované odborníkem Smejkalem údajně mimo realitu.

Nejvíce jsou finančními problémy a nedostatkem lékařů postiženy regionální nemocnice, ale týká se to i velkých pražských ústavů, říká Stanislav Fiala. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy