VZP vrátí akcie IZIP, rozhodla správní rada. Do firmy investovala miliardy

Radek Nohl Radek Nohl
25. 4. 2016 21:49
Správní rada VZP rozhodla, že největší tuzemská zdravotní pojišťovna vrátí 46 procent akcií. Ty si v roce 2011 koupila za 1,1 milionu korun. O vrácení akcií žádala před časem eHI eHealth International, která dnes vlastní 49procetní podíl a zdůvodňovala to tím, že VZP již do projektu poměrně dlouho neinvestuje.
Všeobecná zdravotní pojišťovna.
Všeobecná zdravotní pojišťovna. | Foto: Jiří Němeček/Economia

Praha - Největší tuzemská zdravotní pojišťovna VZP udělala zásadní krok k vyřešení sporu kvůli firmě IZIP, do které za více než deset let investovala přes dvě miliardy korun.

Správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny v pondělí rozhodla, že vrátí zpět 46 procent akcií, které si v roce 2011 koupila za 1,1 milionů korun. Deníku Aktuálně.cz to potvrdilo několik členů správní rady.

V nejbližší době poté, kdy dojde k předání těchto akcií, tak bude ve firmě IZIP vlastnit švýcarská společnost eHI eHealth International největší podíl. Pět procent zůstane dál v držení pojišťovny. O vrácení akcií žádala před časem eHI eHealth International a zdůvodňovala to tím, že VZP již do projektu poměrně dlouho neinvestuje.

Nejprve v roce 2012 vypověděla smlouvu na provoz elektronických knížek, do kterých předtím za deset let dala přes dvě miliardy korun, loni se pak definitivně odstřihla od portálu. Jeho provozování stálo Všeobecnou zdravotní pojišťovnu každý měsíc šest milionů korun, dnes si jej provozuje sama.

Hodnota IZIP není zřejmá

Jakou hodnotu nyní společnost IZIP má, není jasné. Ale v předloňském roce ústav Znalex uvedl v posudku, že maximální hodnota je necelých 77 milionů korun.

Firmu si však nechal ohodnotit také menšinový akcionář. Podle tohoto posudku, který vypracoval znalec Vladimír Smejkal, měla aktiva firmy hodnotu 923,5 milionu korun. Cena akcií, které drží VZP, by tak podle tohoto dokumentu byla 471,5 milionu korun a podíl švýcarské firmy by činil 452 milionů korun.

Experti z firmy Znalex však ve své analýze uvedli, že v prvním posudku bylo několik chyb a nesrovnaností. Proto bylo ocenění vypracované odborníkem Smejkalem údajně mimo realitu.

Nejvíce jsou finančními problémy a nedostatkem lékařů postiženy regionální nemocnice, ale týká se to i velkých pražských ústavů, říká Stanislav Fiala. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Stav šéfa KSČM Filipa se po infarktu zlepšuje, nemocnici by mohl opustit v pátek

Stav předsedy KSČM Vojtěcha Filipa se po středečním infarktu a následném kardiologickém zákroku zlepšuje. Všeobecnou fakultní nemocnici na pražském Karlově náměstí ale ve čtvrtek ještě neopustí, řekla mluvčí nemocnice Marie Heřmánková.

Pokud se nic nezmění, mohl by podle ní Filip hospitalizaci ukončit v pátek. Lékaři Filipův infarkt zachytili v časném stadiu. Ve středu uvedli, že to dává pacientovi naději na časné propuštění do domácí péče. Pětašedesátiletý Filip hned ve středu po zprůchodnění cév avizoval, že v pátek bude zpět v práci. Podle jeho spolupracovníků šlo spíš o jeho přání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy