VZP: Podvodníci k nám registrují lidi bez jejich vědomí

ČTK ČTK
3. 6. 2014 10:39
Policie už řeší několik trestních oznámení. VZP v celé věci vidí pokus o poškození svého jména.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Některé klienty zdravotních pojišťoven v uplynulých dnech prý podomní náboráři bez jejich vědomí přeregistrovali k Všeobecné zdravotní pojišťovně (VZP).

Upozornila na to sama VZP, podle níž policie v některých regionech v souvislosti s tím řeší sérii trestních oznámení.

"Protože VZP nepoužívá k akvizici žádné najaté firmy a podomnímu náboru pojištěnců se vyhýbá, může jít o dílo podvodníka či podvodníků," sdělil mluvčí pojišťovny Oldřich Tichý.

VZP v celé věci vidí pokus o poškození svého jména. Podezřelé je podle ní už to, že se trestní oznámení začala objevovat necelý měsíc před vypršením přeregistračního termínu. Do 30. června totiž musí každý, kdo chce od Nového roku změnit zdravotní pojišťovnu, podepsat přestupní lístek, uvedl Tichý.

Podle něj ve většině případů, kterými se policie zabývá, lidé při pokusu vyřídit si různé záležitosti u své zdravotní pojišťovny zjistili, že někdo zfalšoval jejich podpis a přehlásil je k VZP. Případy mají společné i to, že se vesměs staly na severní Moravě a podvedenými byli nezřídka lidé ze sociálně slabých skupin, doplnil Tichý.

Současně varoval klienty pojišťoven, aby si na podobné praktiky dali pozor a neuzavírali smlouvy s podomními obchodníky. VZP, která má 5,96 milionu pojištěnců, řeší nábor klientů na svých pobočkách nebo případně na akcích, které jsou pořádány veřejně a jsou jasně označeny symboly pojišťovny, dodal mluvčí.

 

Právě se děje

Další zprávy