VZP si dopřává luxus, platí za něj poslancově manželce

Petr Holub
9. 2. 2011 5:30
Manželka člena správní rady VZP Borise Šťastného inkasuje 60 tisíc měsíčně

Praha - Všeobecná zdravotní pojišťovna, která drží mezi konkurencí největší balík peněz pro zdravotnictví a je také pod největším dohledem politiků, dokáže dopřát svým zaměstnancům nadstandardní pracovní luxus.

Pěti pracovníkům bezpečnostního odboru na pražských Vinohradech platí kanceláře, v nichž na jednoho zaměstnance vychází po přepočtení plocha 48 metrů čtverečních.

Za kanceláře platí 60 tisíc korun měsíčně. Nájem přitom inkasuje manželka poslance sněmovny a pražského radního Borise Šťastného z ODS. V blízké lokalitě se přitom nabízejí kanceláře o polovinu levnější.

Na podezření, že se Šťastný dostává do střetu zájmů, upozornil už koncem roku 2010 časopis Týden. Poslanec je totiž členem správní rady VZP a předsedou zdravotního výboru sněmovny. Sněmovna volí generálního ředitele pojišťovny a správní rada ho má právo odvolat.

Šťastný střet zájmů odmítá. "Jde jen o náhodnou shodu místa, času a politika," vysvětluje.

Pronájem není služba

Shodu okolností vyargumentoval Šťastný dosavadní historií pronájmu.

Jeho ženě patří část domu s adresou Orlická 9 v Praze na Vinohradech, který byl vrácen v restituci čtyřem členům její rodiny. "Nemám a nikdy jsem neměl žádný majetkový vztah k předmětu nájmu," upozorňuje poslanec.

Renáta Šťastná nabídla pronájem kanceláří ve třetím patře s výměrou 238 metrů čtverečních na internetové adrese S-Reality v červenci 2008. Ozvala se zdravotní pojišťovna VZP sídlící na nedaleké adrese Orlická 2.

Ředitel správy majetku nabídl 334 korun za metr čtvereční. Rodina Šťastných pak dostávala měsíční nájem 79 600 korun až do loňského června. Pak byl nájem snížen na 255 korun za metr čtvereční a Šťastní dostávají 60 800 korun.

Nějaký střet zájmů? Pejchal řekl, že ne.
Nějaký střet zájmů? Pejchal řekl, že ne. | Foto: Ludvík Hradilek

Střet zájmu pro člena správní rady definuje Zákon o Všeobecné zdravotní pojišťovně. Střet například vzniká, když radní pojišťovně dodává nějaké služby. Stejný paragraf platí, když služby dodává jeho manželka.

Šťastný má ovšem v ruce analýzu advokáta Aleše Pejchala, podle které se na něho zmíněný předpis nevztahuje. Pronájem totiž není v paragrafu o střetu zájmu výslovně zmíněn a podle Pejchala se nedá označit za službu. Advokát také upozorňuje, že Renata Šťastná s bytem nepodniká podle živnostenského zákona, ale pronajímá ho v rámci správy svého majetku. 

Poslanec navíc tvrdí, že o pronájmu s nikým ve VZP nejednal: "Rozhodování o této věci nespadá a nikdy nespadalo do kompetence rozhodování člena Správní rady," upřesňuje Boris Šťastný.

Utrácení ve zdravotnictví

1. Gama nůž

  • Nový Leksellův gama nůž, model Perfexion, který letos v Nemocnici na Homolce požehnal osobně arcibiskup pražský Dominik Duka, byl teprve druhý ve střední Evropě, ale zároveň podle dostupných informací také nejdražší na světě. Nemocnice za něj zaplatila 152,4 milionu korun, z toho 13,7 milionu jako DPH. ZDE

2. Robot da Vinci

  • Největší tuzemské centrum robotické chirurgie bylo zřízeno v lesích nedaleko Velkého Meziříčí. Zdejší americký robot da Vinci provede ve zdejší Nemocnici svaté Zdislavy 250 zákroků. Za každý zákrok zaplatí pojišťovny 140 tisíc korun. To je o 110 tisíc víc, než stojí operace prostaty bez robota. Jde o mimořádně výhodnou investici. ZDE

3. Cyberknife

  • České zdravotnictví drží od počátku srpna nový rekord. Ostravská fakultní nemocnice začala léčit nádory kybernetickým nožem CyberKnife, za který zaplatila dvě stě milionů korun. To odpovídá po odečtení DPH deseti milionům dolarů.Kybernetické nože se však ve světě nakupují za 3-5 milionů dolarů. ZDE

4. Cytometr v ÚHKT

  • Podle zjištění Aktuálně.cz zaplatil zbytečně nejméně pět milionů za cytometr od americké firmy BD Biosciences.Nákup je netransparentní - zprostředkovaly jej tři firmy a každá z nich tají, jakou cenu účtovala. ZDE

Příležitostný luxus

Šťastný nesouhlasí s tím, když se kanceláře označují za zbytečný luxus.

Termín "luxusní nemovitost" se však v médiích tradičně používá, když se popisuje bývalý byt prezidenta NKÚ Františka Dohnala.

Toho dnes policie vyšetřuje, že plýtval veřejnými prostředky, když bydlel v bytě o 220 metrech čtverečních a ještě využíval stotřicetimetrovou terasu.

Za pronájem bytu, který leží dvě stě metrů od Orlické ulice, platil NKÚ 76 tisíc korun měsíčně, tedy částku srovnatelnou s pronájmem kanceláří v Orlické.

Na každého z pěti pracovníků bezpečnostního odboru VZP, které mají v kanceláři v Orlické ulici trvalé pracoviště, připadá plocha 48 metrů čtverečních. To je čtyřikrát víc, než na úředníky v centrální budově pojišťovny.

Mluvčí pojišťovny Anna Veverková však upozorňuje, že dalších deset pracovníků využívá kancelář příležitostně jako své detašované pracoviště.

VZP není sociálka

Poslanec a předseda pražské organizace ODS Šťastný tvrdí, že cena za pronájem odpovídá obvyklé ceně na pražských Vinohradech.

Dokládá to výčtem dalších pronájmů VZP. Ve třech kancelářských budovách, které leží v kilometrovém okruhu od centrální budovy, se platí po 220, 285, resp. 292 korunách za metr čtvereční.

Mluvčí Veverková upozorňuje na zprávu, kterou o pražském trhu nemovitostí vydala koncem minulého roku společnost Jones Lang LaSalle. Kancelářské nájmy se podle ní nabízejí od 12 do 21 eur za metr čtvereční. To odpovídá cenám od 300 do 500 korun.

Realitní makléři při neoficiálních rozhovorech tvrdí, že silné firmy typu VZP mohou nabídkové ceny srazit až na polovinu, na Vinohradech by ovšem nebylo tvrdé vyjednávání třeba.

Půl kilometru od centrály VZP nabízí Pražská správa nemovitostí kancelářské budovy opuštěné Českým Telecomem s cenou 130 korun za metr. Strohé panelové baráky v Olšanské ulici se nemohou rovnat cihlovým domům na Vinohradech, s nabídkou se však spokojila Pražská správa sociálního zabezpečení, která do nich přemístila řadu obvodních poboček.

VZP nevylučuje, že pronájmy kanceláří ukončí v rámci úspor, zatím však není jasný termín: "Některé z nich pochopitelně zrušíme, až se dokončí reorganizace a sníží počet zaměstnanců," slibuje mluvčí Veverková.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Vedoucí Lille jen remizovalo, PSG může snížit ztrátu na jediný bod

Fotbalisté vedoucího celku francouzské ligy Lille ve 33. kole jen remizovali 1:1 s Montpellierem a zaznamenali ztrátu v boji o titul. Alespoň bod jim pět minut před koncem zachránil Luiz Araújo.

Lille vede tabulku o čtyři body před obhájcem titulu Paris St. Germain, který má k dobru nedělní zápas se St. Etienne. Montpellier, kterému k bodu několika skvělými zákroky pomohl brankář Jonas Omlin, je osmý se ztrátou pěti bodů na pohárové příčky.

Francouzská fotbalová liga - 33. kolo:

Lille - Montpellier 1:1 (85. Araujo - 21. Delort).

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Lipsko opět ztratilo a dalo vedoucímu Bayernu šanci odskočit

Fotbalisté Lipska ve 29. kole německé ligy remizovali bez branek s Hoffenheimem a dali šanci Bayernu Mnichov navýšit náskok na prvním místě tabulky. Hostům k bodu ze hřiště druhého celku tabulky pomohl i český obránce Pavel Kadeřábek, který odehrál celý zápas.

Lipsku se sice v nastavení podařilo skórovat, ale po zásahu videorozhodčího nebyl gól Yussufa Poulsena uznán. Tým trenéra Juliana Nagelsmanna zaznamenal třetí domácí ztrátu za sebou a Bayern, který má k dobru sobotní zápas s Wolfsburgem, mu může v případě výhry odskočit na rozdíl sedmi bodů.

Hoffenheim remizoval podruhé za sebou bez branek a v bundeslize natáhl sérii bez vítězství na pět zápasů. V tabulce mu patří jedenácté místo.

Německá fotbalová liga - 29. kolo:

Lipsko - Hoffenheim 0:0.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

U tuniských břehu ztroskotala loď s migranty z Afriky, nejméně 41 jich zemřelo

Nejméně 41 afrických migrantů utonulo při ztroskotání lodi u tuniských břehů. Podle tuniských úřadů loď směřovala na italský ostrov Lampedusa. Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) v pátek večer oznámila, že loď se potopila ve čtvrtek.

Tuniská pobřežní stráž původně ohlásila 21 nalezených těl. Úřady uváděly, že dvacítka lidí z lodě se pohřešuje. Všichni uprchlíci pocházeli ze subsaharské Afriky.

Loď s migranty podle úřadů vyrazila z tuniského Sfaxu ve čtvrtek večer. "Tato tragická ztráta životů znovu podtrhuje, jak je důležité rozšířit státem řízené záchranné operace napříč střední částí Středozemního moře," uvedla v prohlášení IOM. Mezi dosud vylovenými těly jsou i ženy a jeden kojenec.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Raúl Castro na sjezdu potvrdil, že předává vedení mladší generaci

Kubánský vůdce Raúl Castro v pátek na úvod osmého stranického sjezdu potvrdil, že předá vedení mocné Kubánské komunistické strany (PCC) mladší generaci, která je "plná vášně a protiimperialistického ducha". Informovala o tom agentura Reuters.

Čtyřdenní sjezd PCC se koná za zavřenými dveřmi, ale kubánská televize odvysílala úryvky Castrova úvodního projevu. Devětaosmdesátiletý Raúl Castro v něm vyjádřil spokojenost nad tím, že může předat vedení skupině věrných, kteří za sebou mají desítky let zkušeností, během nichž stoupali po stranickém žebříčku.

Předáním moci formálně skončí éra bratrů Castrových na Kubě. Ve vedení PCC má na sjezdu Raúla Castra vystřídat kubánský prezident Manuel Díaz-Canel (61).

Zdroj: ČTK
Další zprávy