VZP si dopřává luxus, platí za něj poslancově manželce

Petr Holub
9. 2. 2011 5:30
Manželka člena správní rady VZP Borise Šťastného inkasuje 60 tisíc měsíčně

Praha - Všeobecná zdravotní pojišťovna, která drží mezi konkurencí největší balík peněz pro zdravotnictví a je také pod největším dohledem politiků, dokáže dopřát svým zaměstnancům nadstandardní pracovní luxus.

Pěti pracovníkům bezpečnostního odboru na pražských Vinohradech platí kanceláře, v nichž na jednoho zaměstnance vychází po přepočtení plocha 48 metrů čtverečních.

Za kanceláře platí 60 tisíc korun měsíčně. Nájem přitom inkasuje manželka poslance sněmovny a pražského radního Borise Šťastného z ODS. V blízké lokalitě se přitom nabízejí kanceláře o polovinu levnější.

Na podezření, že se Šťastný dostává do střetu zájmů, upozornil už koncem roku 2010 časopis Týden. Poslanec je totiž členem správní rady VZP a předsedou zdravotního výboru sněmovny. Sněmovna volí generálního ředitele pojišťovny a správní rada ho má právo odvolat.

Šťastný střet zájmů odmítá. "Jde jen o náhodnou shodu místa, času a politika," vysvětluje.

Pronájem není služba

Shodu okolností vyargumentoval Šťastný dosavadní historií pronájmu.

Jeho ženě patří část domu s adresou Orlická 9 v Praze na Vinohradech, který byl vrácen v restituci čtyřem členům její rodiny. "Nemám a nikdy jsem neměl žádný majetkový vztah k předmětu nájmu," upozorňuje poslanec.

Renáta Šťastná nabídla pronájem kanceláří ve třetím patře s výměrou 238 metrů čtverečních na internetové adrese S-Reality v červenci 2008. Ozvala se zdravotní pojišťovna VZP sídlící na nedaleké adrese Orlická 2.

Ředitel správy majetku nabídl 334 korun za metr čtvereční. Rodina Šťastných pak dostávala měsíční nájem 79 600 korun až do loňského června. Pak byl nájem snížen na 255 korun za metr čtvereční a Šťastní dostávají 60 800 korun.

Nějaký střet zájmů? Pejchal řekl, že ne.
Nějaký střet zájmů? Pejchal řekl, že ne. | Foto: Ludvík Hradilek

Střet zájmu pro člena správní rady definuje Zákon o Všeobecné zdravotní pojišťovně. Střet například vzniká, když radní pojišťovně dodává nějaké služby. Stejný paragraf platí, když služby dodává jeho manželka.

Šťastný má ovšem v ruce analýzu advokáta Aleše Pejchala, podle které se na něho zmíněný předpis nevztahuje. Pronájem totiž není v paragrafu o střetu zájmu výslovně zmíněn a podle Pejchala se nedá označit za službu. Advokát také upozorňuje, že Renata Šťastná s bytem nepodniká podle živnostenského zákona, ale pronajímá ho v rámci správy svého majetku. 

Poslanec navíc tvrdí, že o pronájmu s nikým ve VZP nejednal: "Rozhodování o této věci nespadá a nikdy nespadalo do kompetence rozhodování člena Správní rady," upřesňuje Boris Šťastný.

Utrácení ve zdravotnictví

1. Gama nůž

  • Nový Leksellův gama nůž, model Perfexion, který letos v Nemocnici na Homolce požehnal osobně arcibiskup pražský Dominik Duka, byl teprve druhý ve střední Evropě, ale zároveň podle dostupných informací také nejdražší na světě. Nemocnice za něj zaplatila 152,4 milionu korun, z toho 13,7 milionu jako DPH. ZDE

2. Robot da Vinci

  • Největší tuzemské centrum robotické chirurgie bylo zřízeno v lesích nedaleko Velkého Meziříčí. Zdejší americký robot da Vinci provede ve zdejší Nemocnici svaté Zdislavy 250 zákroků. Za každý zákrok zaplatí pojišťovny 140 tisíc korun. To je o 110 tisíc víc, než stojí operace prostaty bez robota. Jde o mimořádně výhodnou investici. ZDE

3. Cyberknife

  • České zdravotnictví drží od počátku srpna nový rekord. Ostravská fakultní nemocnice začala léčit nádory kybernetickým nožem CyberKnife, za který zaplatila dvě stě milionů korun. To odpovídá po odečtení DPH deseti milionům dolarů.Kybernetické nože se však ve světě nakupují za 3-5 milionů dolarů. ZDE

4. Cytometr v ÚHKT

  • Podle zjištění Aktuálně.cz zaplatil zbytečně nejméně pět milionů za cytometr od americké firmy BD Biosciences.Nákup je netransparentní - zprostředkovaly jej tři firmy a každá z nich tají, jakou cenu účtovala. ZDE

Příležitostný luxus

Šťastný nesouhlasí s tím, když se kanceláře označují za zbytečný luxus.

Termín "luxusní nemovitost" se však v médiích tradičně používá, když se popisuje bývalý byt prezidenta NKÚ Františka Dohnala.

Toho dnes policie vyšetřuje, že plýtval veřejnými prostředky, když bydlel v bytě o 220 metrech čtverečních a ještě využíval stotřicetimetrovou terasu.

Za pronájem bytu, který leží dvě stě metrů od Orlické ulice, platil NKÚ 76 tisíc korun měsíčně, tedy částku srovnatelnou s pronájmem kanceláří v Orlické.

Na každého z pěti pracovníků bezpečnostního odboru VZP, které mají v kanceláři v Orlické ulici trvalé pracoviště, připadá plocha 48 metrů čtverečních. To je čtyřikrát víc, než na úředníky v centrální budově pojišťovny.

Mluvčí pojišťovny Anna Veverková však upozorňuje, že dalších deset pracovníků využívá kancelář příležitostně jako své detašované pracoviště.

VZP není sociálka

Poslanec a předseda pražské organizace ODS Šťastný tvrdí, že cena za pronájem odpovídá obvyklé ceně na pražských Vinohradech.

Dokládá to výčtem dalších pronájmů VZP. Ve třech kancelářských budovách, které leží v kilometrovém okruhu od centrální budovy, se platí po 220, 285, resp. 292 korunách za metr čtvereční.

Mluvčí Veverková upozorňuje na zprávu, kterou o pražském trhu nemovitostí vydala koncem minulého roku společnost Jones Lang LaSalle. Kancelářské nájmy se podle ní nabízejí od 12 do 21 eur za metr čtvereční. To odpovídá cenám od 300 do 500 korun.

Realitní makléři při neoficiálních rozhovorech tvrdí, že silné firmy typu VZP mohou nabídkové ceny srazit až na polovinu, na Vinohradech by ovšem nebylo tvrdé vyjednávání třeba.

Půl kilometru od centrály VZP nabízí Pražská správa nemovitostí kancelářské budovy opuštěné Českým Telecomem s cenou 130 korun za metr. Strohé panelové baráky v Olšanské ulici se nemohou rovnat cihlovým domům na Vinohradech, s nabídkou se však spokojila Pražská správa sociálního zabezpečení, která do nich přemístila řadu obvodních poboček.

VZP nevylučuje, že pronájmy kanceláří ukončí v rámci úspor, zatím však není jasný termín: "Některé z nich pochopitelně zrušíme, až se dokončí reorganizace a sníží počet zaměstnanců," slibuje mluvčí Veverková.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 minutami

Policie navštívila muže, kterého omylem podezřívala ze střelby v ostravské nemocnici

"Dnes se s tímto mužem setkali moji náměstci. Znovu se omluvili. Muž omluvu přijal, nic dalšího nepožaduje. Řekl, že policie se k němu chovala korektně," řekl předseda krajské policie Tomáš Kužel. Uvedl, že policisté nepochybili.

"Policisté věděli, co mají dělat. Když viděli osobu odpovídající popisu pachatele, tak jednali," řekl. Dodal, že jej ale mrzí následné zlostné reakce proti jeho osobě.

Jde o Slováka, který absolvuje doktorandské studium na katedře geoinformatiky na Technické univerzitě v Ostravě. "Jde o našeho studenta. Škola mu nabídla podporu i psychologickou či právní pomoc. Nic z toho zatím nevyužil," řekla ČTK mluvčí školy Petra Halíková.

Student se do médií nechce vyjadřovat, dnes má volno. Podle slovenského deníku Pravda k mylné domněnce, že střílel právě tento muž, zřejmě vedlo to, že skutečný střelec měl na sobě rovněž oděv s červenou barvou. Muži se v úterý veřejně omluvili policejní ředitel Kužel i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Další zprávy