Němeček je prodloužená ruka kmotrů ODS, zuří Babiš kvůli staronovému šéfovi VZP

ČTK Domácí Radek Bartoníček ČTK, Domácí, Radek Bartoníček
Aktualizováno 29. 8. 2016 16:53
Opětovné pondělní zvolení Zdeňka Kabátka ředitelem Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) až do roku 2020 vyvolalo nejnovější konflikt mezi předsedou ANO Andrejem Babišem a ministrem zdravotnictví za ČSSD Svatoplukem Němečkem. Kabátka potvrdila ve funkci správní rada, která mu už v březnu navýšila jeho roční odměnu na 1,2 milionu korun. Podle Babiše je zvolení Kabátka skandální, protože je to "kontroverzní osoba spojená s největším kmotrem českého zdravotnictví Markem Šnajderem". Proti slovům Babiše se už ozval předseda správní rady VZP Jiří Běhounek.
Ředitel VZP Zdeněk Kabátek.
Ředitel VZP Zdeněk Kabátek. | Foto: Vojtěch Marek

Praha – Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček fakticky neřídí svůj resort, ale je jen prodlouženou rukou kmotrů z ODS, tvrdí ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Nejnověji se rozčílil kvůli pondělnímu jednání správní rady, která bez dřívějšího upozornění potvrdila šéfa VZP Zdeňka Kabátka ve funkci na další čtyři roky.

"Klíčový bod, tedy volba ředitele VZP, byl zařazen na program jednání správní rady VZP narychlo v pondělí ráno, dodatečně a bez předchozího oznámení," stěžuje si Babiš, podle kterého je jasné, že vše bylo dopředu připravené rozhodnutí a ministr Němeček o tom musel vědět.

"Dnešní (pondělní – pozn. red.) průběh jednání správní rady VZP je další Němečkův podraz, kterým chce za každou cenu udržet netransparentnost a korupci v systému českého zdravotnictví," míní Babiš.

Poukazuje přitom na to, že ministerstvo zdravotnictví dostalo od roku 2014 o padesát miliard korun víc. "Jeho by se měli lékaři ptát na to, proč v českém zdravotnictví není dostatek peněz na platy lékařů, sester a zdravotnického personálu," podotkl šéf ANO.

Zdeněk Kabátek, kterému současné funkční období končí 30. listopadu, by měl nyní v čele VZP stát až do roku 2020. Podle předsedy správní rady a zároveň poslance za ČSSD Jiřího Běhounka se mu pojišťovnu od roku 2012, kdy ji přebral, podařilo stabilizovat. Důkazem důvěry správní rady bylo i navýšení Kabátkových ročních odměn – za loňský rok dostal 1,2 milionu korun (zhruba 800 tisíc korun čistého).

Proti jeho znovuzvolení nehlasoval na pondělním zasedání nikdo. Postup volby ale vzápětí zpochybnil předseda sněmovního zdravotnického výboru a člen správní rady VZP Rostislav Vyzula z hnutí ANO. Poukázal na to, že bod nebyl součástí původního programu zasedání, byl navržen na místě. Záležitost proto označil za podivnou a nefér. "Je to nakonec politická funkce, mělo se to projednat řádně v koalici," řekl Vyzula, který se hlasování zdržel.

Nechci politizaci, vzkazuje Babišovi šéf správní rady

Předseda Správní rady VZP ČR Jiří Běhounek označil slova Babiše za "politizaci funkce ředitele VZP". "Politizace funkce ředitele odporuje snaze vládní koalice o depolitizaci manažerských pozic ve veřejné správě. Za manažery mají hovořit výsledky, nikoliv politická příslušnost," uvedl Běhounek, podle kterého je za volbu šéfa VZP plně zodpovědná správná rada.

"Přesně proto, že v minulosti byly při volbě silné politické tlaky, byla volba ředitele VZP ČR odebrána poslanecké sněmovně a svěřena správní radě pojišťovny. Jsem velice rád, že volba proběhla, aniž by se stihla stát předmětem politických hrátek. Přesně tomu jsem se snažil předejít a zabránit, aby do funkce ředitele VZP nebyl zvolen politický nominant namísto kvalitního odborníka a manažera,“ tvrdí Běhounek.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Soud odmítl žalobu kraje na šumavský národní park a ministerstvo životního prostředí kvůli zónám

Krajský soud v Českých Budějovicích odmítl žalobu Jihočeského kraje na šumavský národní park a ministerstvo životního prostředí kvůli poslednímu návrhu zón území. Soud uvedl, že na rozhodování ve sporu nemá pravomoc. ČTK to dnes řekl právní zástupce NP Šumava Miloš Tuháček. Kraj se na soud obrátil s tvrzením, že jej národní park i ministerstvo prakticky vyloučily z jednání o rozčlenění zón ochrany přírody.

"Podobné záležitosti by asi měl spíše řešit Ústavní soud," řekl Tuháček. Krajský soud v odůvodnění usnesení uvedl, že kvůli absenci základní podmínky řízení mu nezbylo než žalobu odmítnout. Proti rozhodnutí je možné podat kasační stížnost k nejvyššímu správnímu soudu.

Jihočeský kraj žalobou reagoval na loni projednávanou takzvanou zonaci, která navrhovala park rozdělit na čtyři území s rozdílným přístupem. Návrh počítal s tím, že nejpřísnější režim, v němž se nesmí zasahovat, platí pro 27 procent rozlohy NP Šumava. Rozdělení zón kritizovali někteří vědci, kteří tvrdili, že území s nejpřísnějším režimem by mělo zabírat až polovinu parku.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Testy v Premier League přinesly jeden případ nákazy v Tottenhamu

Další vlna testování v anglické fotbalové Premier League před plánovaným restartem soutěže 17. června přinesla jeden pozitivní výsledek na koronavirus. Tottenham potvrdil, že nákaza se objevila u člena klubu, jenž neměl příznaky covidu-19.

Pozitivní test pochází z pondělního a úterního testování celkem 1197 osob. Předchozí tři vlny odběrů po návratu fotbalistů k týmovým tréninkům přinesly 12 pozitivních výsledků.

Nejbohatší soutěž světa se kvůli koronavirové pandemii nehraje od března. Do konce sezony zbývá devět kol, během dvou týdnů do restartu ligy kluby čekají ještě přípravné zápasy. Tabulku vede s obřím náskokem 25 bodů Liverpool, jemuž stačí dvakrát vyhrát, aby se po třiceti letech stal mistrem.

Další zprávy