Zdravotní pojišťovny odložily rozeslání kritizované onkologické brožury

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 9. 2021 12:05
Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) odložila rozeslání kritizované brožury k onkologické prevenci na dobu po volbách. Distribuovat ji v těchto dnech nebudou ani některé další zdravotní pojišťovny. Andrej Babiš (ANO) podle části opozice v souvislosti s brožurou zneužívá veřejné peníze. Uzavírá ji totiž text premiéra a jeho celostránková fotografie. Premiér nařčení odmítl.
Dvoustrana Andreje Babiše v brožuře o prevenci onkologických onemocnění
Dvoustrana Andreje Babiše v brožuře o prevenci onkologických onemocnění | Foto: Aktuálně.cz

VZP, která je největší tuzemskou zdravotní pojišťovnou, by podle mluvčí Viktorie Plívové považovala za nešťastné, kdyby se diskuse o problematice onkologických onemocnění jakkoli politizovala. "Právě ve chvíli, kdy se debata posunula do politické roviny, jsme se rozhodli termín rozeslání brožury odložit," napsala.

Distribuce podle ní začne až po sněmovních volbách, které se uskuteční 8. a 9. října. Podle VZP je dokument důležitý především kvůli tomu, že lidé během epidemie covidu-19 méně chodili na preventivní prohlídky. "Není však pro nás podstatné, zda brožura vyjde nyní, nebo o měsíc později. Důležité je, abychom o onkologické prevenci nepřestali mluvit," doplnila mluvčí.

Distribuci ve čtvrtek nechystá ani třetí největší Česká průmyslová zdravotní pojišťovna, uvedla mluvčí Elenka Mazurová. "K distribuci brožury o onkologické prevenci jsme zatím nepřistoupili," uvedla rovněž mluvčí Oborové zdravotní pojišťovny Nicol Lenertová.

Zdravotní pojišťovna RBP plánuje brožuru výhledově zveřejnit na svém webu a informaci o tom pak rozeslat vybraným klientům. Termín podle mluvčího Iva Čelechovského zatím nebyl stanoven. Pro seniory pojišťovna několik desítek kusů vytiskne. "Vzhledem k přípravě, tisku a distribuci to rozhodně nebude dnes, ani v nejbližších dnech," napsal ve čtvrtek Čelechovský.

Publikace jen VZP stála asi 15 milionů korun. Koalice Spolu ve středu oznámila, že chce distribuci brožury z veřejných peněz zabránit. Koalice Pirátů a STAN na twitteru ohlásila, že se obrátí na soud s žádostí o předběžné opatření, které materiál zakáže rozesílat.

Dokument už ve středu zveřejnilo ministerstvo na svém webu. Babiš ve Sněmovně uvedl, že s rozesláním až po volbách nemá problém a že zavolá ministrovi zdravotnictví Adamu Vojtěchovi (za ANO), aby distribuce začala 11. října.

Zdravotní pojišťovny jsou samostatné právní subjekty. Vláda může ovlivňovat dění v pojišťovnách prostřednictvím svých zástupců ve správních a dozorčích radách. Ve správní radě VZP má deset členů, dalších 20 je zvoleno Poslaneckou sněmovnou. V případě ostatních pojišťoven má vláda možnost jmenovat pět z 15 členů správní rady, ostatní jsou zástupci zaměstnavatelů a zaměstnanců.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Kvůli podvodům s kompenzačními bonusy podala finanční správa už 133 trestních oznámení

Finanční správa dosud podala 133 trestních oznámení v souvislosti s pokusy o zneužití vyplácení tzv. kompenzačního bonusu pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), společníky malých firem i zaměstnance pracující na dohodu. Podle správy tak bylo před neoprávněnou výplatou uchráněno zhruba 47 milionů korun. Finanční správa o tom dnes informovala v tiskové zprávě.

Nyní správa oslovuje žadatele o kompenzační bonus, u kterých bylo na základě spolupráce s jinými resorty zjištěno, že souběžně čerpali kompenzační bonusy a podpory vyplácené jinými resorty, u nichž zákon souběh výslovně zakazuje. "Za období letošního roku bylo zjištěno možné pochybení jen u zhruba 2500 žadatelů, což v porovnání s jejich celkovým počtem nelze hodnotit jako cílené a plošné zneužívání zákona," uvedla generální ředitelka Finanční správy Tatjana Richterová.

Během pandemie, která začala na jaře roku 2020, přijala správa zhruba 2,7 milionu žádostí, na jejichž základě vyplatila kompenzace za zhruba 44 miliard korun. Žádosti za poslední období tzv. kompenzačního bonusu, tedy za letošní květen, bylo možné podat do 2. srpna.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Badosaová si po triumfu v Indian Wells poprvé zahraje na Turnaji mistryň

Španělské tenistce Paule Badosaové vynesl nedávný triumf v Indian Wells premiérovou účast na Turnaji mistryň. Na finále sezony WTA Tour se třiadvacetiletá rodačka z New Yorku kvalifikovala jako osmá hráčka, nicméně ve hře je ještě jedno místo, neboť světová jednička Australanka Ashleigh Bartyová oznámila, že se turnaje v mexické Guadalajaře nezúčastní.

Další zprávy