Doktoři pracují 18 hodin denně, zjistila VZP. Proklepne je

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 5. 3. 2015 10:38
Úředníci největší tuzemské pojišťovny při kontrole smluv svých lékařů zjistili, že bezmála sto jich má úvazek vyšší než 1,9. VZP si proto prověří, jestli ji doktoři nešidí.
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Při protestech čeští lékaři s oblibou brojí proti přesčasům. Přitom teď se ukazuje, že alespoň části z nich práce navíc nevadí.

Největší tuzemská zdravotní pojišťovna VZP zjistila, že bezmála 700 doktorů vykazuje velké množství smluv, které jsou nad tolerovanou hranicí. Pojišťovna tak nyní hodlá prověřit, zda ji někteří lékaři nešidí.

Úředníci VZP totiž při hloubkové analýze narazili i na jednotlivce, kteří mají 2,3 úvazku. To v praxi znamená, že by měli denně pracovat více než 18 hodin.

"Když si uvědomíme, že musí také někdy jíst, spát, cestovat do práce, pak je otázka, zda skutečně někdo může v takovém rozsahu pracovat. A případně jakou kvalitu může mít jím odváděná práce," řekl mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Deset největších rekordmanů

Pojišťovna při kontrole odhalila, že lékaři-rekordmani s nejvyšším počtem smluv pracují v Praze. V žebříčku jich je v první desítce šest a všichni mají nejméně 2,1 úvazku.

Doktorů, kteří tvrdí, že pracují přes patnáct hodin denně, je ale v celé republice podle aktuálních dat VZP bezmála sto. "Reálně se to skutečně stihnout nedá," prohlásil místopředseda lékařských odborů Miloš Voleman, který zároveň pracuje jako chirurg ve vinohradské nemocnici.

Mluvčí České lékařské komory a člen správní rady VZP Michal Sojka s ním nesouhlasí. "Dokážu si představit lékaře, který to zvládá. Jde o to, kolik má pacientů, jak si zorganizuje práci," prohlásil Sojka.

Zejména v příhraničních oblastech s nedostatkem doktorů ani podle Sojky jiná možnost není. A tak je prý běžné, že lékaři mají soukromou praxi a vedle toho navíc musí pracovat i v nedaleké nemocnici. Chirurg Miloš Voleman podotkl, že není výjimečné, že další vykazují vyšší úvazky kvůli tomu, že o víkendech jezdí se sanitkou.

Pojišťovna plánuje kontrolu lékařů

VZP zkontrolovala počty smluv poté, co se pojišťovny shodly na tom, že budou tolerovat počet smluv pouze do 1,2 úvazku.

"Pokud je úvazek vyšší, je už potřeba zvažovat, zda to není na úkor kvality, případně zda lékař skutečně takový úvazek vykonává, nebo jen vykazuje," zdůvodnil mluvčí VZP Tichý, proč si pojišťovny takovou hranici stanovily.

VZP nyní chce v první řadě prověřit nejvýraznější jednotlivce, kteří limit překročili. Zároveň tak může zjistit, jestli ji lékaři s takovým množstvím smluv nešidí. "Samozřejmě že i takovéto zjištění může být určitým nasměrováním pro revizního pracovníka pojišťovny," připustil Tichý, že doktory s vysokým počtem úvazků čeká kontrola.

Podobně kontrolují lékaře, se kterými mají smlouvu, také další pojišťovny - například Česká průmyslová zdravotní pojišťovna. "V případech, kdy je zjištěn neúměrně vyšší úvazek, je provedena kontrola plnění výše úvazku, revizí a s dopadem omezení rozsahu poskytovaných hrazených služeb," uvedla mluvčí ČPZP Elanka Mazurová.

Pohovory s doktory vedou i jednotlivé nemocnice. "U několika lékařů jsme od VZP zjistili, že mají vyšší úvazek, než byla ochotna tolerovat, a už jsme to s nimi ale vyřešili," řekl ředitel brněnské fakultní nemocnice Roman Kraus.

Po dohodě se všichni doktoři shodli s vedením, že si sníží objem práce v soukromých praxích a v nemocnici budou pracovat stejně jako doposud.

Ředitelé českých zdravotnických zařízení si však stěžují na to, že když jim lékaři počet smluv nesdělí sami, tak se jejich množství dozví pouze v takových případech, kdy jim to oznámí pojišťovny.

Počet doktorů s vysokými úvazky klesá

Například VZP provedla podobnou kontrolu v roce 2011 poté, co skončila protestní akce lékařů "Děkujeme, odcházíme". Tehdy pojišťovna zjistila, že 942 lékařů má smlouvy na více než 1,4 úvazku. A navíc každý čtvrtý měl kromě jedné smlouvy v nemocnici i další ve své soukromé ordinaci nebo jiném lůžkovém zdravotnickém zařízení.

Aktuální analýza Všeobecné zdravotní pojišťovny tak detailní nebyla. Ale vyplývá z ní, že počet lékařů s vysokým množstvím smluv klesá. "Je to doklad toho, že lékaři se více soustředí na svůj hlavní úvazek," dodal Tichý.

Pro vysvětlení: doktoři tak alespoň podle dat VZP tráví v práci méně času. Ale zda mají i méně peněz, nelze říct, protože platy hlavně nemocničních lékařů jsou závislé na počtu služeb v rámci jednoho úvazku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 minutou

Ruské akcie i rubl kvůli sporu Moskvy se Západem o Ukrajinu prudce oslabují

 Ruské akcie od rána výrazně klesají, jejich hlavní index dopoledne odepisoval více než šest procent. Výrazně dolů zamířil i ruský rubl, který je k dolaru na nejnižších hodnotách od podzimu 2020. Podle analytiků je za tímto propadem citelné zhoršení vztahů mezi Ruskem a Západem. Ten se obává, že Rusko se chystá napadnout Ukrajinu, přestože Moskva opakovaně odmítá, že by něco takového plánovala.

Krátce před 11:00 SEČ se dolar prodával za 78,20 rublu, a vykazoval tak růst o 0,9 procenta. Naposledy byl tak vysoko v říjnu 2020. Ještě loni na podzim stačilo na nákup jednoho dolaru kolem 70 rublů. Euro se ve stejnou dobu prodávalo za 88,55 rublu a vykazovalo růst o 0,6 procenta. Pohybuje se tak blízko maxima z loňského jara.

Zvýšená kolísavost je u cen ruských aktiv patrná už několik týdnů, v posledních dnech ale napětí mezi Ruskem a Západem vygradovalo. Spojené státy v neděli oznámily, že nařizují rodinám diplomatů, aby opustily Ukrajinu.

Další zprávy