VZP navrhla Protonovému centru smlouvu o léčbě pacientů

Domácí Domácí
17. 10. 2013 12:09
Chce tak s léčebným centrem urovnat dosavadní soudní spory.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Všeobecná zdravotní pojišťovna se rozhodla nabídnout smlouvu Protonovému centru v Praze. Pokud dojde k dohodě, stane se po Vojenské zdravotní pojišťovně druhou společností, se kterou bude Protonové centrum spolupracovat.

Smlouva počítá s tím, že by VZP posílala své klienty, jimž odborníci indikují jako nezbytně potřebnou protonovou terapii, do pražského centra.

"Za ozařování dospělých pacientů by pojišťovna centru platila paušálně 505 907 korun. Za ozařování dětí by výše platby činila 734 567 korun," uvedl mluvčí pojišťovny Oldřich Tichý. Ceny podle VZP odpovídají evropským standardům.

Podle odhadů by se jednalo o zhruba 150 pacientů ročně, což by znamenalo, že pojišťovna uhradí za léčbu pacientů téměř jednu miliardu ročně.

Tato částka je tedy přibližně stejná jako ve smlouvě z roku 2006, přestože počet pacientů měl být mnohonásobně vyšší. Původní smlouva, kterou za pojišťovnu tehdy uzavřel nucený správce pojišťovny Antonín Pečenka, obsahovala závazek, že bude VZP do protonového centra ročně posílat 1 600 pacientů po dobu 15 let.

VZP ale tuto smlouvu považovala za nevýhodnou a prostřednitcvím žaloby, jíž podala k Ovodnímu soudu pro Prahu 6, se dožadovala jejího zneplatnění.

VZP se návrhem nové smlouvy ale rozhodla táhlé soudní spory s Proton Therapy Center ukončit. To na ni podalo žalobu, ve které tvrdí, že mu pojišťovna způsobila škodu tím, že s firmou nepodepsala smlouvu. Proton Therapy Center požaduje jako odškodné částku 93,7 milionů korun.

Pojišťovna chce svojí žalobu stáhnout a na oplátku požaduje i stažení žalob, které podalo protonové centrum. Původní smlouvu nadále nepovažuje za platnou.

Všeobecná zdravotní pojišťovna je největší pojišťovnou u nás. Eviduje přibližně 60 % všech pojištěnců v Česku.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Základní část NHL se bude hrát až do poloviny května

Vedení NHL rozhodlo o prodloužení základní části soutěže až do 16. května. K tomuto kroku vedlo elitní ligu odložení hned osmi zápasů Vancouveru kvůli nákaze nemocí covid-19. NHL nicméně stále počítá s tím, že ve zkrácené sezoně odehraje každý z týmů v souladu s původním plánem všech 56 utkání dlouhodobé fáze. Zatím však není jasné, kdy začnou vyřazovací boje o Stanley Cup.

Přestože bylo ve zhuštěném programu základní části, při němž čeká za normálních okolností každý klub 82 zápasů, odloženo od začátku sezony z důvodu koronavirové pandemie 54 utkání a dalších pět kvůli potížím s počasím, nenabrala NHL zatím nijak dramatický skluz. Původně měla dlouhodobá fáze skončit 8. května, již dříve byla prodloužena do 11. května.

Tým Canucks byl v rozehrané soutěži zasažen nákazou dosud nejvýrazněji. Různé formy koronaviru byly diagnostikovány u 21 hráčů a čtyř dalších zaměstnanců klubu. Kanadský celek, který má odehráno nejméně utkání (37) v soutěži, hrál kvůli tomu naposledy 24. března. Dnes už ale může začít s tréninkem, do zápasového zatížení pak naskočí v pátek soubojem s Edmontonem.

O začátku play off nebylo zatím rozhodnuto. "NHL bude i nadále sledovat a pečlivě vyhodnocovat průběh základní části, teprve pak bude definitivně oznámeno datum, kdy se začne hrát o Stanley Cup. S posledními změnami a posunutým koncem základní části v Severní divizi je ale možné, že zápasy prvního kola play off začnou ve Východní, Centrální a Západní divizi o pár dnů dříve než v Severní divizi," uvedla liga v tiskové zprávě.

S prodloužením základní části NHL se však zmenšil časový prostor hráčům, kteří posílí národní týmy na mistrovství světa v Lotyšsku. Rovněž posunutý šampionát, jehož spolupořadatelem mělo být původně i Bělorusko, začne v pátek 21. května. Hned v jeho úvodní den půjdou do akce i čeští hokejisté, které čeká souboj s Ruskem. Finále turnaje je pak naplánováno na neděli 6. června.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Pomohu republikánům příští rok vyhrát volby do Kongresu, přislíbil Trump

Bývalý americký prezident Donald Trump chce pomoci republikánům ve volbách do Kongresu v roce 2022. Řekl to v sobotním projevu k dárcům Celostátního výboru Republikánské strany (RNC). Zároveň však ostře zkritizoval lídra republikánské menšiny v Senátu Mitche McConnella a poznamenal, že je stále zklamaný z přístupu svého někdejšího viceprezidenta Mikea Pence. Informovala o tom agentura Reuters.

Trump k dárcům ve floridském Palm Beach promluvil na večeři ve svém letovisku Mar-a-Lago. Podle Reuters dal najevo, že jej stále trápí, že není prezidentem, přestože ho ve volbách 3. listopadu porazil demokrat Joe Biden, který je nynějším šéfem Bílého domu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy