VZP: Luxusní léčbu rakoviny až na výjimky nezaplatíme

Radek Nohl Radek Nohl
18. 2. 2013 17:22
Podle zástupců VZP protonová léčba není podložena jasnými studiemi o přínosu
Foto: www.ptn.cz

Praha - Největší tuzemská pojišťovna VZP varuje své pacienty před tím, že ošetření nádorových onemocnění pomocí pokrokové, šetrné, ale drahé metody protonovým zářením bude platit v naprosto výjimečných případech.

Zároveň tím jedním dechem dodala, že ultramoderní Proton Therapy Center (PTC) v areálu pražské nemocnice Bulovka zatím od ní smlouvu nedostane.

"V budoucnu jsme určitě připraveni hradit rovněž protonovou léčbu, ale jen pokud bude u konkrétního pacienta jednoznačně prokázáno a doloženo, že to je pro něj jediné možné řešení," řekl ředitel odboru komunikace VZP ČR Vlastimil Sršeň.

Protonové centrum PTC za 4,2 miliardy korun léčilo do konce ledna jen dva pacienty. A dokud nedostane smlouvu od Všeobecné zdravotní pojišťovny, je výrazný přísun peněz vyloučen.

Lákají pacienty na luxusní péči

Podle zástupců VZP však léčba protonovým zářením není podložena jasnými studiemi o přínosu a bezpečnosti pro pacienty. Navíc náklady na ni jsou až o polovinu vyšší než ceny dosud užívaných účinných technologií.

Protonové centrum, ilustrační foto
Protonové centrum, ilustrační foto | Foto: http://www.ptc.cz

Pojišťovna touto zprávou reagovala mimo jiné na to, že bratři Pavel a Václav Laštovkovi, kteří za projektem stojí, objíždějí onkologická centra a pacienty do PTC lákali.

"Ano, je to jeden z důvodů a dělají to navíc mimo pravidla a nesystémově," prohlásil Sršeň.

Majitelem špičkové kliniky je nyní de facto Erste Group Immorent. Skupina Erste do projektu vstoupila v roce 2006 jen díky tomu, že bratři Laštovkové měli s VZP uzavřenou smlouvu o budoucí úhradové smlouvě.

Posudky kvůli platnosti smlouvy

Zatímco jedna strana tvrdí, že smlouva je pro pojišťovnu závazná, vedení VZP mluví o opaku. "Potvrdila nám to první právní analýza, nyní si necháváme zpracovat další," dodal Sršeň.

Bratři Laštovkové dostali od banky čas na vyřízení vztahů s VZP do jara. Pokud do té doby neuspějí, je Immorent připraven kliniku prodat a jednat s novým partnerem.

"Zájem o protonové centrum projevuje několik silných finančních skupin, například Penta, PPF a majitel zdravotnického holdingu Agel Tomáš Chrenek, ale i další investoři," řekl deníku Insider na konci ledna zdroj obeznámený se situací kolem centra.

Diskutujete o zdravotnictví v Česku? Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde

 

Právě se děje

Další zprávy