VZP hledá miliardy. Pomůže jí Heger i drastické škrty

Radek Nohl Radek Nohl
16. 10. 2011 18:05
Nemocnice varují: Když peníze od pojišťovny nedostaneme, platy lékařů se nezvýší
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Vypadá to jako jednoduchá účetní operace, ale ministr zdravotní zdravotnictví Leoš Heger díky ní získá peníze pro největší českou zdravotní pojišťovnu.

Na začátku příštího roku vezme 3,5 miliardy korun z rezerv ostatních pojišťoven a převede je právě na účet VZP.

Ta tak získá alespoň nějaké peníze. Pojišťovna totiž již vyčerpala všechny své rezervy, které měla, a sama přiznává, že některým nemocnicím kvůli tomu platí se zhruba třídenním zpožděním.   

Heger však prohlásil, že zdravotnický systém je "na pokraji svých sil". V roce 2012 se bude muset jeho resort navíc vyrovnat se zvýšením DPH a platů lékařům a zdravotním sestrám.

"Příští rok bychom ještě nějaké rezervy najít mohli," řekl ministr Heger. V dalších letech ale podle něj už bude české zdravotnictví potřebovat finanční injekci.

Pojišťovna platí za nejvíce nemocné pacienty

Hegerův úřad také plánuje, že by pojišťovna mohla v příštím roce získat více peněz díky novému systému. "VZP již nebude tolik znevýhodněna," uvedl mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň.

Doposud totiž VZP musí doplácet na nejvíce nemocné pacienty. Heger již dříve řekl, že právě na péči o tyto lidi převede až miliardu korun, kterou pojišťovny platily za lázně.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger.
Ministr zdravotnictví Leoš Heger. | Foto: Ludvík Hradilek

Další peníze bude podle ministerstva muset najít i VZP. Její ředitel Pavel Horák plánuje drastické škrty.

"Nemůžeme zavírat oči před vnější ekonomickou realitou a je jasné, že se budeme muset vypořádat s nižším množstvím peněz na provoz," uvedl Horák.

Správní rada již na jeho návrh rozhodla o propuštění 800 zaměstnanců do konce příštího roku. Navíc se sníží o deset procent i platy všech ředitelů a vedoucích pracovníků. Zjednodušit by se měl také celý systém řízení pojišťovny.

Když nedostanou nemocnice peníze, nebude na zvýšení platů

Nemocnice si zatím na to, že by jim VZP platila pozdě, nestěžují. Pokud však nedostanou peníze na desetiprocentní navýšení platů, lékaři podle jejích vedení více nedostanou.

"Všeobecná fakultní nemocnice není schopna z vlastních zdrojů platy opět skokově a plošně navýšit. V letošním roce jsme zásadně mobilizovali vnitřní rezervy, nicméně tento trend není trvale možný," řekla Aktuálně.cz ředitelka nemocnice Dana Jurásková.

Šéf lékařských odborů Martin Engel na to zareagoval tak, že pokud by vláda svůj závazek nesplnila a doktorům příjem nezvedla, "nesla by plnou odpovědnost za vyhrocení situace ve zdravotnictví". Heger však doufá, že se peníze na zvýšení platů zdravotníků najdou.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Trump propustil Albrightovou a další z poradního orgánu Pentagonu

Americký prezident Donald Trump pokračuje necelé dva měsíce před koncem svého mandátu v personálních změnách na ministerstvu obrany. Podle zdrojů časopisu Foreign Policy zbavil funkce několik vysoce postavených činitelů z Odboru obranné politiky (DPB), což je externí poradní orgán ministerstva. Mezi nimi byla například Madeleine Albrightová, česká rodačka, jež byla první ženou, která stála v čele americké diplomacie v letech 1997 až 2001. Zprávy o personálních změnách následně potvrdilo i ministerstvo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy