VZP došly rezervy, peníze jí nevystačí ani na dva dny

Domácí ČTK Domácí, ČTK
11. 10. 2011 10:52
Pojišťovna má jen tolik peněz, kolik právě vybere. Zpožďovat se mohou platby za lékařskou péči

Praha - Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) vyčerpala rezervy. Má jen tolik peněz, kolik právě vybere, a rezerva nevystačí ani na dva dny. Kvůli tomu hrozí zpožďování plateb za lékařskou péči.

Ohrožené je také zvyšování platů zdravotníků, informovaly Hospodářské noviny. Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) uvedl, že vláda rozpočet VZP zvenku nenavýší. Ještě před dvěma lety měly zdravotní pojišťovny na účtech peníze asi na dva měsíce.

"Rezerva je minimální nebo nulová. V průměru na 1,2 dne," řekl listu mluvčí VZP Jiří Rod s tím, že vlivem ekonomické krize roste objem nákladů na péči více než objem příjmů. Schodek byla podle něj pojišťovna schopná krýt do poloviny roku. Z účtů VZP odchází každý den v průměru půl miliardy korun.

V efektivitě pojišťovna rezervy stále má, míní Heger

Ředitel VZP Pavel Horák uvedl, že vyčerpání rezerv zatím zpožďuje platby lékařům a nemocnicím jen minimálně, problémy s termíny má pojišťovna prý pouze na začátku měsíce. "Proto je možné, že na konci roku budeme dvě miliardy korun v plusu. Ale to neznamená, že hned 3. ledna nebudeme tři miliardy v minusu," řekl Horák.

Ministr zdravotnictví Heger připustil, že je to nepříjemná situace. Vláda však podle něj rozhodla, že rozpočet pojišťovny zvenku navyšovat nebude. "Je to tlak na efektivitu, v níž jsou ještě rezervy," prohlásil ministr.

Obavy z možného zpožďování plateb za lékařskou péči projevil ředitel brněnské fakultní nemocnice Roman Kraus. "Nám jde z VZP téměř 60 procent peněz," uvedl s tím, že by si nemocnice musela brát kontokorent, aby bylo alespoň na platy.

Nedostatek peněz by podle deníku mohl ohrozit také zvyšování platů zdravotníků v příštím roce. Podle šéfa Lékařského odborového klubu Martina Engela by vláda měla svůj závazek ohledně desetiprocentního nárůstu mezd splnit, jinak by "nesla odpovědnost za vyhrocení situace v celém zdravotnictví".

 

Právě se děje

Další zprávy