Vzkaz do JAR: Krejčíř dostal v Praze osm let

ČTK ČTK
28. 5. 2012 16:52
Soud uznal Radovana Krejčíře vinným z organizování zpronevěry
Radovan Krejčíř.
Radovan Krejčíř. | Foto: Reuters

Praha - Vrchní soud v Praze v odvolacím jednání potvrdil uprchlému podnikateli Radovanu Krejčířovi osmiletý souhrnný trest vězení za vyvedení stomilionového majetku ze společnosti Technology Leasing.

Soud jej uznal vinným z organizování zpronevěry.

Přemyslu Synkovi zpřísnil trest za zpronevěru ze tří na pět let vězení a Michalu Kurcinovi za pomoc ke zpronevěře ze dvou na tři roky.

Verdikt je pravomocný, lze se proti němu pouze dovolat k Nejvyššímu soudu.

Trojice podle rozsudku způsobila společnosti Technology Leasing v roce 2002 škodu ve výši téměř 108 milionů korun. Krejčíř se Synkem musí nahradit právní nástupkyni společnosti vzniklou škodu včetně úroků z prodlení, částečně se musí podílet i Kurcina.

U Jana Pavlíčka a Zdeňka Krejčího soud potvrdil zprošťující verdikty.

Krejčíř utekl v roce 2005

Soud Krejčířovi uložil souhrnný trest, již dříve byl totiž pravomocně odsouzen za daňové delikty a podvod s akciemi Teplárny Otrokovice.

Uprchlý podnikatel nyní pobývá v Jihoafrické republice. V roce 2005 utekl české policii při domovní prohlídce ve vile v Černošicích.

"Jednak jsem spokojená, že konečně už to dlouhé řízení skončilo po x letech. V podstatě odvolací soud, pokud se tedy nejedná o ty dva zprošťující rozsudky, vyhověl prakticky ve všem mému odvolání," uvedla po jednání státní zástupkyně Petra Pavlánová.

Odvolací soud také zakázal Krejčířovi a Synkovi pět let působit ve funkci statutárních orgánů obchodních společností. Krejčířovi uložil i peněžitý trest tři miliony korun.

Krejčíř podle rozsudku v první polovině roku 2002 vymyslel plán na ovládnutí Technology Leasing a jejích finančních prostředků, aby mohly být vyvedeny prostřednictvím dalších společností s využitím leasingových operací.

Další tři muži

Do všeho byli kromě Krejčíře, Synka a Kurciny podle soudu zapleteni další tři muži - stíhání dvou z nich však bylo před časem přerušeno ze zdravotních důvodů, třetí spáchal sebevraždu.

Krejčíř s jedním z nich do firmy Technology Leasing dosadil Synka, kterého řídili.

Synek jako jediný člen představenstva společnosti podle soudu uzavřel fiktivní smlouvy se společnostmi Orix a EB Comodity.

Na jejich účty od července do listopadu 2002 putovalo téměř 108 milionů korun bez poskytnutí jakékoli protihodnoty. Peníze si měli zúčastnění rozdělit tak, že 85 procent měl získat Krejčíř a 15 procent ostatní.

Trest byl špatně kvalifikován

Podle předsedy senátu Miroslava Pavrovského městský soud jednání obžalovaných nesprávně kvalifikoval jako trestný čin porušování povinnosti při správě cizího majetku.

Tuto kvalifikaci lze podle judikatury Nejvyššího soudu použít pouze u bezhotovostních převodů. Skupina ale většinu peněz vybrala v hotovosti, a proto odvolací soud verdikt upravil.

"Podstata skutku se však vůbec nezměnila," podotkl soudce.

Prohlédněte si opuštěnou Krejčířovu vilu:

"Úloha pana obžalovaného Synka byla velmi významná, bez něho by se to nestalo," zdůvodnil soudce, proč mu byl trest zpřísněn o dva roky.

Přestože byl i Kurcinovi trest o rok zvýšen, jeho účast prý byla mnohem menší. Proto mu senát vyměřil trest pod zákonnou sazbou. Navíc jeho doznání pomohla usvědčit druhé dva pachatele.

Podle žalobců byl Krejčíř také jedním z organizátorů půlmiliardového celního úniku při ropných obchodech společnosti M5.

Žalobkyně navíc v minulém týdnu obdržela od policie po zhruba osmi letech návrh na podání obžaloby v kauze, ve které policie mimo jiné viní Krejčíře i z přípravy vraždy celníka.

Pokud Pavlánová obžalobu podá, bude mu hrozit až 15 let vězení.

 

Právě se děje

Další zprávy