Vzdělání Malé stačí. Můžete být profesorka a nekvalifikuje vás to, jsem příkladem, míní Válková

Gabriela Štvrtňová
29. 6. 2018 19:04
Podle poslankyně odbornost pro ministra spravedlnosti není to jediné podstatné, důležitá je i schopnost vyjednávat. Malá je schopná mediátorka, řekla.
Helena Válková předpokládá, že Andrej Babiš za Taťánou Malou stále stojí.
Helena Válková předpokládá, že Andrej Babiš za Taťánou Malou stále stojí. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministryně spravedlnosti Taťána Malá čelí od čtvrtka podezření z opisování diplomové práce. Získala za ni titul magistra na Panevropské vysoké škole v Bratislavě. S informací přišel server iRozhlas. Podle poslankyně Heleny Válkové (ANO) by se podezření mělo nejdříve potvrdit, až pak lze vyvozovat závěry.

"Je důležité zjistit rozsah," odpověděla Válková na otázku, jestli podezření z opisování nebude pro výkon funkce ministryně problém. "Pokud by třetina byla opsaná, je to špatně," dodala. Jako vysokoškolská učitelka se prý často setkává s tím, že studenti občas zapomenou pasáže ocitovat. Většinou to je menší rozsah, což bývá na zhoršení známky.

Podle Válkové je v zájmu nové ministryně, aby se jasně vyjádřila a problém s diplomovou prací vysvětlila. Případná rezignace prý záleží na posouzení Malé. "Myslím, že je na představiteli, aby sám zhodnotil, do jaké míry splňuje požadavky a etický profil," řekla s tím, že rozhodnutí by měla učinit sama ministryně. "Nebudu za ni odpovídat, co by měla a co ne," dodala.

Rozebíraná je v posledních dnech i úroveň vzdělání Taťány Malé. Válková si myslí, že kvalifikace je o odbornosti, nicméně roli hraje i schopnost vyjednávat. "Dobře ji neznám. Lidé z Brna říkají, že je velice obratná a dobrá mediátorka," uvedla. "Ať se nikdo neurazí, ale vzdělání, které má, stačí na ministra spravedlnosti," dodala. Ministryně musí být ale prý precizní a obratná ve vyjadřování.

"Koneckonců jsem dobrým příkladem toho, že můžete být úspěšná jako vysokoškolská profesorka práva, jako akademik se spoustou publikací, a přesto vás to ještě nekvalifikuje, když nedovedete vyjednávat se všemi lobbisty," vztáhla Válková situaci na sebe a připomněla, že v roce 2015 z funkce odešla kvůli zákonu o zastupitelství. Helena Válková předpokládá, že Andrej Babiš za Taťánou Malou stále stojí.

Nové ministryně se zastal i poslanec Ondřej Veselý (ČSSD). "Rozhodně nebylo vždycky pravidlem, že každý člověk musí být expert v tom daném oboru. Nevím, jestli to bude zvládat. Chtěl bych jí ten prostor dát, připadá mi to fér," vysvětlil a dodal, že pokud se podezření prokáže, měla by Taťána Malá asi rezignovat.

Nemůžu vyloučit, že jsem někde zapomněla uvést citaci. Nebylo to ale záměrně nebo úmyslně. Na svoji diplomovou práci jsem hrdá, říká Malá. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy