Vzdělání Malé stačí. Můžete být profesorka a nekvalifikuje vás to, jsem příkladem, míní Válková

Gabriela Štvrtňová
29. 6. 2018 19:04
Podle poslankyně odbornost pro ministra spravedlnosti není to jediné podstatné, důležitá je i schopnost vyjednávat. Malá je schopná mediátorka, řekla.
Helena Válková předpokládá, že Andrej Babiš za Taťánou Malou stále stojí.
Helena Válková předpokládá, že Andrej Babiš za Taťánou Malou stále stojí. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministryně spravedlnosti Taťána Malá čelí od čtvrtka podezření z opisování diplomové práce. Získala za ni titul magistra na Panevropské vysoké škole v Bratislavě. S informací přišel server iRozhlas. Podle poslankyně Heleny Válkové (ANO) by se podezření mělo nejdříve potvrdit, až pak lze vyvozovat závěry.

"Je důležité zjistit rozsah," odpověděla Válková na otázku, jestli podezření z opisování nebude pro výkon funkce ministryně problém. "Pokud by třetina byla opsaná, je to špatně," dodala. Jako vysokoškolská učitelka se prý často setkává s tím, že studenti občas zapomenou pasáže ocitovat. Většinou to je menší rozsah, což bývá na zhoršení známky.

Podle Válkové je v zájmu nové ministryně, aby se jasně vyjádřila a problém s diplomovou prací vysvětlila. Případná rezignace prý záleží na posouzení Malé. "Myslím, že je na představiteli, aby sám zhodnotil, do jaké míry splňuje požadavky a etický profil," řekla s tím, že rozhodnutí by měla učinit sama ministryně. "Nebudu za ni odpovídat, co by měla a co ne," dodala.

Rozebíraná je v posledních dnech i úroveň vzdělání Taťány Malé. Válková si myslí, že kvalifikace je o odbornosti, nicméně roli hraje i schopnost vyjednávat. "Dobře ji neznám. Lidé z Brna říkají, že je velice obratná a dobrá mediátorka," uvedla. "Ať se nikdo neurazí, ale vzdělání, které má, stačí na ministra spravedlnosti," dodala. Ministryně musí být ale prý precizní a obratná ve vyjadřování.

"Koneckonců jsem dobrým příkladem toho, že můžete být úspěšná jako vysokoškolská profesorka práva, jako akademik se spoustou publikací, a přesto vás to ještě nekvalifikuje, když nedovedete vyjednávat se všemi lobbisty," vztáhla Válková situaci na sebe a připomněla, že v roce 2015 z funkce odešla kvůli zákonu o zastupitelství. Helena Válková předpokládá, že Andrej Babiš za Taťánou Malou stále stojí.

Nové ministryně se zastal i poslanec Ondřej Veselý (ČSSD). "Rozhodně nebylo vždycky pravidlem, že každý člověk musí být expert v tom daném oboru. Nevím, jestli to bude zvládat. Chtěl bych jí ten prostor dát, připadá mi to fér," vysvětlil a dodal, že pokud se podezření prokáže, měla by Taťána Malá asi rezignovat.

Nemůžu vyloučit, že jsem někde zapomněla uvést citaci. Nebylo to ale záměrně nebo úmyslně. Na svoji diplomovou práci jsem hrdá, říká Malá. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 5 minutami

Korupční skandál v tenise. Souza dostal za korupci doživotní zákaz, manipuloval i duely v ČR

Jednatřicetiletý brazilský tenista Joao Souza dostal doživotní zákaz činnosti za korupci a manipulování zápasů na turnajích nižších kategorií Challenger a Futures, mezi nimiž byly i zápasy na českém území. Ve světovém žebříčku dvouhry ATP se Souza dostal nejvýš na 69. místo v roce 2015.

Jednotka pro bezúhonnost tenisu (TIU) brazilského hráče suspendovala už loni v březnu, dnes v Melbourne informovala o konečném verdiktu. Vedle doživotního zákazu udělila Souzovi pokutu 200.000 dolarů (4,6 milionu korun).

Podle TIU byl Souza zapojen do korupčních praktik mezi lety 2015 a 2019. Pomáhal zmanipulovat zápasy, které se hrály na challengerech a turnajích ITF Futures v Brazílii, Mexiku, USA a Česku. Následně se snažil zničit důkazy a při vyšetřování nespolupracoval.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Při požáru panelového domu v Kladně zemřela žena, 14 zraněných

Při požáru panelového domu v Kladně v noci na dnešek zemřela žena. Zraněno bylo 14 lidí a hasiči evakuovali 115 lidí. Příčinu vzniku ohně bude zjišťovat vyšetřovatel, řekl ČTK mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda.

Hasiči na místo vyjížděli před 03:30. "V době příjezdu hasičů byl byt v 11. patře požárem kompletně zasažen a požár se rozšířil i do bytu nad ním do 12. patra," uvedl Svoboda. Na místě zasahovaly desítky hasičů, zhruba po hodině byl oheň pod kontrolou.

"V bytě zasaženém výbuchem a následným požárem nalezena žena ročník 1958 bez známek života. Další osoba z tohoto bytu, muž ročník 1958 z bytu vyběhl ven, nyní je s popáleninami hospitalizován," informovali policisté na twitteru.

Podle mluvčí středočeské záchranné služby Petry Effenbergerové bylo na místě 13 posádek záchranářů. Ošetřili 13 lidí, kteří se nadýchali kouře, po nezbytné péči na místě pak většinu převezli do kladenské nemocnice. "Jedna osoba byla vážně popálená. Po intenzivní péči včetně připojení na umělou plicní ventilaci byla převezena do pražské nemocnice Vinohrady," dodala mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy