Vzal si exekutor, co neměl? Vrácení by měl zaplatit

Jakub Novák
15. 4. 2012 15:50
Poslanci plánují, jak zpřísnit podmínky pro exekutory
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Lednice, televize, nábytek a další neprávem zajištěné věci bude muset exekutor vrátit zpět na místo. A to na své vlastní náklady.

Předpokládá to jeden z návrhů schválených Ústavně právním výborem Poslanecké sněmovny.

Změna se má týkat všech zabavených věcí, které budou vyškrtnuty ze soupisu nebo vyloučeny z výkonu rozhodnutí.

V současnosti totiž může exekutor na místě, kde se dlužník zdržuje, zabavit movitý majetek, o němž předpokládá, že mu patří.

To je problém v případě, kdy dlužník pobývá například u svých příbuzných. Dochází pak k tomu, že exekutor zabaví a odveze majetek neoprávněně.

"Poškozený si jej pak musí vyzvednout na své náklady u exekutora, ať už je jeho sídlo kdekoliv v Česku," říká Viktor Paggio (VV).

Zmíněný návrh je součástí změn připravovaných ministerstvem spravedlnosti v rámci takzvaného "desatera". Jejich cílem má být podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) odstranění problémů, které se v poslední době ukazují v praxi.

K těm patří zejména narůstání bagatelních částek, kdy i desetikorunový dluh může kvůli přirážkám advokátů a exekutorů narůst až na tisícové částky.

Ve snaze zisk z nich navýšit se přitom dlužné částky mnohdy uměle dělí. Umělému navyšování nákladů na řízení by měly zabránit další dva schválené pozměňovací návrhy umožňující spojovat několik exekucí dohromady.

"To jsou příklady, kdy někdo jede pětkrát načerno, má potom pět exekucí u jednoho věřitele a platil by pětkrát za sebou poplatky za vymáhání," vysvětluje význam této změny ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS).

První z nich předpokládá, že v případě, kdy exekutor povede několik exekučních řízení proti jedné osobě, bude je muset automaticky sloučit do jednoho.

Podle druhého by potom v případě, že bude proti dlužníkovi vedeno několik návrhů na exekuci u několika exekutorů najednou, budou moci být tyto návrhy spojeny do jednoho - v tomto případě však ne automaticky, ale na návrh dlužníka.

Kromě vracení neprávem zabaveného majetku jsou mezi chystanými návrhy například předžalobní výzva, omezení cestovného v případě, že exekutor zabavuje majetek na druhé straně republiky, nebo transparentnější úprava dražeb.

Návrh předžalobní upomínky potom věřiteli určuje, že bez zaslání upomínky dlužníkovi minimálně týden předem nemá právo na náhradu nákladu řízení proti žalovanému.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 53 minutami

V Barmě pokračují demonstrace proti vojenské juntě

Desítky tisíc lidí vyšly v neděli do ulic barmských měst znovu protestovat proti vojenské juntě, která před více než měsícem násilím převzala moc v zemi. Demonstrace se podle agentury Reuters konají, přestože bezpečnostní síly v noci na dnešek provedly v největším barmském městě Rangúnu razie proti organizátorům protestů a opozičním aktivistům. Na řadě míst proti demonstrantům zasáhly bezpečnostní síly.

Podle záběrů zveřejněných na facebooku policie použila slzný plyn a zábleskové granáty proti účastníkům protestu ve městě Lašio v Šanském státě na severu země. V historickém městě Pugam, ležícím v centrální oblasti Barmy, policisté rozháněli demonstraci střelbou. Podle tvrzení sedmi svědků při tom použili ostré náboje. Zatím nejsou zprávy, že by tam byli mrtví či zranění.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Běžkyně Smutná skončila ve Vasově běhu pátá

Běžkyně na lyžích Kateřina Smutná dojela pátá v 97. ročníku slavného Vasova běhu. V rekordních časech zvítězili Švédka Lina Korsgrenová, která titul obhájila, a poprvé Nor Tord Asle Gjerdalen. Nejlepší z českých mužů byl pětadvacátý Jiří Pliska, Stanislav Řezáč dojel 34.

Tradiční trasa ze Sälenu do Mory měla letos trošku jiná místa startu i cíle, ale závodníci jako vždy absolvovali náročných devadesát kilometrů.

Korsgrenová si pro třetí triumf ve Vasově běhu v kariéře (vyhrála i v roce 2018) dojela jako první žena historii v čase pod čtyři hodiny - 3:52:08. A navíc dokázala odolat osminásobné olympijské vítězce Marit Björgenové. Norka ukončila kariéru před třemi lety a letos se připravila speciálně na Vasův běh. S Korsgrenovou prohrála o 42 sekund.

Smutná z eD system týmu Lukáš Bauera skončila v předchozích třech ročnících vždy třetí. Tentokrát dojela pátá s odstupem přes šest minut.

Mezi muži rozhodl Gjerdalen o výhře deset kilometrů před cílem a jeho čas 3:28:18 byl o deset minut rychlejší než rekordní výkon Švéda Jörgena Brinka z roku 2012. Druhý skončil domácí Anton Karlsson a třetí byl Rus Ermil Vokujev. Pliska z týmu Silvini Madshus si 25. místem vylepšil na Vasově běhu osobní maximum.

Vasův běh, závod Ski Classics v dálkovém lyžování ve Švédsku (90 km):

Muži: 1. Gjerdalen (Nor./XPND) 3:28:18,4, 2. Karlsson (Švéd./Lager 157) -36,3, 3. Vokujev (Rus./Russian Winter Team) -1:01,4, …25. Pliska (ČR/Silvini Madshus) -4:23,8, 34. Řezáč (ČR/Slavia pojišťovna) -7:12,3, 41. Šrail (ČR/Vltava Fund) -8:28,0.

Průběžné pořadí (po 5 závodech): 1. Persson (Švéd./Lager 157) 1020, 2. Gjerdalen 990, 3. Vokujev 900, …22. Pliska 213, 31. Šrail 148, 34. Štoček (ČR/Vltava Fund) 127.

Ženy: 1. Korsgrenová (Švéd./Ramudden) 3:52:08,2, 2. Björgenová (Nor./Ragde Eiendom) -42,0, 3. Dahlová (Švéd./Rammuden) -4:59,1, 4. Murudová (Nor./Kaffebryggeriet) -5:16,1, 5. Smutná (ČR/eD system Bauer) -6:16,6, …21. Grohová (ČR/Silvini Madshus) -21:38,4, 24. Moravcová (ČR/Slavia pojišťovna) -22:52,4.

Průběžné pořadí (po 5 závodech): 1. Korsgrenová 1270, 2. Dahlová 950, 3. Fletenová (Nor./Koteng) 785, 4. Larssonová (Švéd./Ramudden) 675, 5. Smutná 650, …11. Grohová 294, 20. Hujerová (ČR/Slavia Pojišťovna) 197.

Zdroj: ČTK
Další zprávy