Výzva Julínkovi: Neměňte fakultní špitály na akciovky

Jakub Antoš
22. 5. 2008 9:07
Ministr debatoval s akademiky o reformě. Bez výsledku
Tomáš Julínek přichází do Úřadu vlády ČR.
Tomáš Julínek přichází do Úřadu vlády ČR. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Posluchárna 1. lékařské fakulty UK byla ve středu odpoledne horkou půdou. Konala se zde veřejná debata mezi akademiky a mediky na jedné straně a zástupci ministerstva zdravotnictví na straně druhé.

Sporným tématem byl ministerstvem avizovaný převod fakultních nemocnic z příspěvkových organizací na akciové společnosti. Univerzitní učitelé se staví zásadně proti.

A tříhodinová diskuse nepřinesla ani náznak konsenzu. Ministr Tomáš Julínek trvá na transformaci a mezi přítomnými lékaři zůstávají obavy o jejich vliv na chod nemocnic.

Ty tlumočil již ve svém úvodním vystoupení rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl. "Můj postoj k tomuto záměru moc vstřícný není," říká Hampl. Nelíbí se mu, že by univerzita disponovala pouze 34 procenty akcií a neměla tak dostatečný vliv na rozhodování.

Někteří šli ještě dále. Mají strach z toho, že se většinový balík akcií dostane do rukou skupin, které budou chtít nemocnice rozkrást.

Jedním z nich je i exministr zdravotnictví David Rath (ČSSD). Možnost takového vývoje ale vyvrátil dokonce sám rektor, který je jinak odpůrcem převodu nemocnic na obchodní společnosti.

Rektor: Lepší je nezisková forma

Připomněl, že 34 procentní balík, který bude mít v držení univerzita, znamená tzv. blokační menšinu. Bez souhlasu univerzitních orgánů tak většinový vlastník nemá žádnou možnost svůj podíl prodat.

Charakter obchodní společnosti podle něho může na druhou stranu způsobit potíže s mezinárodními akreditacemi či financováním z unijních fondů.

"Akciová společnost není dobrou formou, ať už by měl být většinovým vlastníkem kdokoliv. To správné řešení je veřejnoprávní instituce," myslí si Hampl. Této variantě se Julínkovo ministerstvo nebrání. Ovšem nyní není možná, protože zatím neexistuje zákon o neziskových organizacích.

Ministerstvo: Udělejme z nich akciovky

Transformaci fakultních nemocnic na akciové společnosti v debatě obhajoval náměstek ministra zdravotnictví Marek Šnajdr. Ve své prezentaci se snažil objasnit důvody, kvůli nimž považuje ministerstvo převod za výhodný.

Šnajdr kritizoval současné poměry ve fakultních nemocnicích, zejména pak netransparentnost organizace a financování, neefektivní fungování a zadlužování. "Dnešní stav je neudržitelný," zopakoval několikrát.

Marek Šnajdr, první náměstek ministra zdravotnictví
Marek Šnajdr, první náměstek ministra zdravotnictví | Foto: Ondřej Besperát

Většina lékařů-učitelů argumenty ministerstva odmítá, což bylo znát i v poměru souhlasných a nesouhlasných příspěvků. K tomuto poměru přispíval již zmiňovaný sociálnědemokratický poslanec Rath.

V jednu chvíli debatu dokonce opanovala výměna názorů a invektiv mezi ním a náměstkem Šnajdrem. Předmětem dohadů bylo oslovování. Rath trval na tom, aby jej Šnajdr tituloval jako doktora. "Prosím vás, pane bakaláři, abyste mě oslovoval titulem, který jsem získal na této fakultě. Pro vás jsem doktor Rath," reagoval exministr na oslovení "pane Rath".

V sále mezi posluchači seděli nejméně dva bývalí ministři zdravotnictví - David Rath a Jozef Kubinyi (na snímku). Ten současný, Tomáš Julínek, dorazil na diskuzi až na konci, dvě hodiny po jejím zahájení.
V sále mezi posluchači seděli nejméně dva bývalí ministři zdravotnictví - David Rath a Jozef Kubinyi (na snímku). Ten současný, Tomáš Julínek, dorazil na diskuzi až na konci, dvě hodiny po jejím zahájení. | Foto: Ondřej Besperát

Ředitelé: Transformace je nutná

Navzdory většinově odmítavému postoji k transformaci fakultních nemocnic se mezi účastníky našli i tací, kteří Julínkův plán hájili. A paradoxně jde právě o ředitele fakultních nemocnic.

Pro návrh koaliční vlády se vyslovil například ředitel fakultní nemocnice v Motole Miloslav Ludvík či ředitel Thomayerovy nemocnice Karel Filip.

Podle něho je na uskutečnění převodu nejvyšší čas. Změnu právní formy nemocnic, které fungují jako fakultní, prosazoval podle svých slov již před 12 lety.

"Příspěvkové organizace nevyhovují, ve světě nemají obdoby. Po právní analýze jsme došli k závěru, že ze současných legislativních možností je nejvýhodnější akciová společnost," řekl před shromážděním Filip.

 

Právě se děje

Další zprávy