Výzkumy říkají: Radar nechceme, ale smíříme se

Petr Holub
12. 5. 2008 18:00
Ano či ne? Záleží, jak se lidí zeptáte
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Veřejná debata o americké základně je především hrou emocí. Rozumné argumenty jdou stranou.

Tvrdí to ředitel STEM Jan Hartl a odvolává se na výsledky výzkumu, který jeho společnost provedla koncem dubna za vládní peníze.

Tři čtvrtiny občanů připustily, že jejich postoj k radaru vychází ze "všeobecného pocitu", jen čtvrtina tvrdí, že se rozhodla na základě věcných argumentů a znalosti věci.

Proto není podle Hartla obtížné využít pravidlo "jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá" a získat o radaru přesně takové výsledky, jaké zadavatel potřebuje. "Jediné slovo v otázce změní způsob odpovědi, stačí třeba jen změnit kontext," zdůrazňuje sociolog.

Pocity se mění i během týdne

Hartl tím nepřímo vysvětlil rozdílné výsledky, které o vztahu Čechů k radaru přinesly minulý týden společnosti Median a SC&C.

Nejdříve premiér Mirek Topolánek zveřejnil výsledky SC&C, podle kterých 39 procent Čechů radar vítá a 53 procent odmítá. Prezentoval je jako důkaz, že lidem chystaný radar přestává vadit.

V neděli publikovala ČT výsledky Medianu, podle kterého je pro radar jen 18 procent Čechů a 65 procent je proti.

Rozdíl mohl vzniknout kontextem, ve kterém byla otázka položena. SC&C nejdříve kladla sugestivní otázky, jestli se Česko dokáže bránit mezikontinentálním raketám, Median si "proradarovou" předehru odpustil.

Procenta podle objednávky

"Debata o radaru připomíná období před vstupem do NATO," připomíná Hartl. Také tehdy bylo možné vykázat přesně tolik příznivců vstupu, kolik objednávající politik potřeboval.

"Na různě formulované otázky, jestli vstoupit do NATO, jsme dostávali souhlasné odpovědi od 27 do 64 procent lidí," říká Hartl.

Blogeři o radaru

Foto: Aktuálně.cz
Lubomír Zaorálek:
Proč nepřijela Condoleeza Riceová?
Foto: Aktuálně.cz
Ivan Gabal:
My, protiraketoví kutilové v Čechách a na Moravě

Podobně se dají průzkumy veřejného mínění ovlivňovat vždy, když lidé nevědí, o co jde a spoléhají se na emoce. Sociolog míní, že dnes tak lidé hodnotí všechny důležité otázky vnitřní politiky, včetně zdravotnictví a penzí. Je to podle něho důkazem, že neprobíhá kvalitní veřejná debata, která by lidem dodala kvalitní informace a argumenty.

Lhostejná většina

Z výzkumu STEM vyplývá, že o něco víc než polovina občanů hodnotí výstavbu radaru jako problém a nepříjemnost, která se jich však příliš netýká.

Skupiny skalních příznivců a odpůrců radaru jsou zhruba stejně silné a dohromady zahrnují 40 procent občanů.

Při takovém rozložení je možné získat paradoxní výsledky. Například CVVM pravidelně zjišťuje, že radar odmítají skoro tři čtvrtiny Čechů.

Naproti tomu STEM využil období po bukurešťském summitu Severoatlantické aliance k tomu, aby se občanů zeptal: "Smířil(a) byste se s vybudováním protiraketového radaru na našem území, pokud by bylo jasné, že je to důležitá součást obrany NATO a závazek naší země vůči našim spojencům v NATO?" Smířilo by se 67 procent dotázaných Čechů.

U příznivců stran vládní koalice by radar v rámci Severoatlantické aliance připustily víc než čtyři pětiny, neprotestovaly by ani tři pětiny voličů ČSSD a téměř polovina příznivců KSČM.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Do boje o Senát se za ČSSD pustí šéf Motola Miloslav Ludvík

ČSSD posílá do boje o Senát v příštím roce v Praze 5 ředitele FN Motol a bývalého ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka. V pátek o tom rozhodlo předsednictvo ČSSD, píše dnešní Právo.

Ludvík, který by měl vyzvat současného senátora za obvod Václava Lásku (SEN 21), by se rád stal společným kandidátem ANO a ČSSD. Hnutí ANO však jeho kandidaturu ještě neposvětilo. Na jihu Čech bude lídrem pro krajské volby hejtmanka Ivana Stráská, dodává Právo.

O kandidatuře Ludvíka již v pátek informovaly Lidové noviny. Deník uvedl, že pražská ČSSD jeho jméno schválila v pondělí a ANO by se mělo jeho kandidaturou zabývat na některém z nejbližších zasedání.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

KLDR provedla další test. Byl úspěšný, tvrdí

Severní Korea oznámila, že provedla "velice významný" test na základně Sohe, kterou v minulosti využívala k vynášení raket do vesmíru. Test se uskutečnil v pátek v noci a byl úspěšný, uvedla státní média bez dalších podrobností.

Nejnovější výzkumné poznatky v obranné sféře byly podle agentury KCNA využity k dalšímu posílení "spolehlivého jaderného odstrašování".

Podobné oznámení vydala Severní Korea už 8. prosince. Americký prezident Donald Trump tehdy na twitteru uvedl, že severokorejský vůdce Kim Čong-un riskuje. Jestliže podle něj bude pokračovat v nepřátelských krocích, ztratí "všechno".

Aktualizováno před 1 hodinou

Dálnici D2 u Lanžhota směrem na Slovensko uzavřela nehoda

Na dálnici D2 u Lanžhota ve směru na Slovensko se nad ránem stala nehoda dodávky a nákladního auta a dálnice byla přes dvě hodiny neprůjezdná, nyní je již průjezdná alespoň jedním pruhem.

Policisté dopravu odkláněli na sjezdu na Břeclav přes město a přes Lanžhot. Nehoda si podle mluvčí záchranky vyžádala jen jedno lehké zranění, řekla její mluvčí Hedvika Kropáčková.

"Na místě jsme ošetřili jednoho muže s poraněnou rukou, jeho stav nevyžadoval ani převoz do nemocnice," doplnila Kropáčková. Podle mluvčího policie Petra Zámečníka se pravděpodobně řidič dodávky nevěnoval dostatečně řízení a zezadu narazil do nákladního auta s přívěsem. "Přívěs se překlopil na zem a dálnici zablokoval," popsal situaci.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Novozélandští potápěči hledají poslední dvě oběti sopky

Policejní potápěči znovu začali prohledávat vody blízko novozélandského ostrova White Island, kde v pondělí vybuchla sopka. Cílem je najít dvě zbývající těla obětí výbuchu, uvedla novozélandská policie. Nejméně jedno tělo bylo spatřeno ve vodě a záchranáři se v sobotu na ostrov nevrátí, uvedl server BBC.

V pátek se při vysoce rizikové operaci podařilo z ostrova dostat šest těl, která byla poslána k identifikaci do Aucklandu. Při erupci podle současných zpráv zemřelo 14 osob, kolem 20 osob zůstává v intenzivní péči v nemocnici kvůli těžkým popáleninám.

Další zprávy