Výzkumy říkají: Radar nechceme, ale smíříme se

Petr Holub
12. 5. 2008 18:00
Ano či ne? Záleží, jak se lidí zeptáte
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Veřejná debata o americké základně je především hrou emocí. Rozumné argumenty jdou stranou.

Tvrdí to ředitel STEM Jan Hartl a odvolává se na výsledky výzkumu, který jeho společnost provedla koncem dubna za vládní peníze.

Tři čtvrtiny občanů připustily, že jejich postoj k radaru vychází ze "všeobecného pocitu", jen čtvrtina tvrdí, že se rozhodla na základě věcných argumentů a znalosti věci.

Proto není podle Hartla obtížné využít pravidlo "jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá" a získat o radaru přesně takové výsledky, jaké zadavatel potřebuje. "Jediné slovo v otázce změní způsob odpovědi, stačí třeba jen změnit kontext," zdůrazňuje sociolog.

Pocity se mění i během týdne

Hartl tím nepřímo vysvětlil rozdílné výsledky, které o vztahu Čechů k radaru přinesly minulý týden společnosti Median a SC&C.

Nejdříve premiér Mirek Topolánek zveřejnil výsledky SC&C, podle kterých 39 procent Čechů radar vítá a 53 procent odmítá. Prezentoval je jako důkaz, že lidem chystaný radar přestává vadit.

V neděli publikovala ČT výsledky Medianu, podle kterého je pro radar jen 18 procent Čechů a 65 procent je proti.

Rozdíl mohl vzniknout kontextem, ve kterém byla otázka položena. SC&C nejdříve kladla sugestivní otázky, jestli se Česko dokáže bránit mezikontinentálním raketám, Median si "proradarovou" předehru odpustil.

Procenta podle objednávky

"Debata o radaru připomíná období před vstupem do NATO," připomíná Hartl. Také tehdy bylo možné vykázat přesně tolik příznivců vstupu, kolik objednávající politik potřeboval.

"Na různě formulované otázky, jestli vstoupit do NATO, jsme dostávali souhlasné odpovědi od 27 do 64 procent lidí," říká Hartl.

Blogeři o radaru

Foto: Aktuálně.cz
Lubomír Zaorálek:
Proč nepřijela Condoleeza Riceová?
Foto: Aktuálně.cz
Ivan Gabal:
My, protiraketoví kutilové v Čechách a na Moravě

Podobně se dají průzkumy veřejného mínění ovlivňovat vždy, když lidé nevědí, o co jde a spoléhají se na emoce. Sociolog míní, že dnes tak lidé hodnotí všechny důležité otázky vnitřní politiky, včetně zdravotnictví a penzí. Je to podle něho důkazem, že neprobíhá kvalitní veřejná debata, která by lidem dodala kvalitní informace a argumenty.

Lhostejná většina

Z výzkumu STEM vyplývá, že o něco víc než polovina občanů hodnotí výstavbu radaru jako problém a nepříjemnost, která se jich však příliš netýká.

Skupiny skalních příznivců a odpůrců radaru jsou zhruba stejně silné a dohromady zahrnují 40 procent občanů.

Při takovém rozložení je možné získat paradoxní výsledky. Například CVVM pravidelně zjišťuje, že radar odmítají skoro tři čtvrtiny Čechů.

Naproti tomu STEM využil období po bukurešťském summitu Severoatlantické aliance k tomu, aby se občanů zeptal: "Smířil(a) byste se s vybudováním protiraketového radaru na našem území, pokud by bylo jasné, že je to důležitá součást obrany NATO a závazek naší země vůči našim spojencům v NATO?" Smířilo by se 67 procent dotázaných Čechů.

U příznivců stran vládní koalice by radar v rámci Severoatlantické aliance připustily víc než čtyři pětiny, neprotestovaly by ani tři pětiny voličů ČSSD a téměř polovina příznivců KSČM.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 7 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
Další zprávy