Výzkum podle ČT: Nejlepší jsme my, nejhorší Nova

Pavel Baroch
11. 11. 2012 10:55
Agentura zpracovala pro ČT průzkum o důvěryhodnosti zpráv. Nova s výsledky nesouhlasí
Česká televize 1. dubna poprvé vysílala svou hlavní zpravodajskou relaci Události v nové podobě. Na snímku z generálky je moderátorka Aneta Savarová.
Česká televize 1. dubna poprvé vysílala svou hlavní zpravodajskou relaci Události v nové podobě. Na snímku z generálky je moderátorka Aneta Savarová. | Foto: ČTK

Praha - První Česká televize, druhá Prima a až třetí, nejhorší TV Nova.

Veřejnoprávní televize si u společnosti TNS AISA nechala vypracovat průzkum o důvěryhodnosti zpravodajského vysílání. A na celé čáře zvítězila právě ČT.

"Naše hlavní zpravodajská relace je podle průzkumu nejdůvěryhodnější pro 61 procent lidí, u obou komerčních stanic to je třikrát méně," uvedla mluvčí ČT Michaela Fričová.

Aktuálně.cz se neoficiální cestou podařilo získat závěry průzkumu, podle něhož pokládá za nejdůvěryhodnější zpravodajství na Primě 21 procent diváků a na Nově dokonce jen 17 procent.

Největší komerční stanice se proti výsledkům ohradila. Tvrdí, že její průzkumy hovoří jinak.

Odpovídala tisícovka diváků

Výsledky průzkumu pro ČT vycházejí z odpovědí reprezentativního vzorku 1001 lidí, které TNS AISA oslovila na přelomu září a října prostřednictvím počítačů v domácnostech.

V kapitole Spokojenost se zpravodajstvím opět nejvíce bodovala veřejnoprávní televize, když "vynikající" a "velmi dobré" odpovědělo 55 procent dotázaných. U Primy to bylo rovných 50 procent, Nova získala jen 36 procent.

Největší komerční stanice navíc sesbírala nejvíc negativních hlasů. Osm procent dotázaných uvedlo, že zpravodajství na Nově je špatné. U Primy to bylo jedno procento, u ČT nula.

Nejaktuálnější, nejsrozumitelnější

Česká televize bodovala a přeskočila své konkurenty - aspoň podle průzkumu TNS AISA - rovněž v aktuálnosti nebo srozumitelnosti svého zpravodajství.

ČT si nechala průzkum zpracovat jako jeden z nástrojů hodnocení svého zpravodajského vysílání při krajských a senátních volbách a s půlročním odstupem od spuštění Událostí v novém kabátě.

"Pokud jde o vnímanou profesionalitu, důvěryhodnost a vyváženost zpravodajského servisu týkajícího se krajských a senátních voleb, Česká televize dosáhla nejlepších výsledků," konstatoval Radim Kindl ze společnosti TNS AISA. 

Foto: Ludvík Hradilek

Spokojený je s tím, jak ČT vnímali diváci při krajských a senátních volbách, i generální ředitel Petr Dvořák. "Pro nás to je cenná informace vzhledem ke zpravodajskému pokrytí nadcházející přímé volby prezidenta," řekl Dvořák.

Nova má jiné výsledky

Televize Nova s výsledky, k nimž došel průzkum TNS AISA pro ČT, nesouhlasí.

"Z výzkumů, které pro nás pravidelně zpracovává stejná agentura, pravidelně získáváme odlišné výsledky z hlediska měření zajímavosti pořadů. V rámci těchto výzkumů respondenti odpovídají i na otázku spokojenosti, ale ta je mnohem složitější než jen na škále vynikající - špatné," řekla Aktuálně.cz mluvčí Marie Fianová.

"Je to index, který obsahuje atributy jako celkové hodnocení, doporučení pořadu, loajalitu či celkový přínos, což považujeme za mnohem více vypovídající výsledek. Proto se držíme výsledků sofistikovaných a relevantních výzkumů pro skupinu Nova," dodala mluvčí.

Až 2 miliony diváků si pustí Novu

Poznamenala, že Televizní noviny na Nově sleduje i víc jak dva miliony diváků. Průměrná sledovanost je ovšem podle informací Aktuálně.cz o stovky tisíc nižší.

"Porovnávat se nechceme, ale i naše Odpolední Televizní noviny vysílané od 17.00 mají vyšší počet diváků a několikanásobně i podíl na sledovanosti než Události na ČT1 v hlavním vysílacím čase," konstatovala Fianová, podle níž se Nova k průzkumu pro ČT nemůže vyjádřit konkrétněji, když nezná zadání výzkumu a další důležité podrobnosti.

Na hlavní zpravodajskou relaci České televize Události se v říjnu průměrně dívalo bezmála 850 tisíc lidí, což je o 49 tisíc více než loni. I tak mají Události nejméně diváků ze všech tří televizí.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy