Výzkum podle ČT: Nejlepší jsme my, nejhorší Nova

Pavel Baroch
11. 11. 2012 10:55
Agentura zpracovala pro ČT průzkum o důvěryhodnosti zpráv. Nova s výsledky nesouhlasí
Česká televize 1. dubna poprvé vysílala svou hlavní zpravodajskou relaci Události v nové podobě. Na snímku z generálky je moderátorka Aneta Savarová.
Česká televize 1. dubna poprvé vysílala svou hlavní zpravodajskou relaci Události v nové podobě. Na snímku z generálky je moderátorka Aneta Savarová. | Foto: ČTK

Praha - První Česká televize, druhá Prima a až třetí, nejhorší TV Nova.

Veřejnoprávní televize si u společnosti TNS AISA nechala vypracovat průzkum o důvěryhodnosti zpravodajského vysílání. A na celé čáře zvítězila právě ČT.

"Naše hlavní zpravodajská relace je podle průzkumu nejdůvěryhodnější pro 61 procent lidí, u obou komerčních stanic to je třikrát méně," uvedla mluvčí ČT Michaela Fričová.

Aktuálně.cz se neoficiální cestou podařilo získat závěry průzkumu, podle něhož pokládá za nejdůvěryhodnější zpravodajství na Primě 21 procent diváků a na Nově dokonce jen 17 procent.

Největší komerční stanice se proti výsledkům ohradila. Tvrdí, že její průzkumy hovoří jinak.

Odpovídala tisícovka diváků

Výsledky průzkumu pro ČT vycházejí z odpovědí reprezentativního vzorku 1001 lidí, které TNS AISA oslovila na přelomu září a října prostřednictvím počítačů v domácnostech.

V kapitole Spokojenost se zpravodajstvím opět nejvíce bodovala veřejnoprávní televize, když "vynikající" a "velmi dobré" odpovědělo 55 procent dotázaných. U Primy to bylo rovných 50 procent, Nova získala jen 36 procent.

Největší komerční stanice navíc sesbírala nejvíc negativních hlasů. Osm procent dotázaných uvedlo, že zpravodajství na Nově je špatné. U Primy to bylo jedno procento, u ČT nula.

Nejaktuálnější, nejsrozumitelnější

Česká televize bodovala a přeskočila své konkurenty - aspoň podle průzkumu TNS AISA - rovněž v aktuálnosti nebo srozumitelnosti svého zpravodajství.

ČT si nechala průzkum zpracovat jako jeden z nástrojů hodnocení svého zpravodajského vysílání při krajských a senátních volbách a s půlročním odstupem od spuštění Událostí v novém kabátě.

"Pokud jde o vnímanou profesionalitu, důvěryhodnost a vyváženost zpravodajského servisu týkajícího se krajských a senátních voleb, Česká televize dosáhla nejlepších výsledků," konstatoval Radim Kindl ze společnosti TNS AISA. 

Foto: Ludvík Hradilek

Spokojený je s tím, jak ČT vnímali diváci při krajských a senátních volbách, i generální ředitel Petr Dvořák. "Pro nás to je cenná informace vzhledem ke zpravodajskému pokrytí nadcházející přímé volby prezidenta," řekl Dvořák.

Nova má jiné výsledky

Televize Nova s výsledky, k nimž došel průzkum TNS AISA pro ČT, nesouhlasí.

"Z výzkumů, které pro nás pravidelně zpracovává stejná agentura, pravidelně získáváme odlišné výsledky z hlediska měření zajímavosti pořadů. V rámci těchto výzkumů respondenti odpovídají i na otázku spokojenosti, ale ta je mnohem složitější než jen na škále vynikající - špatné," řekla Aktuálně.cz mluvčí Marie Fianová.

"Je to index, který obsahuje atributy jako celkové hodnocení, doporučení pořadu, loajalitu či celkový přínos, což považujeme za mnohem více vypovídající výsledek. Proto se držíme výsledků sofistikovaných a relevantních výzkumů pro skupinu Nova," dodala mluvčí.

Až 2 miliony diváků si pustí Novu

Poznamenala, že Televizní noviny na Nově sleduje i víc jak dva miliony diváků. Průměrná sledovanost je ovšem podle informací Aktuálně.cz o stovky tisíc nižší.

"Porovnávat se nechceme, ale i naše Odpolední Televizní noviny vysílané od 17.00 mají vyšší počet diváků a několikanásobně i podíl na sledovanosti než Události na ČT1 v hlavním vysílacím čase," konstatovala Fianová, podle níž se Nova k průzkumu pro ČT nemůže vyjádřit konkrétněji, když nezná zadání výzkumu a další důležité podrobnosti.

Na hlavní zpravodajskou relaci České televize Události se v říjnu průměrně dívalo bezmála 850 tisíc lidí, což je o 49 tisíc více než loni. I tak mají Události nejméně diváků ze všech tří televizí.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy