Ostatní budou vymírat, v Česku bude lidí víc a víc. Díky migraci, říká předpověď

Tomáš Klézl Jiří Kropáček Radek Dragoun Aleš Vojíř Tomáš Klézl, Jiří Kropáček, Radek Dragoun, Aleš Vojíř
2. 5. 2023 6:07
Severní a západní státy Evropské unie bude v příštích desetiletích obývat stále více lidí. Střední, jižní i východní Evropu zase čeká úbytek. Výjimka je jen jedna - Česko, vyplývá z aktuální prognózy Organizace spojených národů. Podle té by mělo v republice v roce 2100 žít přes jedenáct milionů lidí. Hlavní podíl na tom bude mít migrace, míní demograf Tomáš Kučera.

Predikce vývoje v České republice

Najetím myši do grafu si vyberete rok.
Počet obyvatel: ...
Přehrát animaci

Podíl věkových skupin obyvatel na celkovém počtu

0-14

%

15-64

%

65+

%

Klíčové roky

1974Nejsilnější ročník z celého sledovaného období - narodilo se tehdy přes 194 tisíc dětí
1989Sametová revoluce.
1993Vznik samostatného Česka.
2007Od tohoto roku žije v Česku více osob starších 65 let než dětí mladších 15 let.
2008Období "baby boomu", kdy se narodilo asi 119 tisíc dětí.
2009 a 2010Nastal pokrizový pokles plodnosti.
2021 a 2022Úbytek obyvatel spojený s covidovou pandemií. V února 2022 začíná ruská agrese a do Česka přichází uprchlíci z Ukrajiny.
2043Podíl lidí starších 65 let přesáhne čtvrtinu populace.
2053Česko bude mít vůbec nejnižší procento lidí v produktivním věku.
2093Počet obyvatel Česka podle prognózy přesáhne 11 milionů.

Data: OSN

V Česku by měl počet obyvatel oproti stavu z roku 2022 stoupnout na zhruba 106 procent. To republiku řadí v žebříčku zemí Evropské unie na osmé místo, co se týče procentuálního přírůstku obyvatel. Vůbec nejvíce lidí přibude podle prognózy v Lucembursku, Norsku a Švédsku.

Opačný trend má nastat zejména v postkomunistických státech. Dnes sedmimilionové Bulharsko má mít za osmdesát let oproti dnešku dokonce méně než polovinu obyvatel. Výrazně mají klesat také populace pobaltských zemí, ale i spojenců Česka z visegrádské čtyřky - v Polsku, na Slovensku i v Maďarsku by se měl počet obyvatel zmenšit na asi zhruba dvě třetiny současného stavu.

Odhad vývoje evropské populace

Data: OSN

V kontextu postkomunistické Evropy se tak Česko vymyká. "Společně se Slovinskem máme od ostatních států odlišnou postkomunistickou historii. I díky příznivé geografické poloze jsme daleko lépe ustáli transformaci než všichni ostatní. Jsme zajímaví pro západ, stali jsme se logistickým centrem, je zde tradice průmyslu," říká Tomáš Kučera z Katedry demografie a geodemografie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

To činí Česko atraktivní z hlediska mezinárodní migrace. Právě ta by se měla na růstu obyvatel podílet nejvýrazněji. Očekává se, že díky migraci bude v Česku v příštích osmdesáti letech přibývat průměrně 22 tisíc lidí ročně. "Je zde práce, dlouhodobě máme jednu z nejnižších nezaměstnaností v Evropě. Platy máme nižší než na západě, ale pro lidi z východních zemí, kteří k nám přichází, je to stále skok," vysvětluje Kučera.

Čistá míra migrace (na 1000 obyvatel)

Data: OSN

Lze podle něj počítat s tím, že do Česka budou dále proudit lidé ze zemí, se kterými má společnou komunistickou historii - tedy Ukrajinci, Slováci, ale i Vietnamci.

Ke stávajícím národnostem přibudou i nové. "Domnívám se, že to bude souviset s regionálním přelidněním v Africe nebo také v Indii, Pákistánu nebo Bangladéši. Rozmanitost a pestrost imigrace bude daleko větší, než je to dnes," míní demograf Kučera. Vědci hovoří také o tom, že do roku 2050 by mohly asi 216 milionů lidí z jejich domovů vyhnat dopady klimatické změny.

Společnost se promění také z hlediska věku. Prodlužuje se naděje dožití, zároveň lze očekávat velké výkyvy v dobách, kdy budou do důchodu odcházet silné ročníky. Zhruba za patnáct let toto bude případ takzvaných Husákových dětí, v roce 2043 se tak dostane podíl lidí nad 65 let v populaci nad jednu čtvrtinu. A kolem této hodnoty by se měl držet i po zbytek století, míní prognóza.

 

Právě se děje

Další zprávy