Výtvarník Černý musí zaplatit Knížákovi 100 tisíc za urážku

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 7. 2014 14:22
Odvolací senát potvrdil své původní rozhodnutí. Černý bývalého ředitele Národní galerie urazil v dokumentu odvysílaném Českou televizí.
Výtvarník David Černý
Výtvarník David Černý | Foto: Eduard Erben

Praha - Výtvarník David Černý musí zaplatit bývalému řediteli Národní galerie Milanu Knížákovi 100 tisíc korun za to, že ho urazil v dokumentu odvysílaném Českou televizí.

Odvolací senát potvrdil své původní rozhodnutí, které předtím po dovolání Černého zrušil Nejvyšší soud jako příliš obecně zdůvodněné. Umělec má navíc Knížákovi uhradit i náklady soudního řízení ve výši 45 tisíc korun.

Rozsudek je pravomocný, Černého právník David Uhlíř však při odchodu ze soudní síně řekl novinářům, že v kauze pravděpodobně znovu podá dovolání. "Sto tisíc korun za to, že se při každém dalším soudním líčení celý národ dozví, komu ten výrok patřil, myslím, stojí," uvedl poté Černý, který se zasedání stejně jako Knížák neúčastnil.

Knížák se u soudů domáhal finančního zadostiučinění a omluvy za to, že ho Černý v televizním dokumentu Cena Jindřicha Chalupeckého označil za "nafoukaného, kriploidního čur...". Podle Knížáka ho tím chtěl Černý úmyslně znevážit, a zasáhl tak do jeho práva na čest a důstojnost.

Knížák po Černém žádal zaplacení 150 tisíc korun, po České televizi pak půl milionu.

Hrubý vulgarismus do kritiky nepatří

"Použité hrubé výrazy jsou způsobilé objektivně zasáhnout do osobnostních práv, přičemž tento zásah je značně intenzivní. Omluva tak není postačující," odůvodnila verdikt shodně jako minule předsedkyně odvolacího senátu Dagmar Javůrková.

Připustila, že i Knížák se v minulosti ve vztahu k Černému vyjadřoval neuctivě a někdy i hrubě. "Přihlédli jsme i k tomu, co bylo v neprospěch žalobce (Knížáka). Jinak by přiznané zadostiučinění zřejmě bylo podstatně vyšší," dodala.

Právo na omluvu přiznal Knížákovi už předloni pražský městský soud, který dospěl k závěru, že hrubý vulgarismus do oprávněné kritiky nepatří a že použití obdobných výrazů by omlouvala pouze velmi vyhrocená situace.

Zároveň tehdy nepravomocně rozhodl, že omluva bude pro Knížáka dostatečným zadostiučiněním. Zdůvodnil to mimo jiné tím, že vulgární výrok zazněl v dokumentu, na nějž se dívala pouze specializovaná skupina lidí, kteří oba muže znají a vědí, jaké mají vzájemné vztahy.

Spory mezi Černým a Knížákem trvají už dlouho. V roce 2000 odmítl Černý převzít cenu Jindřicha Chalupeckého v Národní galerii do doby, dokud Knížák neodejde z jejího vedení.

Knížák ho nechal po sporu o instalaci jeho díla vyvést a ocenění Černému následně předal prezident Václav Havel na chodníku před Veletržním palácem. Právě při vysvětlování této situace použil Černý v televizním dokumentu své vulgární přirovnání.

 

Právě se děje

Další zprávy