reklama
 
 

Vysvětlete, proč jste odvolal ředitele, žádají ministra zástupci olomouckého muzea

23. 4. 2019 18:05
Zaměstnanci Muzea umění v Olomouci žádají ministra kultury za ČSSD Antonína Staňka o osobní setkání. Chtějí po něm, aby jim vysvětlil důvody odvolání ředitele Michala Soukupa i následující kroky, které se muzea dotýkají. Vyplývá to z prohlášení zaměstnanců po úterní schůzce. Staněk řízením muzea do vypsání výběrového řízení pověřil dosavadního Soukupova zástupce Ondřeje Zatloukala.

Prohlášení podpořili všichni zaměstnanci muzea, ve kterém pracuje zhruba sto lidí. "Jako zaměstnanci Muzea umění Olomouc žádáme, aby nám ministr kultury Antonín Staněk vysvětlil, proč skutečně odvolal dosavadního ředitele Michala Soukupa. Důvody, které ministr uvedl na briefingu ve čtvrtek 18. dubna, jsou nekonkrétní a zavádějící," stojí v prohlášení.

Podle zástupců muzea údajně předražené nákupy pozemků pro stavbu Středoevropského fóra Olomouc, které byly jedním z ministrových argumentů, před několika lety prokazatelně schválily ministerstvo kultury i ministerstvo financí.

"Naším zájmem je především zachování kontinuity vedení muzea a spolupráce s Arcidiecézí olomouckou. Předpokladem je však stabilní vedení instituce znalé věci. Jako stálí zaměstnanci této instituce vyjadřujeme podporu Ondřeji Zatloukalovi, který byl pověřen jejím dočasným řízením v otázkách odborných i správních," uvedli zaměstnanci.

Podle informací agentury ČTK mají zaměstnanci obavu mimo jiné z nadcházejícího výběrového řízení nebo z toho, kdo usedne do komise, která o tom bude rozhodovat. Atmosféra po Staňkově kroku je v muzeu poměrně napjatá.

"Jsme naštvaní, jsme ve velmi bojové náladě. Čtvrteční překvapivé rozhodnutí ministra zviklalo i některé kolegy, kteří se k tomu doposud stavěli vlažně. Nezbývá nám, než se ozývat," řekl v úterý jeden z pracovníků muzea.

Jeho zaměstnanci vystupovali proti ministrovi již dříve, před čtyřmi týdny jej několik desítek z nich vyzvalo k okamžité rezignaci.

Odvolal i Fajta

Ministr kultury a bývalý olomoucký primátor Staněk kromě Soukupa odvolal minulý čtvrtek také ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta. Zdůvodnil to tím, že pochybuje o jejich schopnosti vést galerii a muzeum hospodárně, poukázal na výsledky kontrol v obou institucích. Soukup okamžitě odmítl, že by se dopustil chyb v hospodaření muzea.

Změny ve vedení Muzea umění souvisejí s přípravou stavby Středoevropského fóra Olomouc známé pod zkratkou SEFO, na kterou vláda nedávno uvolnila 600 milionů korun. Muzeum umění má už dlouho připravený projekt od architekta Jana Šépky, ministerstvo ale jako zřizovatel muzea rozhodlo o architektonické soutěži. Muzeum se kvůli tomu musí s právními závazky složitě vypořádat.

autor: ČTK | 23. 4. 2019 18:05

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama