Vystřelil po zlodějích, prý je vrah. Teď dostal milost

Michal Kalina
30. 3. 2011 15:22
Prezident omilostnil i podnikatele, který podvody napáchal škody v řádu stovek milionů
Prezident osvobodil devět lidí, mezi nimi jednu ženu a cizince.
Prezident osvobodil devět lidí, mezi nimi jednu ženu a cizince. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Prezident Václav Klaus udělil dalších devět milostí. Zbytek trestu prominul i myslivci, který střílel po zlodějích.

Karel Bašta loni na podzim nastoupil k šestiletému trestu vězení, kam ho poslal olomoucký vrchní soud za pokus o vraždu. Střílel totiž na ujíždějící skupinu mladých lidí, kteří kradli v jeho sběrně surovin.

Jedna dívka přišla po střelbě o zrak. Prezident střelce omilostnil s podmínkou, že se v dalších pěti letech nedopustí trestného činu.

"Prezident přihlédl k dosavadnímu řádnému životu jmenovaného, skutku se dopustil v afektu při ochraně svého majetku a dobrovolně se výrazně finančně podílel na zmírnění jeho následků," sdělil prezidentův mluvčí Radim Ochvat.

Karel Bašta nastoupil do věznice v Rapoticích letos v lednu, takže si dosud odpykal z trestu asi tři měsíce. Jeho odsouzení ale vyvolalo na Ivančicku vlnu nevole. Petici za jeho propuštění podepsalo přes 3000 lidí. Petice měla být předána prezidentovi. V únoru mu Baštova rodina poslala žádost o milost.

Bašta po 13:00 opustil věznici v Rapoticích na Třebíčsku. Znovu zopakoval, že velmi lituje vážného zranění dívky, která přišla o zrak. "Střílel jsem na auto. Mrzí mě to, že to takhle dopadlo. Zůstane mně to v hlavě na celý život," dodal.

Milost pro podvádějícího podnikatele

Kromě Bašty se milosti dočkalo dalších osm lidí, včetně jednoho cizince. Mluvčí uvedl, že k jejich udělení vedly prezidenta především humanitární důvody.

Malijskému občanu Demba Dembovi prominul Klaus trest vyhoštění za výtržnost, protože by zde zanechal českou manželku a dosud nebyl trestán.

Klaus udělil milost také podnikateli Jiřímu Kotíkovi, který dostal desetiletý trest za podvody se škodou ve výši stovek milionů korun. Stížnost v jeho prospěch dala dříve tehdejší ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová.

Nejvyšší soud její stížnost zamítl jako neopodstatněnou, muž už byl nicméně z vězení propuštěn. Stížnost kritizoval i nástupce Kovářové Jiří Pospíšil. Prezident své rozhodnutí mimo jiné odůvodnil tím, že k činu došlo už před 14 lety.

Tři muži se vyhnou trestu kvůli zdravotnímu stavu

Mezi omilostněné zahrnul prezident jedinou ženu, Lenku Herákovou. Soud ji poslal za krádež do vězení i přesto, že k ní byla donucena manželem, který ji dlouhodobě týral. Navíc se Heráková stará sama o dítě, které skončilo v dětském domově.

Třem mužům prominul Václav Klaus trest ze zdravotních důvodů. Patří mezi ně i Jiří Podhajský, který se dopustil úvěrového podvodu. V současnosti se léčí s vážnou nemocí a je v plném invalidním důchodu.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Skikrosařka Kučerová byla sedmá na SP v Gruzii

Skikrosařka Nikol Kučerová byla sedmá na Světovém poháru v Bakuriani a zajela nejlepší výsledek v sezoně. Sedmnáctiletá Diana Cholenská si v Gruzii 15. místem vytvořila kariérní maximum.

Jednatřicetiletá Kučerová v Bakuriani, kde startovalo šestnáct lyžařek, zvládla první vyřazovací jízdu a z druhého místa postoupila do semifinále. V něm obsadila čtvrté místo a nastoupila do malého finále, v němž si třetí příčkou zajistila celkovou sedmou pozici. Cholenská nedokončila čtvrtfinálovou jízdu.

Závod vyhrála Švýcarka Fanny Smithová a po pátém vítězství v sezoně ovládla potřetí v kariéře celkové hodnocení SP ve skikrosu. Mezi muži se z premiérového pohárového triumfu radoval Němec Florian Wilmsmann.

V březnu čekají skikrosaře závěrečné dva závody v ruském Sunny Valley a švýcarském Veysonnaz.

SP ve skikrosu v Bakuriani (Gruzie):

Muži: 1. Wilmsmann (Něm.), 2. Mobärg (Švéd.), 3. Schmidt, 4. Leman (oba Kan.).

Průběžné pořadí SP (po 9 z 11 závodů): 1. Howden (Kan.) 562 b., 2. Lenherr 347, 3. Regez (oba Švýc.) 341.

Ženy: 1. Smithová (Švýc.), 2. Näslundová (Švéd.), 3. Bergerová Sabbatelová (Fr.), 4. Thompsonová (Kan.), …7. Kučerová, 15. Cholenská (obě ČR).

Průběžné pořadí SP (po 9 z 11 závodů): 1. Smithová 765, 2. Thompsonová 457, 3. Bergerová Sabbatelová 414, …13. Kučerová 174, 29. Cholenská 35.

před 16 minutami

V Adelaide vyhrála Šwiateková, po Roland Garros má druhý titul

Polská tenistka Iga Šwiateková vyhrála turnaj v Adelaide a po loňském senzačním triumfu na grandslamovém Roland Garros získala na okruhu WTA druhý titul. Světová osmnáctka ve finále porazila druhou nasazenou Švýcarku Belindu Bencicovou dvakrát 6:2.

Devatenáctiletá Šwiateková neztratila v pěti zápasech na tvrdém povrchu v Adelaide ani set. Finále trvalo jen hodinu a šest minut, Bencicová v něm soupeřce pomohla osmi dvojchybami a v obou sadách přišla dvakrát o servis. Vítězka ji při svém podání nepustila ani k jedinému brejkbolu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy