Vystřelil po zlodějích, prý je vrah. Teď dostal milost

Michal Kalina
30. 3. 2011 15:22
Prezident omilostnil i podnikatele, který podvody napáchal škody v řádu stovek milionů
Prezident osvobodil devět lidí, mezi nimi jednu ženu a cizince.
Prezident osvobodil devět lidí, mezi nimi jednu ženu a cizince. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Prezident Václav Klaus udělil dalších devět milostí. Zbytek trestu prominul i myslivci, který střílel po zlodějích.

Karel Bašta loni na podzim nastoupil k šestiletému trestu vězení, kam ho poslal olomoucký vrchní soud za pokus o vraždu. Střílel totiž na ujíždějící skupinu mladých lidí, kteří kradli v jeho sběrně surovin.

Jedna dívka přišla po střelbě o zrak. Prezident střelce omilostnil s podmínkou, že se v dalších pěti letech nedopustí trestného činu.

"Prezident přihlédl k dosavadnímu řádnému životu jmenovaného, skutku se dopustil v afektu při ochraně svého majetku a dobrovolně se výrazně finančně podílel na zmírnění jeho následků," sdělil prezidentův mluvčí Radim Ochvat.

Karel Bašta nastoupil do věznice v Rapoticích letos v lednu, takže si dosud odpykal z trestu asi tři měsíce. Jeho odsouzení ale vyvolalo na Ivančicku vlnu nevole. Petici za jeho propuštění podepsalo přes 3000 lidí. Petice měla být předána prezidentovi. V únoru mu Baštova rodina poslala žádost o milost.

Bašta po 13:00 opustil věznici v Rapoticích na Třebíčsku. Znovu zopakoval, že velmi lituje vážného zranění dívky, která přišla o zrak. "Střílel jsem na auto. Mrzí mě to, že to takhle dopadlo. Zůstane mně to v hlavě na celý život," dodal.

Milost pro podvádějícího podnikatele

Kromě Bašty se milosti dočkalo dalších osm lidí, včetně jednoho cizince. Mluvčí uvedl, že k jejich udělení vedly prezidenta především humanitární důvody.

Malijskému občanu Demba Dembovi prominul Klaus trest vyhoštění za výtržnost, protože by zde zanechal českou manželku a dosud nebyl trestán.

Klaus udělil milost také podnikateli Jiřímu Kotíkovi, který dostal desetiletý trest za podvody se škodou ve výši stovek milionů korun. Stížnost v jeho prospěch dala dříve tehdejší ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová.

Nejvyšší soud její stížnost zamítl jako neopodstatněnou, muž už byl nicméně z vězení propuštěn. Stížnost kritizoval i nástupce Kovářové Jiří Pospíšil. Prezident své rozhodnutí mimo jiné odůvodnil tím, že k činu došlo už před 14 lety.

Tři muži se vyhnou trestu kvůli zdravotnímu stavu

Mezi omilostněné zahrnul prezident jedinou ženu, Lenku Herákovou. Soud ji poslal za krádež do vězení i přesto, že k ní byla donucena manželem, který ji dlouhodobě týral. Navíc se Heráková stará sama o dítě, které skončilo v dětském domově.

Třem mužům prominul Václav Klaus trest ze zdravotních důvodů. Patří mezi ně i Jiří Podhajský, který se dopustil úvěrového podvodu. V současnosti se léčí s vážnou nemocí a je v plném invalidním důchodu.

 

Právě se děje

před 50 minutami

ČNB ponechala limity pro poskytování hypoték beze změny, upozornila na nedostupnost bydlení

Česká národní banka ponechala poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti (LTV) na 90 procentech. Zároveň nepovažuje nyní za nezbytné další dva limity pro poskytování hypoték obnovit a ani zpřísňovat jiné parametry pro poskytování hypoték, informovala na čtvrteční tiskové konferenci.

V červnu centrální banka zrušila u posuzování žádostí o hypotéku limit pro poměr mezi měsíční splátkou veškerých úvěrů proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu (DSTI). Předtím v dubnu zrušila limit poměru výše dluhu a čistého příjmu žadatele o úvěr (ukazatel DTI).

ČNB zároveň konstatovala, že pokračující silný růst cen nemovitostí v Česku zhoršil příjmovou dostupnost bydlení a způsobil nárůst nadhodnocení cen bydlení. Banka nadhodnocení odhaduje v průměru na 17 procent, ve vybraných lokalitách s vysokým podílem investičních bytů jde až o 25 procent.

ČNB současně nechala rezervu na ochranu úvěrového trhu, tzv. sazbu proticyklické kapitálové rezervy, pro všechny banky, spořitelní a úvěrní družstva a obchodníky s cennými papíry na 0,5 procenta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie propustila muže, který naboural do brány sídla Merkelové

Řidiče, který ve středu autem narazil do příjezdové brány sídla německé kancléřky Angely Merkelové v centru Berlína, policie ve čtvrtek propustila. Rozhodnutí zdůvodnila tím, že není důvod muže dále zadržovat. Případ kvůli politickému pozadí prověřuje kriminální policie. K motivu se nevyjádřila, muž ale podobný čin spáchal již před šesti lety, kdy rovněž najel do plotu kancléřství.

Auto 54letý muž popsal nápisy, které byly protiglobalizační. V roce 2014 měl na voze vzkaz o ochraně klimatu a také vyznání lásky. To, že za oběma událostmi stojí jeden člověk, potvrdilo ve středu ministerstvo vnitra.

Německá média bezprostředně po incidentu spekulovala, že muž se mohl potýkat s psychickými problémy. Podle policie ale převoz na psychiatrické oddělení není třeba. Při nehodě, která byla zřejmě úmyslná, se nikdo nezranil, škody na plotu i na voze jsou jen malé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy