Vystrčil před cestou na Tchaj-wan: Jsme suverénní země a nenecháme si nic diktovat

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 27. 8. 2020 14:54
Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) na tiskové konferenci před plánovanou cestou na Tchaj-wan představil její hlavní cíle. Jsou jimi především podpora tchajwanských investic, akademické spolupráce, ale také snaha ukázat, že je Česko suverénním státem, který může navazovat diplomatické styky s jinými zeměmi, aniž by si nechal vyhrožovat.
Předseda senátu Miloš Vystrčil představil rámcový program a bližší informace k cestě na Tchaj-wan. | Video: DVTV

"Naším cílem je také snaha ukázat, že Česko je svobodnou, suverénní a demokratickou zemí a že naše parlamentní diplomacie je diplomacií, která má zájem na tom, aby Česko vystupovalo tak, jak to kdysi nastavili Václav Havel a Jiří Dienstbier," uvedl Vystrčil. "Budeme spolupracovat se všemi demokratickými zeměmi bez ohledu na to, zda si to někdo přeje, nebo nepřeje," doplnil.

Proti uskutečnění cesty protestovala Čína, která Tchaj-wan pokládá za svou vzbouřeneckou provincii. Odsoudili ji Hrad i představitelé vlády včetně premiéra Andreje Babiše (ANO). Odmítavý přístup prezidenta Miloše Zemana ve středu znovu potvrdil na Twitteru jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

"Stanovisko pana prezidenta k cestě předsedy Senátu na Tchaj-wan, stejně jako dalších ústavních činitelů, je nesouhlasné," napsal s tím, že jde o porušení jednotné politiky české diplomacie i EU. "Je to stejné, jako kdyby pan předseda Senátu navštívil navzdory španělským protestům Katalánsko. Jde tedy o nezdvořilost v mezinárodních vztazích," dodal.

Pozitivní ohlasy na cestu však podle Vystrčila převažují. "Jsem přesvědčen, že ta cesta bude úspěšná a přispěje k restartu české ekonomiky," řekl předseda Senátu. Podpořilo jej ve společném prohlášení i sedmdesát politiků z Evropského parlamentu, Spojených států, Kanady, Austrálie a dalších zemí.

Vystrčila v čele senátní delegace doprovodí podle předsedy Česko-tchajwanské obchodní komory Pavla Diviše zástupci 36 firem, aby navázali kontakty, uzavřeli kontrakty a pomohli zvýšit tchajwanské investice v ČR a její konkurenceschopnost a restart. Delegace se kvůli tomu má setkat se zástupci velkých tchajwanských firem, které projevily zájem působit v Česku. Tchajwanské firmy patří k investorským lídrům u nás, díky nim bylo vytvořeno na 20 tisíc pracovních míst.

Politici, podnikatelé i akademici

Kromě něj doprovodí Vystrčila delegace politiků, ale také 40 podnikatelů, zástupci akademické sféry a vysokých škol. Navázat chtějí s Tchaj-wanem spolupráci v oblasti průmyslu, zdravotnictví, informačních technologií, inovací, ale i v akademické sféře, kultuře či bezpečnosti. 

Diviš uvedl, že Tchaj-wan má čtvrtou nejinovativnější ekonomiku na světě, která je tvořena malými a středními podniky, čehož by Česká republika měla využít. Adam Bílek z firmy Circular Energy chce na Tchaj-wanu nabídnout technologii recyklace plastů a pneumatik k výrobě tepla a elektrické energie. Petr Mácha z firmy Bohemia Interactive Simulations, která se věnuje vojenským simulacím, se neobává případné odvety ze strany Číny. "Náš byznys v obranném průmyslu neumožňuje, abychom se zeměmi, které nesouhlasí s touhle cestou, vůbec obchodovali," řekl.

Předseda senátního zahraničního a bezpečnostního výboru Pavel Fischer (nezávislý) v cestě vidí příležitost k novým projektům. Poznamenal, že Tchaj-wan se dokázal zásobit ochrannými prostředky proti koronaviru z vlastních zdrojů, což se Česku nepovedlo. Věnovat se chce i ochraně demokratického světa proti vnějším vlivům v digitálním světě.

Kuberové cestu lékař zakázal

Předseda senátního zdravotnického výboru Lumír Kantor (KDU-ČSL) chce mimo jiné podpořit obnovení Tchaj-wanu jako pozorovatele ve Světové zdravotnické organizaci, o což ostrovní země před čtyřmi lety přišla. Chtěl by získat bližší informace o tom, jak Tchaj-wan navzdory blízkosti pevninské Číny zvládl koronavirovou epidemii a nedostatek zdravotníků. Vystrčil dodal, že Tchaj-wanu se povedlo zvládnout koronavirovou krizi bez vážnějších dopadů na ekonomiku.

Vystrčil se na Tchaj-wanu setká s nejvyššími představiteli země, bude jednat také se čtyřmi tchajwanskými ministry. Většinu času bude pobývat v hlavním městě Tchaj-pej, v plánu má i návštěvu dalších tchajwanských měst. Během cesty dostane ocenění za parlamentní diplomacii. Oceněn bude i jeho předchůdce ve funkci Jaroslav Kubera (ODS), který před svým náhlým lednovým úmrtím misi plánoval.

Misi budou provázet přísná preventivní bezpečnostní opatření, účastníci budou muset absolvovat čtyři testy na covid-19 před a po příletu na Tchaj-wan. Cestu měla původně absolvovat také vdova po bývalém předsedovi Senátu Věra Kuberová. Podle Vystrčila jí ale lékař cestu "v podstatě zakázal" ze zdravotních důvodů. Delegace proto odveze na Tchaj-wan alespoň její videovzkaz s poděkováním.

Video: Poprask kolem Číny si děláme sami, nemáme na ni. Tchaj-wan je důležitější, říká Diviš

Má obrovský smysl s Tchaj-wanem spolupracovat, zaměstnává u nás 18 tisíc lidí. Česko-čínské vztahy tu reprezentuje pár lidí, míní Pavel Diviš. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy