Vystrčil před cestou na Tchaj-wan: Jsme suverénní země a nenecháme si nic diktovat

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 27. 8. 2020 14:54
Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) na tiskové konferenci před plánovanou cestou na Tchaj-wan představil její hlavní cíle. Jsou jimi především podpora tchajwanských investic, akademické spolupráce, ale také snaha ukázat, že je Česko suverénním státem, který může navazovat diplomatické styky s jinými zeměmi, aniž by si nechal vyhrožovat.
Předseda senátu Miloš Vystrčil představil rámcový program a bližší informace k cestě na Tchaj-wan. | Video: DVTV

"Naším cílem je také snaha ukázat, že Česko je svobodnou, suverénní a demokratickou zemí a že naše parlamentní diplomacie je diplomacií, která má zájem na tom, aby Česko vystupovalo tak, jak to kdysi nastavili Václav Havel a Jiří Dienstbier," uvedl Vystrčil. "Budeme spolupracovat se všemi demokratickými zeměmi bez ohledu na to, zda si to někdo přeje, nebo nepřeje," doplnil.

Proti uskutečnění cesty protestovala Čína, která Tchaj-wan pokládá za svou vzbouřeneckou provincii. Odsoudili ji Hrad i představitelé vlády včetně premiéra Andreje Babiše (ANO). Odmítavý přístup prezidenta Miloše Zemana ve středu znovu potvrdil na Twitteru jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

"Stanovisko pana prezidenta k cestě předsedy Senátu na Tchaj-wan, stejně jako dalších ústavních činitelů, je nesouhlasné," napsal s tím, že jde o porušení jednotné politiky české diplomacie i EU. "Je to stejné, jako kdyby pan předseda Senátu navštívil navzdory španělským protestům Katalánsko. Jde tedy o nezdvořilost v mezinárodních vztazích," dodal.

Pozitivní ohlasy na cestu však podle Vystrčila převažují. "Jsem přesvědčen, že ta cesta bude úspěšná a přispěje k restartu české ekonomiky," řekl předseda Senátu. Podpořilo jej ve společném prohlášení i sedmdesát politiků z Evropského parlamentu, Spojených států, Kanady, Austrálie a dalších zemí.

Vystrčila v čele senátní delegace doprovodí podle předsedy Česko-tchajwanské obchodní komory Pavla Diviše zástupci 36 firem, aby navázali kontakty, uzavřeli kontrakty a pomohli zvýšit tchajwanské investice v ČR a její konkurenceschopnost a restart. Delegace se kvůli tomu má setkat se zástupci velkých tchajwanských firem, které projevily zájem působit v Česku. Tchajwanské firmy patří k investorským lídrům u nás, díky nim bylo vytvořeno na 20 tisíc pracovních míst.

Politici, podnikatelé i akademici

Kromě něj doprovodí Vystrčila delegace politiků, ale také 40 podnikatelů, zástupci akademické sféry a vysokých škol. Navázat chtějí s Tchaj-wanem spolupráci v oblasti průmyslu, zdravotnictví, informačních technologií, inovací, ale i v akademické sféře, kultuře či bezpečnosti. 

Diviš uvedl, že Tchaj-wan má čtvrtou nejinovativnější ekonomiku na světě, která je tvořena malými a středními podniky, čehož by Česká republika měla využít. Adam Bílek z firmy Circular Energy chce na Tchaj-wanu nabídnout technologii recyklace plastů a pneumatik k výrobě tepla a elektrické energie. Petr Mácha z firmy Bohemia Interactive Simulations, která se věnuje vojenským simulacím, se neobává případné odvety ze strany Číny. "Náš byznys v obranném průmyslu neumožňuje, abychom se zeměmi, které nesouhlasí s touhle cestou, vůbec obchodovali," řekl.

Předseda senátního zahraničního a bezpečnostního výboru Pavel Fischer (nezávislý) v cestě vidí příležitost k novým projektům. Poznamenal, že Tchaj-wan se dokázal zásobit ochrannými prostředky proti koronaviru z vlastních zdrojů, což se Česku nepovedlo. Věnovat se chce i ochraně demokratického světa proti vnějším vlivům v digitálním světě.

Kuberové cestu lékař zakázal

Předseda senátního zdravotnického výboru Lumír Kantor (KDU-ČSL) chce mimo jiné podpořit obnovení Tchaj-wanu jako pozorovatele ve Světové zdravotnické organizaci, o což ostrovní země před čtyřmi lety přišla. Chtěl by získat bližší informace o tom, jak Tchaj-wan navzdory blízkosti pevninské Číny zvládl koronavirovou epidemii a nedostatek zdravotníků. Vystrčil dodal, že Tchaj-wanu se povedlo zvládnout koronavirovou krizi bez vážnějších dopadů na ekonomiku.

Vystrčil se na Tchaj-wanu setká s nejvyššími představiteli země, bude jednat také se čtyřmi tchajwanskými ministry. Většinu času bude pobývat v hlavním městě Tchaj-pej, v plánu má i návštěvu dalších tchajwanských měst. Během cesty dostane ocenění za parlamentní diplomacii. Oceněn bude i jeho předchůdce ve funkci Jaroslav Kubera (ODS), který před svým náhlým lednovým úmrtím misi plánoval.

Misi budou provázet přísná preventivní bezpečnostní opatření, účastníci budou muset absolvovat čtyři testy na covid-19 před a po příletu na Tchaj-wan. Cestu měla původně absolvovat také vdova po bývalém předsedovi Senátu Věra Kuberová. Podle Vystrčila jí ale lékař cestu "v podstatě zakázal" ze zdravotních důvodů. Delegace proto odveze na Tchaj-wan alespoň její videovzkaz s poděkováním.

Video: Poprask kolem Číny si děláme sami, nemáme na ni. Tchaj-wan je důležitější, říká Diviš

Má obrovský smysl s Tchaj-wanem spolupracovat, zaměstnává u nás 18 tisíc lidí. Česko-čínské vztahy tu reprezentuje pár lidí, míní Pavel Diviš. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy