Výstraha policie nepomohla, podniky stále nalévají mladistvým alkohol

Adéla Skoupá Adéla Skoupá
22. 10. 2015 14:21
V první fázi rozsáhlé akce zaměřené na prodej alkoholu a tabáku dětem v českých restauracích a barech bylo zkontrolováno 7000 lidí a 1081 provozoven. Policie zjistila 592 přestupků a trestných činů, z toho se 236 případů týkalo dětí mladších 18 let pod vlivem alkoholu. Rekordmanem byl šestnáctiletý chlapec ze Středočeského kraje, jemuž policisté naměřili 3,25 promile alkoholu v dechu.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Policie spustila druhý říjnový pátek masovou akci zaměřenou na podniky, které nalévají dětem mladším osmnácti let. Druhý týden v říjnu zkontrolovala společně s celníky, hygieniky nebo hasiči 1181 vytipovaných provozoven a kolem sedmi tisíc osob. A po první fázi takzvané akce "Alkohol" hlásí, že u 590 lidí odhalili protiprávní jednání. Z toho 545 přestupků a 45 trestných činů.

"První výsledky kontrol ukazují, že i když jsme o akci předem masivně informovali veřejnost, tak ani to neodradilo provozovatele od toho, aby dětem alkohol prodali. Problém tu existuje a je nutné se k němu postavit systémově," uvedl národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil, na jehož popud se akce koná.

Naráží na to, že dohromady 236 kontrolovaných dětí nadýchalo různé množství alkoholu, a policisté je tak museli převézt na stanici a podat zprávu na sociálku. "Z nich bylo 227 osob mladistvých, tedy ve věku mezi 15 a 18 lety, a 9 nezletilých mladších patnácti let," upřesnil za policisty Martin Henko. A dodává, že mezi chycenými dětmi převažovali chlapci.

Pomyslným "rekordmanem" je šestnáctiletý chlapec ze Středočeského kraje, u kterého alkoholtester ukazoval 3,25 promile alkoholu. Z dívek potom nejvíce nadýchalo sedmnáctileté děvče z Prahy, mělo 2,16 promile alkoholu v dechu.

Akce byla však zaměřená hlavně proti vytipovaným podnikům, kde personál dětem naléval. Do těch nastoupili jak policisté, tak celníci, hygienici nebo zaměstnanci živnostenských úřadů a České obchodní inspekce.

Policie označila celkem 45 trestných činů, u kterých neudělí pokutu, ale zahájí rovnou trestní stíhání. "Šlo například o opakované podání alkoholu mladistvému nebo přechovávání omamné látky," doplnil Henko. Například na toaletě jedné z heren v Ústeckém kraji našel policejní pes pět gramů marihuany, jak upozornil Zdeněk Málek z Celní správy.

Podniky ale měly také problémy s dodržováním bezpečnostních pravidel – většinou jim chybí funkční hasicí přístroje, průchodné únikové cesty nebo čitelná a dobře viditelná čísla tísňového volání. "Výsledky požárních kontrol jsou alarmující. Kontrol se závadami bylo 83 procent. Z toho většinou se jednalo o závady, které brání rychlému ohlášení požáru, úniku osob a zdolání požáru," řekla za Hasičský záchranný sbor Květoslava Skalská. Všechna pochybení mají podle ní jedno společné – čas. Když vypukne požár, o zdraví a majetku rozhodují sekundy.

Živnostenské úřady zjistily celkem 63 závad. "Byly zabaveny celkem 3 litry neznačených lihovin a bezprostředně na místě bylo uloženo 10 pokut v blokovém řízení v celkové výši 13 700 Kč. V ostatních případech zjištěného porušení povinnosti podnikatele se buď kontrola dokončí na živnostenském úřadě, nebo budou řešeny formou správního řízení," uvedl náměstek ministra průmyslu a obchodu Karel Novotný.

Česká obchodní inspekce, která kontrolovala hlavně dodržování poctivosti prodeje – například uvádění ceny nebo množství prodávaného alkoholu, zjistila různá pochybení ve více než polovině kontrolovaných podniků. "Porušení obecně závazných právních předpisů bylo zjištěno při 50 kontrolách, což představuje cca 54 % všech provedených kontrol. Zjištěná porušení se týkala především nedodržení zásad poctivosti prodeje, kdy docházelo k nedodržení deklarovaného množství prodávaných výrobků, nesprávnému účtování a případně také k neumožnění překontrolování si správnosti prodaného množství výrobků," popsal zjištění Mgr. Jiří Fröhlich, tiskový mluvčí ČOI. Ta zatím udělila 19 pokut, mnohem víc jich prý ale rozdá ve správním řízení.

A policie upozorňuje, že kontroly budou pokračovat. Jen do konce roku přijdou ještě v takzvané akci "Alkohol" dvě fáze rozsáhlých kontrol. Budou probíhat podobně jako ta právě uplynulá a kontroloři nevylučují, že navštíví stejné podniky. Podle Vobořila je akce jen začátkem dalších opatření.

Internetová anketa Křišťálová lupa jde do finále. Chcete vidět on-line deník Aktuálně.cz na vítězné příčce? Dejte nám svůj hlas zde. Děkujeme!

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 7 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 7 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 8 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy