Výstraha policie nepomohla, podniky stále nalévají mladistvým alkohol

Adéla Skoupá Adéla Skoupá
22. 10. 2015 14:21
V první fázi rozsáhlé akce zaměřené na prodej alkoholu a tabáku dětem v českých restauracích a barech bylo zkontrolováno 7000 lidí a 1081 provozoven. Policie zjistila 592 přestupků a trestných činů, z toho se 236 případů týkalo dětí mladších 18 let pod vlivem alkoholu. Rekordmanem byl šestnáctiletý chlapec ze Středočeského kraje, jemuž policisté naměřili 3,25 promile alkoholu v dechu.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Policie spustila druhý říjnový pátek masovou akci zaměřenou na podniky, které nalévají dětem mladším osmnácti let. Druhý týden v říjnu zkontrolovala společně s celníky, hygieniky nebo hasiči 1181 vytipovaných provozoven a kolem sedmi tisíc osob. A po první fázi takzvané akce "Alkohol" hlásí, že u 590 lidí odhalili protiprávní jednání. Z toho 545 přestupků a 45 trestných činů.

"První výsledky kontrol ukazují, že i když jsme o akci předem masivně informovali veřejnost, tak ani to neodradilo provozovatele od toho, aby dětem alkohol prodali. Problém tu existuje a je nutné se k němu postavit systémově," uvedl národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil, na jehož popud se akce koná.

Naráží na to, že dohromady 236 kontrolovaných dětí nadýchalo různé množství alkoholu, a policisté je tak museli převézt na stanici a podat zprávu na sociálku. "Z nich bylo 227 osob mladistvých, tedy ve věku mezi 15 a 18 lety, a 9 nezletilých mladších patnácti let," upřesnil za policisty Martin Henko. A dodává, že mezi chycenými dětmi převažovali chlapci.

Pomyslným "rekordmanem" je šestnáctiletý chlapec ze Středočeského kraje, u kterého alkoholtester ukazoval 3,25 promile alkoholu. Z dívek potom nejvíce nadýchalo sedmnáctileté děvče z Prahy, mělo 2,16 promile alkoholu v dechu.

Akce byla však zaměřená hlavně proti vytipovaným podnikům, kde personál dětem naléval. Do těch nastoupili jak policisté, tak celníci, hygienici nebo zaměstnanci živnostenských úřadů a České obchodní inspekce.

Policie označila celkem 45 trestných činů, u kterých neudělí pokutu, ale zahájí rovnou trestní stíhání. "Šlo například o opakované podání alkoholu mladistvému nebo přechovávání omamné látky," doplnil Henko. Například na toaletě jedné z heren v Ústeckém kraji našel policejní pes pět gramů marihuany, jak upozornil Zdeněk Málek z Celní správy.

Podniky ale měly také problémy s dodržováním bezpečnostních pravidel – většinou jim chybí funkční hasicí přístroje, průchodné únikové cesty nebo čitelná a dobře viditelná čísla tísňového volání. "Výsledky požárních kontrol jsou alarmující. Kontrol se závadami bylo 83 procent. Z toho většinou se jednalo o závady, které brání rychlému ohlášení požáru, úniku osob a zdolání požáru," řekla za Hasičský záchranný sbor Květoslava Skalská. Všechna pochybení mají podle ní jedno společné – čas. Když vypukne požár, o zdraví a majetku rozhodují sekundy.

Živnostenské úřady zjistily celkem 63 závad. "Byly zabaveny celkem 3 litry neznačených lihovin a bezprostředně na místě bylo uloženo 10 pokut v blokovém řízení v celkové výši 13 700 Kč. V ostatních případech zjištěného porušení povinnosti podnikatele se buď kontrola dokončí na živnostenském úřadě, nebo budou řešeny formou správního řízení," uvedl náměstek ministra průmyslu a obchodu Karel Novotný.

Česká obchodní inspekce, která kontrolovala hlavně dodržování poctivosti prodeje – například uvádění ceny nebo množství prodávaného alkoholu, zjistila různá pochybení ve více než polovině kontrolovaných podniků. "Porušení obecně závazných právních předpisů bylo zjištěno při 50 kontrolách, což představuje cca 54 % všech provedených kontrol. Zjištěná porušení se týkala především nedodržení zásad poctivosti prodeje, kdy docházelo k nedodržení deklarovaného množství prodávaných výrobků, nesprávnému účtování a případně také k neumožnění překontrolování si správnosti prodaného množství výrobků," popsal zjištění Mgr. Jiří Fröhlich, tiskový mluvčí ČOI. Ta zatím udělila 19 pokut, mnohem víc jich prý ale rozdá ve správním řízení.

A policie upozorňuje, že kontroly budou pokračovat. Jen do konce roku přijdou ještě v takzvané akci "Alkohol" dvě fáze rozsáhlých kontrol. Budou probíhat podobně jako ta právě uplynulá a kontroloři nevylučují, že navštíví stejné podniky. Podle Vobořila je akce jen začátkem dalších opatření.

Internetová anketa Křišťálová lupa jde do finále. Chcete vidět on-line deník Aktuálně.cz na vítězné příčce? Dejte nám svůj hlas zde. Děkujeme!

 

Právě se děje

před 23 minutami

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že opustí Bílý dům, pokud sbor volitelů zvolí novým prezidentem demokrata Joea Bidena

Zdroj: ČTK
Další zprávy