Výstraha policie nepomohla, podniky stále nalévají mladistvým alkohol

Adéla Skoupá Adéla Skoupá
22. 10. 2015 14:21
V první fázi rozsáhlé akce zaměřené na prodej alkoholu a tabáku dětem v českých restauracích a barech bylo zkontrolováno 7000 lidí a 1081 provozoven. Policie zjistila 592 přestupků a trestných činů, z toho se 236 případů týkalo dětí mladších 18 let pod vlivem alkoholu. Rekordmanem byl šestnáctiletý chlapec ze Středočeského kraje, jemuž policisté naměřili 3,25 promile alkoholu v dechu.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Policie spustila druhý říjnový pátek masovou akci zaměřenou na podniky, které nalévají dětem mladším osmnácti let. Druhý týden v říjnu zkontrolovala společně s celníky, hygieniky nebo hasiči 1181 vytipovaných provozoven a kolem sedmi tisíc osob. A po první fázi takzvané akce "Alkohol" hlásí, že u 590 lidí odhalili protiprávní jednání. Z toho 545 přestupků a 45 trestných činů.

"První výsledky kontrol ukazují, že i když jsme o akci předem masivně informovali veřejnost, tak ani to neodradilo provozovatele od toho, aby dětem alkohol prodali. Problém tu existuje a je nutné se k němu postavit systémově," uvedl národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil, na jehož popud se akce koná.

Naráží na to, že dohromady 236 kontrolovaných dětí nadýchalo různé množství alkoholu, a policisté je tak museli převézt na stanici a podat zprávu na sociálku. "Z nich bylo 227 osob mladistvých, tedy ve věku mezi 15 a 18 lety, a 9 nezletilých mladších patnácti let," upřesnil za policisty Martin Henko. A dodává, že mezi chycenými dětmi převažovali chlapci.

Pomyslným "rekordmanem" je šestnáctiletý chlapec ze Středočeského kraje, u kterého alkoholtester ukazoval 3,25 promile alkoholu. Z dívek potom nejvíce nadýchalo sedmnáctileté děvče z Prahy, mělo 2,16 promile alkoholu v dechu.

Akce byla však zaměřená hlavně proti vytipovaným podnikům, kde personál dětem naléval. Do těch nastoupili jak policisté, tak celníci, hygienici nebo zaměstnanci živnostenských úřadů a České obchodní inspekce.

Policie označila celkem 45 trestných činů, u kterých neudělí pokutu, ale zahájí rovnou trestní stíhání. "Šlo například o opakované podání alkoholu mladistvému nebo přechovávání omamné látky," doplnil Henko. Například na toaletě jedné z heren v Ústeckém kraji našel policejní pes pět gramů marihuany, jak upozornil Zdeněk Málek z Celní správy.

Podniky ale měly také problémy s dodržováním bezpečnostních pravidel – většinou jim chybí funkční hasicí přístroje, průchodné únikové cesty nebo čitelná a dobře viditelná čísla tísňového volání. "Výsledky požárních kontrol jsou alarmující. Kontrol se závadami bylo 83 procent. Z toho většinou se jednalo o závady, které brání rychlému ohlášení požáru, úniku osob a zdolání požáru," řekla za Hasičský záchranný sbor Květoslava Skalská. Všechna pochybení mají podle ní jedno společné – čas. Když vypukne požár, o zdraví a majetku rozhodují sekundy.

Živnostenské úřady zjistily celkem 63 závad. "Byly zabaveny celkem 3 litry neznačených lihovin a bezprostředně na místě bylo uloženo 10 pokut v blokovém řízení v celkové výši 13 700 Kč. V ostatních případech zjištěného porušení povinnosti podnikatele se buď kontrola dokončí na živnostenském úřadě, nebo budou řešeny formou správního řízení," uvedl náměstek ministra průmyslu a obchodu Karel Novotný.

Česká obchodní inspekce, která kontrolovala hlavně dodržování poctivosti prodeje – například uvádění ceny nebo množství prodávaného alkoholu, zjistila různá pochybení ve více než polovině kontrolovaných podniků. "Porušení obecně závazných právních předpisů bylo zjištěno při 50 kontrolách, což představuje cca 54 % všech provedených kontrol. Zjištěná porušení se týkala především nedodržení zásad poctivosti prodeje, kdy docházelo k nedodržení deklarovaného množství prodávaných výrobků, nesprávnému účtování a případně také k neumožnění překontrolování si správnosti prodaného množství výrobků," popsal zjištění Mgr. Jiří Fröhlich, tiskový mluvčí ČOI. Ta zatím udělila 19 pokut, mnohem víc jich prý ale rozdá ve správním řízení.

A policie upozorňuje, že kontroly budou pokračovat. Jen do konce roku přijdou ještě v takzvané akci "Alkohol" dvě fáze rozsáhlých kontrol. Budou probíhat podobně jako ta právě uplynulá a kontroloři nevylučují, že navštíví stejné podniky. Podle Vobořila je akce jen začátkem dalších opatření.

Internetová anketa Křišťálová lupa jde do finále. Chcete vidět on-line deník Aktuálně.cz na vítězné příčce? Dejte nám svůj hlas zde. Děkujeme!

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Merkelová podpořila na mítinku svého stranického kolegu Lascheta, varovala před levicovou vládou

Německá dosluhující kancléřka Angela Merkelová na mítinku ve Stralsundu osobně podpořila svého stranického kolegu z konzervativní unie CDU/CSU Armina Lascheta, který se chce po nedělních parlamentních volbách postavit do čela Německa. Ústředním tématem setkání s voliči, při kterém vydatně pršelo, bylo varování před levicovým obratem Německa, který by mohl nastat v případě vítězství sociálnědemokratického kandidáta Olafa Scholze.

"Budeme se muset vrátit k řádným financím," prohlásila Merkelová s tím, že Německo má nyní nadměrné výdaje kvůli následkům pandemie nemoci covid-19. Masivní podpora k udržení pracovních míst vedla k velkému zadlužení. Pokud by volby vyhrál Scholz a do vlády pozval vedle Zelených také postkomunistickou Levici, rozpočtové hospodaření by podle kancléřky do pořádku nedal.

Laschet před koalicí sociálních demokratů, Zelených a Levice varuje opakovaně, podle něho by to znamenalo politické zemětřesení. Před politickým obratem země doleva varoval i Michael Sack, konkurent sociálnědemokratické premiérky Meklenburska-Předního Pomořanska Manuely Schwesigové. V této spolkové zemi se v neděli vedle parlamentních voleb konají i zemské volby, do kterých konzervativce vede Sack.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

České fotbalistky deklasovaly doma v kvalifikaci MS Kypr

České fotbalistky deklasovaly ve druhém kvalifikačním utkání o postup na mistrovství světa v roce 2023 na domácím hřišti Kypr 8:0 a dostaly se se čtyřmi body do čela neúplné tabulky skupiny C. Andrea Stašková s Lucií Martínkovou daly v Liberci dvě branky, po jedné přidaly Kamila Dubcová, Tereza Krejčiříková, Klára Cvrčková a jeden gól byl vlastní.

Osmigólovým vítězstvím vyrovnaly svěřenkyně trenéra Karla Rady výhru nad Ázerbájdžánem z kvalifikace MS ze srpna 2010. Jejich rekordním triumfem je vítězství 12:0 nad Litvou z roku 1997.

Ve druhém duelu skupiny C se dnes od 20:45 představí favorizované Nizozemky na hřišti Islandu.

České reprezentantky chtěly v Liberci navázat na úspěšný úvod kvalifikace, kdy v prvním zápase remizovaly na hřišti obhájkyň stříbra a úřadujících evropských šampionek z Nizozemska 1:1. Proti kyperskému outsiderovi se dostaly do vedení už v 9. minutě, kdy povedenou týmovou akci zakončila Stašková.

O tři minuty později se podařilo Češkám náskok zvýšit poté, co si centr Szewieczkové srazila do vlastní brány Charalambusová. Radův výběr dál udával tempo hry a v úvodní půlhodině se prosadila i důrazně dorážející Dubcová. Do přestávky se trefila po přihrávce Staškové tvrdou střelou také Krejčiříková.

Také ve druhé části Češky dominovaly a po dvou přesných hlavičkách Martínkové a další trefě Staškové se dostaly do vedení o sedm gólů. Konečný stav zpečetila ve třetí minutě nastaveného času střídající Cvrčková. Dvacetiletá útočnice dosáhla premiérové branky při prvním startu v národním dresu.

Na mistrovství světa, které budou v roce 2023 společně hostit Austrálie a Nový Zéland, z Evropy přímo postoupí devět vítězů kvalifikačních skupin, celky z druhých míst čeká baráž. Radovy svěřenkyně usilují o premiérovou účast na velkém turnaji.

Utkání skupiny C kvalifikace mistrovství světa 2023 fotbalistek v Liberci:

ČR - Kypr 8:0 (4:0)

Branky: 9. a 63. Stašková, 56. a 65. Martínková, 12. vlastní Charalambusová, 26. Dubcová, 42. Krejčiříková, 90.+3 Cvrčková.

Sestava ČR: Votíková - Šlajsová (71. Ringelová), Bertholdová, Necidová, Bartoňová (57. Mrázová) - Krejčíříková (58. Bužková), Cahynová, Dubcová - Stašková, Martínková (71. Cvrčková), Szewieczková (57. Chlastáková). Trenér: Rada.

Zdroj: ČTK
Další zprávy