Výstraha policie nepomohla, podniky stále nalévají mladistvým alkohol

Adéla Skoupá Adéla Skoupá
22. 10. 2015 14:21
V první fázi rozsáhlé akce zaměřené na prodej alkoholu a tabáku dětem v českých restauracích a barech bylo zkontrolováno 7000 lidí a 1081 provozoven. Policie zjistila 592 přestupků a trestných činů, z toho se 236 případů týkalo dětí mladších 18 let pod vlivem alkoholu. Rekordmanem byl šestnáctiletý chlapec ze Středočeského kraje, jemuž policisté naměřili 3,25 promile alkoholu v dechu.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Policie spustila druhý říjnový pátek masovou akci zaměřenou na podniky, které nalévají dětem mladším osmnácti let. Druhý týden v říjnu zkontrolovala společně s celníky, hygieniky nebo hasiči 1181 vytipovaných provozoven a kolem sedmi tisíc osob. A po první fázi takzvané akce "Alkohol" hlásí, že u 590 lidí odhalili protiprávní jednání. Z toho 545 přestupků a 45 trestných činů.

"První výsledky kontrol ukazují, že i když jsme o akci předem masivně informovali veřejnost, tak ani to neodradilo provozovatele od toho, aby dětem alkohol prodali. Problém tu existuje a je nutné se k němu postavit systémově," uvedl národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil, na jehož popud se akce koná.

Naráží na to, že dohromady 236 kontrolovaných dětí nadýchalo různé množství alkoholu, a policisté je tak museli převézt na stanici a podat zprávu na sociálku. "Z nich bylo 227 osob mladistvých, tedy ve věku mezi 15 a 18 lety, a 9 nezletilých mladších patnácti let," upřesnil za policisty Martin Henko. A dodává, že mezi chycenými dětmi převažovali chlapci.

Pomyslným "rekordmanem" je šestnáctiletý chlapec ze Středočeského kraje, u kterého alkoholtester ukazoval 3,25 promile alkoholu. Z dívek potom nejvíce nadýchalo sedmnáctileté děvče z Prahy, mělo 2,16 promile alkoholu v dechu.

Akce byla však zaměřená hlavně proti vytipovaným podnikům, kde personál dětem naléval. Do těch nastoupili jak policisté, tak celníci, hygienici nebo zaměstnanci živnostenských úřadů a České obchodní inspekce.

Policie označila celkem 45 trestných činů, u kterých neudělí pokutu, ale zahájí rovnou trestní stíhání. "Šlo například o opakované podání alkoholu mladistvému nebo přechovávání omamné látky," doplnil Henko. Například na toaletě jedné z heren v Ústeckém kraji našel policejní pes pět gramů marihuany, jak upozornil Zdeněk Málek z Celní správy.

Podniky ale měly také problémy s dodržováním bezpečnostních pravidel – většinou jim chybí funkční hasicí přístroje, průchodné únikové cesty nebo čitelná a dobře viditelná čísla tísňového volání. "Výsledky požárních kontrol jsou alarmující. Kontrol se závadami bylo 83 procent. Z toho většinou se jednalo o závady, které brání rychlému ohlášení požáru, úniku osob a zdolání požáru," řekla za Hasičský záchranný sbor Květoslava Skalská. Všechna pochybení mají podle ní jedno společné – čas. Když vypukne požár, o zdraví a majetku rozhodují sekundy.

Živnostenské úřady zjistily celkem 63 závad. "Byly zabaveny celkem 3 litry neznačených lihovin a bezprostředně na místě bylo uloženo 10 pokut v blokovém řízení v celkové výši 13 700 Kč. V ostatních případech zjištěného porušení povinnosti podnikatele se buď kontrola dokončí na živnostenském úřadě, nebo budou řešeny formou správního řízení," uvedl náměstek ministra průmyslu a obchodu Karel Novotný.

Česká obchodní inspekce, která kontrolovala hlavně dodržování poctivosti prodeje – například uvádění ceny nebo množství prodávaného alkoholu, zjistila různá pochybení ve více než polovině kontrolovaných podniků. "Porušení obecně závazných právních předpisů bylo zjištěno při 50 kontrolách, což představuje cca 54 % všech provedených kontrol. Zjištěná porušení se týkala především nedodržení zásad poctivosti prodeje, kdy docházelo k nedodržení deklarovaného množství prodávaných výrobků, nesprávnému účtování a případně také k neumožnění překontrolování si správnosti prodaného množství výrobků," popsal zjištění Mgr. Jiří Fröhlich, tiskový mluvčí ČOI. Ta zatím udělila 19 pokut, mnohem víc jich prý ale rozdá ve správním řízení.

A policie upozorňuje, že kontroly budou pokračovat. Jen do konce roku přijdou ještě v takzvané akci "Alkohol" dvě fáze rozsáhlých kontrol. Budou probíhat podobně jako ta právě uplynulá a kontroloři nevylučují, že navštíví stejné podniky. Podle Vobořila je akce jen začátkem dalších opatření.

Internetová anketa Křišťálová lupa jde do finále. Chcete vidět on-line deník Aktuálně.cz na vítězné příčce? Dejte nám svůj hlas zde. Děkujeme!

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Na vládní čtvrť v Bagdádu dopadly tři rakety

Tři rakety dopadly v pondělí večer do ostře střežené zelené zóny v Bagdádu, ve které se nacházejí vládní budovy i diplomatické mise včetně velvyslanectví Spojených států. Nikdo nebyl zraněn. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroje. 

Podobné raketové útoky zažila vládní čtvrť za poslední měsíce již několikrát. Kdo za útokem stojí, nebylo jasné. Nicméně podle Washingtonu měly podobné akce v minulosti na svědomí proíránské milice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy