Výstaviště je pojištěné na 2,5 miliardy

Kateřina Eliášová, Markéta Chaloupská
17. 10. 2008 18:00
Požár mohl vyvolat výbuch kyslíkové lahve
Následky požáru levého křídla Průmyslového paláce na pražském Výstavišti.
Následky požáru levého křídla Průmyslového paláce na pražském Výstavišti. | Foto: Ondřej Besperát

* Požár vypukl po sedmé hodině večer * Popelem lehlo levé křídlo Průmyslového paláce * Zásah hasičů patřil k těm největším v histoii ČR * Škoda může vyšplhat až k miliardě korun

Praha - Požár Průmyslového paláce na pražském Výstavišti zřejmě způsobil výbuch kyslíkové lahve ve vzorové zubařské ordinaci.

Deníku Aktuálně.cz to potvrdil bývalý ředitel Výstaviště Karel Klíma i jeden z vyšetřovatelů hasičů.

Klíma včera večer i dnes ráno hovořil se správci objektu, kteří jsou zaměstnanci Incheby, provozovatele Výstaviště. "Správci pan Žák a pan Knížek uvedli, že po skončení výstavy zamykali Výstaviště," řekl bývalý ředitel Aktuálně.cz.

"Krátce po sedmé slyšeli v zadní části výbuch a poté začalo hořet. V té části byla vzorová zubařská ordinace, která tam byla v rámci zubařské výstavy Pragodent," dodal. Podle něj byla vedle zubařského křesla i kyslíková lahev, která vybuchla, a od ní se vzňaly okolní stánky.

České televizi Klíma řekl, že to považuje za nedbalost. "Měly být schované," je přesvědčen.

Tuto verzi Incheba potvrdit nechtěla, její ředitel Alexandr Rozin ovšem připustil, že v areálu skutečně došlo k výbuchu.

"Správce budovy slyšel výbuch a uviděl záblesk. Pokusil se vzniklý požár uhasit. Hlásiče požáru se pak spustily a upozornily integrovaný systém na větší požár," uvedl.

Informaci, že šlo zřejmě o nešťastnou náhodu, potvrdili Aktuálně.cz i hasiči. "Nevypadá to na cizí zavinění. Bouchla nejspíše nějaká kyslíková bomba v jednom ze stánků," vysvětlil jeden z nich.

Policie ovšem pracuje i s jinou variantou. "Nejpravděpodobnější příčinou požáru Průmyslového paláce je závada na elektroinstalaci," citoval server Novinky.cz mluvčího pražských policistů Ladislava Bernáška.

Podle pražského magistrátu by více mohl napovědět i záznam z bezpečnostních kamer, které Incheba v Průmyslovém paláci má. Záběry už zkoumá policie.

Výstaviště pojištěno na 2,5 mld

Výstaviště zachvátily plameny včera kolem sedmé hodiny večerní. Navzdory snahám stovek lidí lehlo celé jedno křídlo stavby popelem. Předběžnou škodu hasiči odhadují až na miliardu korun.

"Celý areál Výstaviště byl pojištěn na 2,5 miliardy korun," uvedl na tiskové konferenci Rozin. "Jsem přesvědčen, že peníze z pojistky půjdou na opravu či dostavbu areálu," dodal.  

Hasiči oheň dostali pod kontrolu už před půlnocí, v areálu však zůstali až do rána. Příčiny požáru teď na místě vyšetřují experti kriminalistického ústavu, policejního prezídia, vyšetřovatelé hasičů a specialisté na požáry a výbušniny.

Statik hned ráno i kvůli bezpečnosti vyšetřovatelů nařídil stržení zbytků zdí, kterým hrozilo zřícení.

Policie požár v Průmyslovém paláci vyšetřuje jako podezření z trestného činu obecného ohrožení.

"V případě odsouzení hrozí případnému pachateli trest odnětí svobody až na pět let," informoval mluvčí pražských policistů Tomáš Hulan.

Jeden z největších požárů v historii země

Mimořádný rozsah čtvrtečního požáru potvrzují i hasiči. "Do likvidace rozsáhlého požáru levého křídla objektu se zapojilo celkem 33 jednotek požární ochrany," informoval mluvčí Generálního ředitelství Hasičské záchranné služby Petr Kopáček.

"Na místě zásahu bylo nasazeno celkem 275 profesionálních a dobrovolných hasičů a 67 vozidel, přítomna byla rovněž Policie ČR a Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy," doplnil údaje. Kvůli rozsahu požáru dokonce do Prahy zamířily i dvě jednotky ze Středočeského kraje.

Podle Kopáčka šlo o jeden z největších požárů v historii České republiky. "Prozatím odhadnutá škoda je nejvyšší od roku 2002, kdy dne 21. 11. způsobil požár výrobního provozu SPOLCHEMIE v Ústí nad Labem škodu za více než dvě miliardy korun."

S vraždou Kočky ml. požár zřejmě nesouvisí

Prostory, v nichž oheň vypukl, má od roku 2001 v pronájmu společnost Incheba, v níž pracuje jako zástupce ředitele Václav Kočka, provozovatel Matějské pouti. Jeho syna minulý týden zastřelil hoteliér Bohumír Ďuričko.

Jan Kočka, bratr zavražděného Kočky ml., má také v části Průmyslového paláce pronajaté skladové prostory pro svoji úklidovou firmu Prostor. Policie ale možnou souvislost mezi střelbou z minulého týdne a včerejším požárem nehledá.

"Z dosud provedeného prošetřování nevyplynuly žádné okolnosti, které by vypovídaly o jakékoliv souvislosti s událostmi z minulého týdne," uvedl mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Ministerstvo životního prostředí odmítá kritiku, že fond nepočítá se stavbou solárů na brownfieldech

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) odmítá kritiku připravovaného Modernizačního fondu (MdF), ve kterém mají být pro českou energetiku z prodeje emisních povolenek k dispozici desítky miliard korun. Pondělní upozornění Svazu moderní energetiky, že peníze z fondu zřejmě nebude možné použít na stavbu solárních elektráren na brownfieldech a v průmyslově znečištěných lokalitách, podle MŽP není pravdivé a fond s tím počítá, sdělil resort.

Svaz moderní energetiky na to reagoval slovy, že i přes to, co říká nyní ministerstvo, je v materiálu doslovně uvedeno, že se na těchto plochách stavět nebude. 

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

Při explozích bomb na tržišti v Afghánistánu zemřlo 14 lidí

Dva výbuchy na tržišti v afghánské provincii Bámján zabily nejméně 14 lidí a dalších 45 zranily. Informovala o tom s odvoláním na místní policii agentura Reuters. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Nálož vybuchla před hlavní tržnicí ve městě Bámján ve středním Afghánistánu. Mezi oběťmi jsou dva dopravní policisté, zbytek jsou civilisté, řekl šéf provinční policie Zabardast Safaj. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil. Hnutí Tálibán uvedlo, že za výbuchy nestojí.

Další zprávy