Výstaviště chátrá. Vyžeňte Inchebu, žádá petice

Michal Pavec
10. 12. 2009 16:45
Incheba: Vystavovatel se snaží jen zakrýt nezákonné jednání
Důstojné vystavovací prostory?
Důstojné vystavovací prostory? | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Areál Výstaviště v pražských Holešovicích chátrá. A vystavovatelé mají o viníkovi současné situace jasno.

Chtějí, aby hlavní město co nejdříve vypovědělo smlouvu pronajímateli - slovenské společnosti Incheba. Ta se ale brání a říká: Dlužíte nám za nájemné.

Pořadatelé z řad hlavně kosmetických organizací sepsali petici, s níž ještě do Vánoc půjdou za pražskými radními. Nelíbí se jim, že Incheba neinvestuje do oprav částečně secesního areálu městem předepsané částky.

"Zázemí pro výstavy je neúnosné. Když navštěvujete areály jinde v Evropě, s něčím podobným se nesetkáte," řekla Aktuálně.cz Lenka Konečná ze společnosti Beauty Expo, která v Holešovicích pravidelně pořádá převážně kosmetický veletrh World of Beauty&Spa.

Pod text, který má Aktuálně.cz k dispozici se podepsala či ho podpořila řada profesních organizací: například Unie kosmetiček - největší tuzemské sdružení kosmetiček a vizážistů či PROKOS - svaz výrobců a dovozců kosmetiky.

Autoři petice upozorňují na to, že rada hlavního města už v březnu tohoto roku Inchebě podmínečně vypověděla smlouvu a stanovila jí podmínky, které Slováci neplní.

Incheba se ale brání a tvrdí, že společnost Beauty Expo, která veletrh World of Beauty&Spa dvakrát do roka pořádá, se snaží zakrýt vlastní nezákonné jednání.

"Naše společnost deklaruje, že do dnešního dne neobdržela smluvené nájemné za podzimní výstavu od tohoto pořadatele. Částka nájemného byla uložena do soudní úschovy, avšak podivným a nezákonným způsobem došlo k jejímu vybrání ze strany Beauty Expo," stěžuje si Radovan Ježovič, který v Inchebě řídí oddělení marketingu a komunikace.

Beauty Expo tak měla Inchebě způsobit škodu ve výši tří a půl milionu korun. Slovenská společnost podle Ježoviče podala na Beauty Expo trestní oznámení, které v současné době prověřuje policie. Zároveň jí vypověděla smlouvu.

Ve stínu Opencard

Spory s Inchebou ale vystavovatele zřejmě neodradí a budou se snažit na pražský magistrát vyvíjet co největší tlak.

"Chceme to Praze před dalším zasedáním rady připomenout. Neradi bychom, aby tato záležitost zůstala ve stínu Opencard či jiných problémů, které v poslední době vyplavaly," zdůraznila členka petičního výboru Lenka Konečná.

Bratislavská společnost Incheba si areál Výstaviště pronajímá od roku 2001.

Na první pohled je zřejmé, že do jeho oprav příliš neinvestuje - například do výstavby nového křídla Průmyslového paláce, které loni postihl ničivý požár a zničil téměř polovinu objektu.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Afghánské prezidentské volby z loňského roku vyhrál Ašraf Ghaní

Vítězem afghánských prezidentských voleb z loňského září je Ašraf Ghaní, uvedla volební komise. Oznámení výsledků bylo po sporech několikrát odloženo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy