Těla zůstanou na Výstavišti, policie je odmítla zabavit a pohřbít. Neúspěšný starosta se chce soudit

Jan Menšík Jan Menšík
29. 6. 2017 17:43
Výstava těl s názvem The Body Exhibition, která probíhá na výstavišti v pražských Holešovicích, zakázána nebude a nebudou pohřbena ani vystavovaná těla. Policie odmítla exponáty zabavit a společně s radními je pohřbít. Sdělila to starostovi Prahy 7 Janu Čižinskému. Čižinský s výstavou nesouhlasí již od jejího začátku kvůli nejasnému původu těl. Výstavě neudělil záštitu a pokoušel se ji zakázat kvůli rozporu se zákonem o pohřebnictví.
Foto: Profimédia.cz

Praha - Starosta Prahy 7 Jan Čižinský neuspěl ve snaze zakázat výstavu The Body Exhibition. Ve čtvrtek se od jeho záměru distancovala policie, již Čižinský potřebuje k tomu, aby exponáty mohl zabavit a pohřbít do připraveného obecního hrobu. "V tuto chvíli podle rozhodnutí výstavu pohřbít nemůžu, ale budu postupovat dále a předpokládám, že to dám k soudu. Mým cílem v tuto chvíli je získat rozhodnutí, aby u nás ta výstava už nikdy nemohla být," řekl Aktuálně.cz Čižinský

"Policie mi napsala, že k tomu, aby zasáhla, potřebují vykladatele rozhodnutí správního orgánu či soudu, což se nedomnívám, že tak je. Když si totiž člověk přečte paragraf 40 zákona o policii, tak tam je jasně uvedeno, že když má důvodné podezření, že se někde nachází zemřelí, má možnost tam vstoupit. Ale prostě jsou opatrní," komentoval odpověď policie Čižinský.

Kurátorka výstavy Květa Havelková o rozhodnutí policie ví a souhlasí s ním. "Podle současných zákonů je tady výstava zcela legálně, ale samozřejmě pokud by se zákon změnil, tak to musíme probrat s našimi právníky, protože rozhodně nechceme a nebudeme překračovat zákony České republiky," hájila výstavu Havelková. 

Čižinský se nejspíš obrátí na soud a pokusí se získat rozhodnutí, které by tuto výstavu do budoucna zakázalo. Současné akce na holešovickém Výstavišti, která končí 23. července, se to však téměř jistě týkat nebude. "Byl by to zázrak, kdyby se jí to dotklo," uznává Čižinský.

Má to smysl, říká kurátorka

"Myslíme, že při současné úpravě zákonů nemají šanci uspět," okomentovala Havelková starostovy snahy. "Jsme přesvědčeni, že ta výstava je v pořádku, že není nijak morálně závadná, a naopak že pro návštěvníky přináší velké poučení. Máme téměř 40 tisíc studentů, kteří naši výstavu se svými pedagogy navštívili, a to nám dává za pravdu, že ta výstava má smysl pro studenty i samozřejmě pro jiné dospělé návštěvníky," popsala hlavní přínosy výstavy Havelková. 

Právě přítomnost studentů, kteří návštěvníkům zajišťují komentované prohlídky, umožňuje kurátorům argumentovat tím, že se jedná o využití těl pro lékařské a vzdělávací účely.

To, že jde o vzdělávací účely, již dříve Čižinský odmítl. "Nejsem proti pitvám, jsem proti tomu, aby se na pitvy prodávaly lístky. Jakmile by to bylo čistě vzdělávací a zdarma, bylo by to v pořádku. Vzdělávací charakter výstavě neupírám, ale ten by měla, i kdyby těla byla celá z plastu," uvedl.

Výstava budí kontroverze po celém světě již několik let, avšak stále se nikomu nepodařilo ji zakázat. Není také jasné, komu těla patřila, a celosvětově panuje domněnka, že může jít o těla čínských politických vězňů patřících k v Číně pronásledovanému hnutí Falun Gong.

Plastinovaná těla jsou instalována do určitých poloh, tak aby návštěvníci mohli vidět práci svalů při běžných pohybech. Metodu plastinace vyvinul Gunter von Hagens a spočívá v nahrazení tělních tekutin plastem, čímž se docílí trvanlivosti.

 

Právě se děje

Další zprávy