Co Čechům odhalila poušť. Předměty faraonů, poklady hrobek, skvosty dávného Egypta

Kateřina Hlaváčková, Zuzana Zavadilová
1. 9. 2020 18:06
Poprvé a možná i naposledy opustily starodávné artefakty rodný Egypt a doputovaly na pražskou výstavu Sluneční králové, která nemá ani ve světovém měřítku obdoby. Národní muzeum ukazuje na 300 předmětů - hlavně z období páté dynastie - z oblasti Abúsíru. Výstava začala v pondělí, končí v únoru. Podívejte se na 15 nejzajímavějších exponátů v přehledu Aktuálně.cz.

"Poprvé v historii spatříme unikátní soubor artefaktů Staré říše, které jsou staré někdy i pět tisíc let. Nikde jinde na světě se obdobná výstava nikdy nekonala," řekl novinářům ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Velká výstava věnovaná starodávnému Egyptu byla snem, který generace českých egyptologů nesměle opečovávaly. Teď se jim splnil.

Expozice - jejíž příprava trvala pět let - se dělí na tři části, především však představuje práci českých archeologů v Egyptě, kteří mají světové renomé. Podle Miroslava Bárty, šéfa českých archeologických výzkumů v této severoafrické zemi, expozice primárně odkrývá lidské osudy. "Každý z vystavených artefaktů vypráví jedinečný příběh," řekl.

Oblast Abúsíru totiž podle egyptologů nebyla pouze pohřebištěm, ale také zdrojem informací o tom, jaké poznatky archeologie přináší a které osobnosti se podílely na fungování staroegyptského státu. 

Výstava rovněž ukazuje i historii a oblast Abúsíru v průběhu tří tisíciletí. Snaží se také vylíčit období páté dynastie, představit její panovníky i to, co se po nich v poušti zachovalo.

Princezna Šeretnebtej, dcera krále Niuserrea, podle zjištěných informací zemřela mezi svým pětatřicátým a padesátým rokem života.
Princezna Šeretnebtej, dcera krále Niuserrea, podle zjištěných informací zemřela mezi svým pětatřicátým a padesátým rokem života. | Foto: Zuzana Zavadilová

Rozhovor dvou světů? Na výstavě si Česko povídá s princeznou Šeretnebtej

První část výstavy se věnuje archeologickým nálezům českých týmů a návštěvníci si mohou poslechnout "fiktivní" interview se staroegyptskou princeznou Šeretnebtej, jejíž hrobku z doby okolo 2500 let př. n. l. objevili Češi. Princeznu v rozhovoru nahradila její socha.

Kurátoři výstavy tím navázali na podobný projekt z 80. let, kdy vznikl animovaný film Dcera faraona, který reflektoval objev hrobky princezny Chekeretnebtej. 

"Připravili jsme proto pokračování, kdy si povídáme s její příbuznou, právě princeznou Šeretnebtej. Jedná se o rozhovor mezi dvěma světy," přiblížil kurátor Pavel Onderka.

Film pak přiblíží návštěvníkům soubor nekrálovských soch objevených českou expedicí roku 2012 v jižním Abúsíru. Tehdy téměř dvě desítky sošek nalezl český tým ve zvláštní části hrobky, takzvaném sklepu. "Jedná se o uzavřenou místnost, kde jsou uloženy kultické sochy. Protože dnes už ale mají status sbírkových předmětů, musíme je vystavovat izolovaně," vysvětlil ředitel výstavy. 

Zmiňovaný hrobový komplex tehdy posloužil k pohřbu více než třiceti členů rodiny. Pouze čtyři však byli uloženi do sarkofágů. Princezna Šeretnebtej, dcera krále Niuserrea, pak podle zjištěných informací zemřela mezi svým pětatřicátým a padesátým rokem života. 

 

Právě se děje

Další zprávy