Co Čechům odhalila poušť. Předměty faraonů, poklady hrobek, skvosty dávného Egypta

Kateřina Hlaváčková, Zuzana Zavadilová
1. 9. 2020 18:06
Poprvé a možná i naposledy opustily starodávné artefakty rodný Egypt a doputovaly na pražskou výstavu Sluneční králové, která nemá ani ve světovém měřítku obdoby. Národní muzeum ukazuje na 300 předmětů - hlavně z období páté dynastie - z oblasti Abúsíru. Výstava začala v pondělí, končí v únoru. Podívejte se na 15 nejzajímavějších exponátů v přehledu Aktuálně.cz.

"Poprvé v historii spatříme unikátní soubor artefaktů Staré říše, které jsou staré někdy i pět tisíc let. Nikde jinde na světě se obdobná výstava nikdy nekonala," řekl novinářům ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Velká výstava věnovaná starodávnému Egyptu byla snem, který generace českých egyptologů nesměle opečovávaly. Teď se jim splnil.

Expozice - jejíž příprava trvala pět let - se dělí na tři části, především však představuje práci českých archeologů v Egyptě, kteří mají světové renomé. Podle Miroslava Bárty, šéfa českých archeologických výzkumů v této severoafrické zemi, expozice primárně odkrývá lidské osudy. "Každý z vystavených artefaktů vypráví jedinečný příběh," řekl.

Oblast Abúsíru totiž podle egyptologů nebyla pouze pohřebištěm, ale také zdrojem informací o tom, jaké poznatky archeologie přináší a které osobnosti se podílely na fungování staroegyptského státu. 

Výstava rovněž ukazuje i historii a oblast Abúsíru v průběhu tří tisíciletí. Snaží se také vylíčit období páté dynastie, představit její panovníky i to, co se po nich v poušti zachovalo.

Sošku vešebt pro Ptahova velekněze Pahemnečera běžně mohou návštěvníci vidět na hradu Buchlov.
Sošku vešebt pro Ptahova velekněze Pahemnečera běžně mohou návštěvníci vidět na hradu Buchlov. | Foto: Zuzana Zavadilová

Tradice české egyptologie sahá do 19. století. Pozůstatky najdeme i na hradě Buchlov

Nenápadné, ani ne půlmetrové sošky z křemence by si návštěvníci ve vitríně hned u vstupu nemuseli všimnout. Jedná se však o nejcennější exponát z doby Nové říše v českých sbírkách.

Tyto sošky - zvané vešebty - vkládali zemřelým do hrobu, aby za ně vykonávaly práci na onom světě. Pohřební soška vešebt pro Ptahova (jeden z bohů) velekněze Pahemnečera pochází z doby vlády faraona Ramesse II. Zmiňovaného velekněze Egypťané považovali za "prvního sluhu božího". Soška však není součástí muzejních sbírek, běžně ji mohou návštěvníci vidět na hradě Buchlov. 

Podle ředitele výstavy Michala Stehlíka souvisí její uchování na české půdě s tím, že se v 19. století po vpádu Napoleona do Egypta stala tamní kultura velkou módou pro šlechtu. Začaly se z něj tedy dovážet artefakty a soška vešebt, která byla součástí pohřební výbavy, je jeden z pozůstatků. 

Jedná se tedy zároveň i o důkaz, že tradice české egyptologie sahá za rok 1960, kdy v Abúsíru začal poprvé plně působit Československý egyptologický ústav. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Rýmuje o Havlovi a Bibli. Mistrem Česka ve slam poetry se stal Strýc Pepin

Mistrem Česka ve slam poetry, tedy v přednesu vlastních básnických textů, se tuto sobotu v zaplněné pražské MeetFactory stal nováček mezi slamery vystupující pod přezdívkou Strýc Pepin. Porazil 11 kolegů, kteří do finále postoupili z kvalifikačních kol v 11 městech.

Asi s deseti exhibicemi je Strýc Pepin, vítěz klasifikačního kola v Ústí nad Labem, na české slamerské scéně nováčkem. V prvním kole přednesl báseň o návštěvě knihovny a čtení Bible, ve druhém pobavil publikum satirickým textem o působení Václava Havla na sociální platformě, na níž sdílí své fotografie. "Věřil jsem, že to v Praze bude fungovat," řekl slamer na dotaz, proč vybral zrovna tato díla.

První ročník mistrovství republiky ve slam poetry se uskutečnil roku 2003 na olomouckém literárním festivalu Poezie bez hranic. Finále se dlouho konala v brněnském klubu Fléda. Do Prahy se slamerské klání přesunulo v roce 2016. Galavečer v MeetFactory moderoval slamer Anatol Svahilec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy