Ať za prázdné byty platí majitelé vyšší daně, navrhují komunisté řešení bytové krize

Jakub Heller Kateřina Frouzová Jakub Heller, Kateřina Frouzová
3. 10. 2018 5:30
Kdo vlastní byt, ve kterém dlouhodobě nikdo nebydlí, bude z něj platit vyšší daň. Tak zní jeden z nejčerstvějších předvolebních slibů pražských komunistů, jehož cílem je srazit astronomickou cenu bytů na úroveň, kterou si mohou dovolit i běžní Pražané.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: ČTK

"Tím, že takové byty zdaníme, donutíme majitele, aby je uvolnili pro trh. Díky tomu získáme další stovky až tisíce bytů," nastínil jeden z receptů na pražskou bytovou krizi v předvolební debatě na Radiožurnálu Jaromír Petelík, kandidát do pražského zastupitelstva. Pro Aktuálně.cz pak upřesnil, jak si daň představuje.

Vlastník nemovitosti by podle komunistů musel prokázat, že je jeho byt aktuálně obývaný či pronajatý nebo alespoň v nedávné minulosti byl.

"V opačném případě by musel zdůvodnit, proč tomu tak nebylo," dodává Petelík. Přijatelným důvodem by podle něj mohla být například rekonstrukce. Nový daňový nástroj by byl určen jen pro dlouho neobývané byty. "Takové, které jsou prázdné dva a více let. S tím, že délka pronájmu by musela být alespoň šest měsíců," dodává Petelík.

Jak velké daňové zatížení by hrozilo majitelům, kteří by podmínky nesplnili, však příliš upřesnit nechtěl. "Výše daně nemá být likvidační, ale motivující," uvedl stručně.

Pravda je, že ač se Praha dlouhodobě potýká s nedostatkem bytů, současně je na jejím území mnoho nejrůznějších nemovitostí, které zejí prázdnotou. Dle údajů Českého statistického úřadu ze Sčítání lidu, domů a bytů bylo v roce 2011 v Praze sečteno celkem 390 neobydlených bytových domů. Tedy přibližně 1,2 procenta z celkového počtu v Praze.

"Hrubým odhadem připadá na jeden bytový dům v hlavním městě v průměru patnáct bytových jednotek. V úhrnu to tak představuje téměř šest tisíc bytů," vysvětluje Marek Vácha, mluvčí pražského Institutu plánování a rozvoje (IPR). A to je řeč jen o bytových domech, kolik je však prázdných bytů celkem, nikdo přesně neví.

Vyšší daň má podporu i ve sněmovně

Na návrh pražských komunistů slyší i jejich straničtí kolegové ve sněmovně, kteří by případnou novelu zákona schvalovali. "Nějaká forma zdanění bytů, které nejsou obývány bezdůvodně, podtrhuji bezdůvodně, je docela možná. Ne že by totiž v Praze byty nebyly, bytů je dost, ale řada jich je využívaná spekulativně. Jsou to byty, do kterých je uložen kapitál a podle majitelů v nich zřejmě není nutné bydlet," říká Pavel Kováčik, předseda poslaneckého klubu KSČM.

Dodává však, že tento konkrétní nápad je teprve v počátku a strana jej bude chtít nejprve vypilovat tak, aby byl v souladu s ústavou i se současnými daňovými zákony. I proto komunisté o případné podpoře zatím nejednali se zástupci vládních stran. A to i s ohledem na nadcházející volební víkend. "Pochopte, že je těsně před volbami a že nebudeme darovat munici těm druhým bezdůvodně," dodal Kováčik.

Přesto se už dnes mezi poslanci vládních stran příznivci nápadu najdou. "Je to zajímavé. Myslím si, že by to mohlo mít u sociální demokracie podporu. Je to jedna z možných cest, jak zajistit obsazení bytů a zamezit spekulacím," uvedl místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna. Stejně jako komunisté i on připomíná, že podobný nástroj už některé další státy využívají.

Komunisté se inspirovali ve světě

To potvrzuje i Petr Hána z poradenské společnosti Deloitte. Například Paříž podle něj v roce 2015 zavedla na neobsazené domy dvacetiprocentní daň z tržní hodnoty nájemného. "Nemělo to však kýžený výsledek, a tak daň v roce 2017 ztrojnásobili. Myšlenkou není potrestat všechny, kdo vlastní druhý nebo další domov, ale jde o snahu regulovat spekulace a podporovat zdravý trh s nájemními nemovitostmi," vysvětluje Hána. 

Podobné je to i v kanadském Vancouveru, kde musí majitelé z bytů a domů, které jsou považovány za prázdné, odvádět daň ve výši jednoho procenta z hodnoty nemovitosti. Čisté výnosy z daně pak město investuje do projektů cenově dostupného bydlení. Něco podobného zamýšlí i Toronto. K využití podobných daňových nástrojů se ostatně uchýlilo už i Německo či Austrálie.

"Ve světě je množství prázdných bytů problém, který se zhoršuje. Zejména ve velkých městech, kde bohatí a zahraniční investoři kupují větší počet bytů a nevyužívají je. Motivem těchto investic jsou nejčastěji alternativní možnosti uložení kapitálu, daňové optimalizace a případně možnost občasného příbytku," říká Hána. Počet volných bytů v Praze podle něj však není primárně problémem nabídky. "Je tak otázkou, zda by toto zdanění přispělo ke snížení rychle rostoucích cen zdejších bytů," uzavírá Hána.

Komunistický nápad zaujal také iniciativu Prázdné domy, která na nevyužívané nemovitosti v hlavním městě dlouhodobě upozorňuje. "Ta myšlenka mně vůbec nepřipadá scestná. Velkých developerů, kteří mají dostatek financí a s byty a domy například čekají na územní rozhodnutí, by se to asi nedotklo. Často jsou však majitelé prázdných nemovitostí soukromníci, nezřídka cizinci, kteří by takové opatření pocítili a začali přemýšlet, jak se svým majetkem lépe naložit," říká Petr Zeman z Prázdných domů.

Důležitá je podle něj ale výsledná podoba novely zákona. "Dokud ji neuvidím, nemohu říct, že je to takhle v pořádku," dodal Zeman. Praha a její městské části by podle něj navíc musely nejdříve zdůvodnit, jak mohou po soukromnících vyžadovat další peníze, když mnoho nevyužívaných objektů samy spravují.

Zásadní otázka: Jak zjistit, že je byt prázdný?

Naopak podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (za ANO) není návrh komunistů příliš reálný. "Legislativní postup, jak zjistit, že je byt prázdný, de facto neexistuje. Byty mají vlastníky, z bytů je placena daň z nemovitosti a vlastník může užívat k bydlení bytů více. Pokud byt pronajímá, byt prázdný není a slouží k bydlení nájemníkovi, který může mít trvalé bydliště v domovské obci. V takovém případě se byt statisticky tváří jako prázdný," vysvětluje. 

Tento problém však chtějí komunisté řešit právě přenesením důkazního břemena o využití bytu na majitele. Podle Dostálové dnes nicméně není vůbec jasné, kolik bytů je skutečně neobývaných. "Otázka uvolnění bytů pro účely trhu je tak diskutabilní," dodává.

Nakonec se nabízí myšlenka, že by vyšší daň mohla odradit i majitele, kteří své byty celoročně využívají pro krátkodobé pronájmy prostřednictvím platforem, jako je Airbnb či Booking.com. Řada z nich totiž tuto skutečnost nepřiznává a nájemní smlouvy s klienty nepodepisuje. Jejich byty by se tak tvářily jako neobydlené a týkalo by se jich vyšší zdanění. 

Jenže Zeman i Dostálová připomínají, že daň z nemovitosti je v Česku stále poměrně nízká, a to i v Praze. "Její případné zvýšení, například na dvojnásobek, efekt rozhodně nepřinese, protože výnosy z krátkodobého pronájmu budou i nadále pro vlastníky bytů lukrativní," míní Dostálová.

Razie proti Airbnb je v pořádku, jde o čistý byznys, celá řada pronajímatelů nedodržuje zákonné povinnosti, říká politoložka Kateřina Smejkalová. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 9 minutami

Šéf uskupení Modrá a bílá Ganc informoval izraelského prezidenta, že se mu nepodařilo sestavit vládu. Zemi tak nejspíš čekají již třetí volby za rok.

před 26 minutami

Trump se distancoval od výpovědi velvyslance při Evropské unii Sondlanda

Prezident Spojených států Donald Trump se distancoval od středeční veřejné výpovědi amerického velvyslance při Evropské unii Gordona Sondlanda v Kongresu zmínkou o rozhovoru, kdy mu řekl, že od Ukrajiny nic nechce. Šéf Bílého domu novinářům zároveň řekl, že Sondlanda příliš dobře nezná a nijak často s ním nehovořil.

Trump citoval z jiné Sondlandovy výpovědi, ve které velvyslanci na dotaz, co žádá od Ukrajiny, odpověděl, že nic nechce. Sondland pod přísahou vypověděl, že nebylo pochyb, že Trump k Ukrajině přistupuje stylem "něco za něco", a že každý ve vedení Trumpovy administrativy o této politice věděl.

"Moc dobře ho neznám. Nemluvil jsem s ním často. Není to člověk, kterého dobře znám. Jeví se ale jako dobrý chlapík," řekl Trump novinářům o Sondlandovi. Velvyslanec v minulosti podporoval Trumpovu prezidentskou kampaň a na volby mu skrze své společnosti podle médií poslal milion dolarů (23 milionů korun).

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Pravomoci prezidenta se zřejmě nezmění. Nemáme k tomu mandát, tvrdí poslanci

Pravomoci prezidenta republiky pravděpodobně Parlament v současném složení nezmění. Proti se na středečním jednání ústavních komisí sněmovny a Senátu postavili zástupci ANO a SPD, které svými hlasy mohou ústavní změny ve Sněmovně zablokovat. Většinu možných úprav kompetencí hlavy státu odmítla i KSČM.

"Nemáme mandát k otevření této otázky," uvedla za ANO její poslankyně Helena Válková. Debatu komisí o možných změnách ústavních pravomocí prezidenta před svým předčasným odchodem označila za "zajímavou akademickou diskusi, které se ráda zúčastní, až bude mít čas". "Nevnímáme to jako zásadní nebo akutní problém," dodal poslanec ANO Milan Feranec.

Změnu prezidentských pravomocí odmítl také předseda SPD Tomio Okamura, který s ohledem na nemožnost je prosadit jednání komisí také předčasně opustil.

Předseda KSČM Vojtěch Filip byl ochoten podpořit odvolání přímo voleného prezidenta v referendu. Ochoten byl i k tomu, aby Sněmovna schvalovala kandidáty na ministry před jejich jmenováním tak, jako to činí Evropský parlament u adeptů na eurokomisaře. Bylo by to přijatelné i pro předsedkyni sněmovní komise Kateřinu Valachovou (ČSSD).

před 55 minutami

Djokovič pomohl Srbsku k vítěznému vstupu do Davisova poháru

Druhý hráč světového žebříčku Novak Djokovič vstoupil do finálového turnaje Davisova poháru hladkou výhrou nad Jošihitem Nišiokou. Po nevydařeném vystoupení na Turnaji mistrů zvítězil ve druhé dvouhře 6:1, 6:2 a zpečetil vítězství Srbů nad Japonskem, které po druhé porážce přišlo o šanci postoupit ze skupiny. Srbsko se o první místo utká ve čtvrtek s Francií.

Vítězný návrat do týmové soutěže oslavil Andy Murray a v úvodním utkání Velké Británie v Madridu udolal Tallona Griekspoora z Nizozemska 6:7, 6:4, 7:6. Trojnásobný grandslamový šampion, jenž v Davis Cupu naposledy nastoupil v roce 2016, se proti 179. hráči světového žebříčku dlouho trápil, koncovku ale zvládl a potvrdil, že je po lednové operaci kyčle naplno zpět.

O druhý bod marně bojoval Daniel Evans, který nakonec Robinu Haasemu podlehl 6:3, 6:7, 4:6. Duel rozhodne závěrečná čtyřhra.

První výhru ve skupině slaví Německo, jehož hráči v obou úvodních dvouhrách porazili soupeře z Argentiny. Druhý duel sehrají ve čtvrtek proti Chile.

před 1 hodinou

Penceův úřad popřel tvrzení velvyslance Sondlanda o Ukrajině

Americký republikánský viceprezident Mike Pence nikdy nehovořil s velvyslancem Spojených států v Evropské unii Gordonem Sondlandem o propojení vojenské pomoci Ukrajině s požadavkem, aby Ukrajina otevřela vyšetřování dřívějšího viceprezidenta za Demokratickou stranu Joea Bidena. V prohlášení, které popírá dnešní Sondlandovo tvrzení v Kongresu, to uvedl šéf Penceovy kanceláře Marc Short.

Sondland ve středu předstoupil před výbor Sněmovny reprezentantů pro kontrolu tajných služeb. Řekl mimo jiné, že prezident Donald Trump naléhal na Ukrajinu, aby zahájila vyšetřování jeho politického soka Bidena a že každý ve vedení americké administrativy včetně Pence o této politice věděl.

Ač podle televize CNN Sondlandova výpověď Bílý dům a republikány zcela jistě nepotěšila, demokratům očekávané důkazy rovněž nepřinesla. Sondland totiž opakovaně popřel, že by mu Trump přímo řekl, že by americká vojenská pomoc byla podmíněna tím, že Ukrajina oznámí vyšetřování Joea Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy