Studentské koleje bojují se štěnicemi. Vozí je zahraniční studenti, shoduje se vedení

Michaela Endrštová Michaela Endrštová
11. 12. 2018 5:30
Vysokoškolské koleje napříč republikou se potýkají s čím dál častějším výskytem štěnic. Za to, aby se jich zbavily, platí některé z nich i statisíce korun ročně. Může za to Erasmus, štěnice nám sem vozí zahraniční studenti, shoduje se vedení kolejí.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: ČTK

"Probudil se poštípaný, ale komáry ani blechy v pokoji nenašel," líčí matka, jejíž syn je ubytovaný na pražské Bubenečské koleji, ale nepřála si uvést své jméno. Její syn problém nahlásil hospodářce koleje, která objednala firmu, která se zabývá hubením štěnic.

Firma potvrdila výskyt štěnic. "Rovnou provedli postřik pokoje a syn dostal informace, jak se má chovat, že má vyměnit povlečení, nevynášet žádné věci na chodbu a být opatrný, aby se štěnice nerozšířily do dalších pokojů," říká rozhořčená matka studenta.

Když se na kolej sama vypravila, bylo jí řečeno, že to není poprvé, co se štěnice na koleji vyskytují. Což nepopírá ani vedení kolejí Českého vysokého učení technického (ČVUT), pod které spadá Bubenečská kolej i koleje Strahov. "Výskyt těchto ploštic je v poslední době čím dál častější. Potýkají se s tím všechny univerzitní české koleje, akorát se o tom veřejně nehovoří," říká Jiří Boháček, který je pověřený řízením Správy účelových zařízení ČVUT. 

Jeho slova potvrzuje i mluvčí hygieniků Zbyněk Boublík. Štěnice mají z posledních měsíců nahlášeny kromě zmíněné Bubenečské koleje třeba i ze Strahova nebo kolejí na Jarově, kde bydlí především studenti Vysoké školy ekonomické v Praze (VŠE).

Ale není to jen problém Prahy. Výskyt štěnic redakci Aktuálně.cz potvrdila například i brněnská Masarykova univerzita, Univerzita Hradec Králové či Technická univerzita v Liberci.

Vedení kolejí viní cizince

Na vysvětlení toho, odkud se štěnice na kolejích berou, se vedení kolejí shoduje. Podle nich souvisí s příjezdy zahraničních studentů, protože se objevují hlavně u nich na pokojích. Například na Masarykově univerzitě se prý štěnice vyskytují u zahraničních studentů až z devadesáti procent.

"Důvodem výskytu je Erasmus, na kolejích začínají bydlet občané především z bývalých zemí Sovětského svazu a jižních států, u kterých se štěnice vyskytují. Tito studenti mají neuvěřitelný nepořádek na pokojích a nedodržují základy hygienických zásad," míní ředitel Správy účelových zařízení VŠE Ota Zima.

Boháček z ČVUT ze své zkušenosti dodává, že zahraniční studenti mají jiné hygienické návyky a žít se štěnicemi jim nevadí. "Jediný způsob, jak tomu zabránit, je častější preventivní opatření," míní Boháček.

Prezidentka organizace Erasmus Student Network Tereza Kadlecová nechala výtky směrem k zahraničním studentům bez přímého komentáře. Vyzdvihla ale roli českých studentů, kteří studentům ze zahraničí pomáhají s integrací. "Zasluhují se o to, že má každý rok okolo deseti tisíc zahraničních studentů bližší povědomí o zvyklostech a tradicích českého národa a jsou jim přiblíženy naše kulturní návyky," uvedla Kadlecová.

Podle mluvčího hygieniků s sebou nízkonákladové ubytování a cestování přináší zvýšená rizika výskytu štěnic v jakékoli zemi. Hlavní je, aby v takovém případě zajistily koleje instrukce, jak se mají studenti chovat. "Přesto někteří studenti tato důrazná upozornění nedodržují," podotkl Boublík.

Nesmrtelné štěnice

Štěnice jsou malé ploché ploštice, které se živí lidskou krví. Není ale pravda, že by se vyskytovaly pouze v souvislosti se špínou na pokoji. Objevit se totiž mohou stejně tak v uklizených domácnostech. Podle majitele firmy zaměřené na desinsekci Michala Beckera s lidmi často přicestují z dovolené nebo si je přinesou domů ve starším nábytku.

Nejdříve se ukrývají v postelích, a když se rozmnoží, zalezou pod koberec, do nábytku nebo za obrazy.

"Mohu potvrdit, že výskyt štěnic je čím dál tím častější. Jezdíme k lidem domů, ale také do hostelů, na vysokoškolské koleje. Hlavním důvodem zvýšeného výskytu je, že štěnice dnes už téměř nic nezabije, protože jsou čím dál tím odolnější na chemické postřiky," říká Becker.

"Část lidí jejich výskyt pozná tak, že jsou poštípaní, ale hodně lidí nemá žádnou reakci. Takže to zjistí až pozdě, kdy se jim štěnice rozmnoží a rozlezou všude po bytě," uvedl Becker.

Odhalit jejich výskyt pomáhá důsledná kontrola zavazadel po návratu z cest, staršího nábytku, případně celého bytu. Běžně dostupné přípravky na štěnice zpravidla nepůsobí, v případě jejich výskytu je tak většinou třeba zavolat specializovanou firmu.

Až patnáctkrát za rok

Profesionální desinsekce však stojí nemalé peníze. ČVUT prý likvidace štěnic stojí i půl milionu ročně, Vysoká škola ekonomická v Praze za ni zaplatí ročně kolem 320 tisíc korun.

Na kolejích Masarykovy univerzity se štěnice objeví desetkrát až patnáctkrát za rok, na VŠE přibližně pětkrát do roka. Na některých kolejích se provádí také pravidelná dezinfekce.

 

Právě se děje

Další zprávy