Jeviště, ateliér nebo terén vystřídal pokoj. Výpovědi vysokoškoláků v době covidu

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
4. 4. 2021 17:11
Studují praktické obory, jejichž základem je terén, laboratoř, jeviště, ateliér či filmový plac. Jenže pandemie, lockdown a zavření škol jim převrátily život naruby. Zvláště těm, kteří končí umělecké obory, přinesla současná situace i existenční problémy. Aktuálně.cz přináší osobní výpovědi vysokoškoláků.
Klavírista Martin Kozák
Klavírista Martin Kozák | Foto: marek-kozak.cz

Studovat hru na hudební nástroj přes počítač je frustrující

"Studovat hru na hudební nástroj na dálku a prostřednictvím digitálních technologií je bohužel velmi těžko realizovatelné, omezené, až frustrující," říká klavírista Marek Kozák. Studuje druhý ročník doktorského studia na HAMU v Praze, ale také již učí na Gymnáziu a hudební škole hlavního města Prahy, takže má pohled studenta i pedagoga.

"I když se mobily a počítače stále zdokonalují, bohužel ani při sebelepším internetovém připojení nemáme šanci proniknout do podstaty věci, jako bychom měli za normálních okolností. Málokdo má doma špičkové nahrávací studio, ve kterém by si mohl natočit profesionální snímek a poslat ho svému pedagogovi. Ani to by však nebylo úplně naplňující. Umění musí být živé. Součástí uměleckého výkonu je hlavně kontakt s živým publikem, který v současné době naprosto postrádáme. Tím nezavrhuji nahrávací průmysl, který samozřejmě také tvoří část poslání umělce," vysvětluje mladý klavírista.

 

Právě se děje

Další zprávy