Vzkaz vysokých škol vnitru: Nenarušujte akademické svobody

ČTK ČTK
19. 3. 2015 17:00
Studentská komora RVŠ na začátku března uvedla, že direktivní rozhodování ministerstva vnitra o osudu Policejní akademie nese znaky totalitního režimu.
Milan Chovanec
Milan Chovanec | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Předsednictvo Rady vysokých škol (RVŠ) stejně jako její studentská komora podpořilo Policejní akademii České republiky, která má dlouhodobé spory s ministerstvem vnitra.

Rada VŠ apeluje na tento úřad, aby jeho kroky žádným způsobem nenarušovaly akademické svobody na této vysoké škole a její samotné fungování. Ministr Milan Chovanec (ČSSD) v minulosti opakovaně ujišťoval, že cílem jeho úřadu není školu poškodit, ale chce jen prověřit její financování.

Studentská komora RVŠ na začátku března uvedla, že direktivní rozhodování ministerstva vnitra o osudu školy nese znaky totalitního režimu. Předsednictvo RVŠ uvedlo, že úsilí studentské komory v tomto případu podporuje.

Navíc žádá, aby se ministr Chovanec ještě více angažoval.

"Rada vysokých škol proto vyzývá ministra vnitra, aby konal v duchu svých veřejných prohlášení a zajistil, že postup ministerstva vnitra nepovede k narušení akademických svobod a případnému ohrožení fungování Policejní akademie ČR," uvádí se v usnesení.

Obavy o budoucnost školy

Policejní akademie se kvůli údajně nestandardním krokům ministerstva obává o svou budoucnost. Její akademický senát minulý týden upozornil, že ministrova vyjádření neodpovídají realitě.

Ministr by se měl podle akademického senátu postarat o to, aby se přestalo jednat o vyvedení areálu v Praze 4 nebo jeho části ze správy Policejní akademie, a také by měl zastavit kroky vedoucí k veřejné zakázce, která se týká mimo jiné zastupitelnosti Policejní akademie soukromými vysokými školami.

Ministerstvo chce znát podrobné informace o hospodaření školy, které každoročně dává 229 milionů korun. Zajímají ho například náklady na jednoho studenta.

Policejní akademii nyní studuje zhruba 2100 lidí. Vedle policistů ve služebním poměru, zaměstnanců ministerstva vnitra a dalších resortů je otevřena i civilním uchazečům.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 7 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 7 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 8 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy