Vysněné Česko Andreje Babiše: zrušení Senátu, léčba na dálku a telefonující dálnice

Martin Ťopek Veronika Neprašová Martin Ťopek, Veronika Neprašová
19. 6. 2017 20:00
Andrej Babiš prý denně spí pět hodin. I tak málo mu ale stačí na to, aby pro své voliče vysnil takřka ideální stát. Dálnice, které samy telefonují do hotelu, že jste cestou uvízli v zácpě. Špičkoví odborníci z praxe, kteří učí motivované děti. Učitelé s platy byznysmenů. Lidé zůstávají na venkově, kam vedou vysokorychlostní tratě a ještě rychlejší internet, který bude zdarma. Své sny sepsal Andrej Babiš v knize O čem sním, když zrovna spím, kterou v těchto dnech rozdává lidem.
Andrej Babiš: O čem sním, když náhodou spím.
Andrej Babiš: O čem sním, když náhodou spím. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Lidový, až kamarádský tón, kterým Andrej Babiš ve své předvolební knize O čem sním, když náhodou spím oslovuje své voliče, se vymyká zažitým představám o předvolebním programu politické strany.

Téměř třísetstránková brožura, kterou její autor vydal ve stotisícovém nákladu a nyní ji rozdává lidem, se od běžných předvolebních slibů odlišuje i v dalších věcech. Možná proto má v nadtitulku Vize 2035 pro Českou republiku, pro naše děti. V nejbližších volebních obdobích by se totiž Babišovy sny jevily jako zcela nesplnitelné. 

Hned v úvodu knihy Babiš komentuje rozhovor s Václavem Klausem, který viděl v televizi. "Viděli jste nějaký? Všechny jsou stejné. Stejné fráze, stejné vytáčky," píše Babiš. Žádný politik přitom nedokázal tolikrát doslovně opakovat stejné fráze jako Andrej Babiš při vysvětlování svých nedávných kauz korunových dluhopisů a ovlivňování jím vlastněných médií.

Lidé mohli jen znovu a znovu poslouchat to, že premiér Bohuslav Sobotka na rozdíl od předsedy hnutí ANO nikdy neukázal svá daňová přiznání nebo že Babiš zaplatil na daních 300 milionů korun.

To je ale jen začátek kapitoly Proč jsem to udělal, v níž Babiš vysvětluje, proč a jak vstoupil do politiky. Rozbor Babišových předvolebních snů začíná až dalšími pasážemi knihy. Každá kapitola v souladu s titulem začíná slovy Sen o…

Následuje většinou poetický úvod, třeba o tom, jak jako malý kluk snil o vítězství ve Wimbledonu, protože tenis mu docela šel, dnes si však zkouší představit naše děti, kluky a holky, jak budou žít jako dospělí.

Digitalizace a superrychlý internet zdarma

Zpočátku vypadají Babišovy sny reálně. Vadí mu přílišná byrokracie a dává za vzor Estonsko. "Kde začneme. Samozřejmě úplnou digitalizací státu," píše šéf hnutí ANO.

O to se Česko bez valného úspěchu snaží už roky, ale je pravda, že v Estonsku se to daří. V čem bychom ale měli světové prvenství, je Babišova vize superrychlého internetu do každé domácnosti zdarma. "I v malých obcích, v autobusech i ve vlacích. To je dnes podmínka jakéhokoliv dalšího rozvoje," stojí v knize.

Státní zaměstnanci budou podle Babiše od občanů dostávat hvězdičky a ti, co jich nasbírají málo (nebo žádné), nedostanou prémie. "Trošku drsné, ale to je život," komentuje Babiš.

Ve zdravotnictví navrhuje léčbu na dálku, neboli telemedicínu. Lidé budou mít speciální náramky, které budou sledovat tlak, cukr v krvi a další ukazatele. Lékař bude data na dálku vyhodnocovat a posílat doporučení.

Dálnice jako ze sci-fi filmů

Podobně "verneovsky" působí i jeho vize o dálnicích. Zatímco stát se už léta snaží alespoň opravit tepnu mezi Prahou a Brnem, podle Babiše se budou dálnice za 17 let podobat těm ze sci-fi filmů. "Spočítají, kde natankovat, upozorní na kolony a námrazu. Když budete mít zpoždění, dálnice sama upozorní vaši rodinu nebo hotel, že máte zpoždění," slibuje Babiš. 

Odborníci na politický marketing říkají, že touto cestou Babiš dokáže voliče oslovit. "Vydání knihy může být poměrně efektivním nástrojem, zejména pokud má politik dostatečné finanční zázemí, což mu dovoluje rozdávat knihu jako dar voličům. Pro Babiše je to jeden z ideálních komunikačních kanálů, veškerý obsah totiž projde detailním schvalovacím procesem jeho marketingového týmu," říká Marek Chytráček z Institutu politického marketingu.

Babiš se ve svých snech soustředí samozřejmě také na politiku. V kapitole Sen o poctivé politice navrhuje zredukovat Poslaneckou sněmovnu na 101 poslanců a Senát rozpustit úplně. Stejně tak navrhuje zrušit kraje. Volební systém by pak po britském vzoru změnil na většinový, kdy by v jednokolové volbě vzešel z každého okrsku jeden poslanec.

Obdobně by Babiš zatočil i s ministerstvy a zredukoval jejich počet na jedenáct. "Momentálně. V budoucnu možná i míň," píše šéf ANO.

Snadnější oddlužení a antibyrokratická revoluce

Ne všechny Babišovy sny však zní tak utopisticky. Volá i po zastavení dluhových pastí, do kterých se mnohdy lidé dostali kvůli zanedbatelným dluhům. Ty se následně vyšroubovaly exekutorskými poplatky do takových hodnot, že kvůli nim lidé přicházejí o bydlení. To je tématem už několik let a po zlepšení situace volají i jiné politické strany.

Podobně se pasáž, ve které Babiš slibuje snížení úřední zátěže pro podnikatele, téměř shoduje s antibyrokratickou revolucí, se kterou jde do sněmovních voleb ODS. Babiš píše, že v roce 2035 bude fungovat úplně nový vztah mezi státem a podnikateli. Samozřejmě plně elektronicky.

"Máme nesmírně komplikovaný odvod daní a sociálních plateb. Menší firmy musejí vynakládat desetitisíce za poradce. Tak tohle skončí. Všechny informace, které podnikatelé předávají státu, musejí být na jednom místě a sdílené," slibuje Babiš. 

Překvapivá může být kapitola věnující se kultuře, kterou spořivý exministr financí označuje za jeden z pilířů společnosti. "Kultura buduje naši národní identitu. Má zvláštní moc. Její vliv může přesahovat velikost země," píše Babiš a představuje Česko roku 2035 plné světových koncertních sálů nebo prestižních výstav v nových, architektonicky ceněných galeriích. 

Typicky neformální rétorika

Babiš v knize používá svou tradiční stylistiku a snaží se vtáhnout čtenáře do děje svých příběhů. "Pojďme začít od světové pecky!" "Trošku se odvážeme, co říkáte?" "Tak, vážení, to je naprostý nesmysl." "Pár lidí řekne, že je to úlet." Se čtenáři se snaží přímo komunikovat a podvědomě je ujišťovat o správnosti svých tezí. "Jeho typická rétorika je ale precizně očištěna o nevhodné výrazy, ke kterým se během přímé konfrontace bývalý ministr financí často uchyluje," dodává Chytráček

Publikaci doprovázejí profesionální kresby Lukáše Hudce. Ten k dílu přistupoval čistě pragmaticky, Babišovým příznivcem není. "Ani jsem nečetl celou knihu, jen vybrané pasáže, ke kterým jsme dostal zadání něco nakreslit," řekl Hudec. 

Řada Babišových snů je těžko splnitelná, přinejmenším při současné ústavě. Kniha však nezapře profesionální zpracování, které navazuje na dosavadní styl kampaně hnutí ANO. "Publikace knihy vizí je pro Babiše vhodným nástrojem zejména proto, že v ní může nastínit svoje nápady, aniž by mu je okamžitě někdo zkritizoval. Případná kritika a detailní rozebrání proveditelnosti jednotlivých bodů se tedy ke čtenářům pravděpodobně nedostane," říká Chytráček. 

Programy politických stran dnes už čte jen málokdo, říká politolog Miloš Gregor z Masarykovy univerzity v Brně. | Video: DVTV, Filip Horký
 

Právě se děje

Další zprávy